Lietuvoje

2019.04.15 13:31

Puteikis paviešino klausimus Nausėdai, ketina kreiptis ir į institucijas (papildyta 15:40)

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2019.04.15 13:31

Prezidento posto siekiantis Naglis Puteikis nusitaikė į kitą kandidatą – Gitaną Nausėdą. Pirmadienį Seimo narys surengė spaudos konferenciją, kurios metu kalbėjo apie pasirodžiusią informaciją dėl G. Nausėdos susitikimu su Lietuvos Kariuomenės vadu Jonu Vytautu Žuku, kuriame dalyvavo ir verslo konfederacijos vadovas Valdas Sutkus.

„Prašau G. Nausėdos viešai atsakyti į mano viešai keliamus klausimus. Manau, kad kandidatai vieni kitiems tokius klausimus ne tik turi teisę, bet ir privalo užduoti. <...> Kreipsiuosi tiek į Vyriausią tarnybinės etikos komisija (VTEK), ar Valdas Sutkus gali atlikinėti neregistruoto lobizmo paslaugas. O į Vyriausiąją rinkimų komisija (VRK) kreipsiuosi klausdamas, ar G. Nausėda gali iš neregistruoto lobisto priiminėti paslaugas tokiu būdu“, – kalbėjo N. Puteikis.

Parengti kreipimusis institucijoms politikas žadėjo dar pirmadienį.

Šalies vadovu tapti siekiantis parlamentaras spaudos konferenciją surengė reaguodamas į informaciją apie G. Nausėdos susitikimą su kariuomenės vadu. Triukšmas dėl to kilo po prezidentinių debatų, kurių metu į prezidentus kandidatuojantis premjeras Saulius Skvernelis pareiškė, kad G. Nausėda pažeidė „teisinės valstybės konstitucinį principą, kariuomenės depolitizavimą“, kai paminėjo J. V. Žuką kaip potencialų savo patarėją.

Tada ministras pirmininkas paklausė ekonomisto, ar pas generolą į kabinetą jį atvedė verslo konfederacijos vadovas V. Sutkus. Jį S. Skvernelis pavadino „įtakingu verslo lobistu, atstovaujančiu stambioms verslo įmonėms“.

„Taip, buvo ponas V. Sutkus. Bet aš nematau, kodėl šitą žmogų staiga įvardinote visokiausiais pasaulio baisumais“, – debatuose teigė G. Nausėda. Jis taip pat atmetė kaltinimus dėl kariuomenės politizavimo.  G. Nausėda tvirtino, kad su V. Sutkumi dažnai susitinka ir S. Skvernelis.

N. Puteikis spaudos konferencijoje vardino klausimus, kuriuos sakė užduodantis G. Nausėdai. Tarp jų – ar kandidatas yra sudaręs su V. Sutkumi oficialią sutartį, mokėjęs jam ar kitaip atsilyginęs už paslaugas, ar V. Sutkaus paslaugos yra deklaruotos, jei ne, ar ketina taisyti pažeidimus bei kokių dar neoficialių lobistų paslaugomis rinkimų kampanijos metu yra naudojęsis.

„G. Nausėda, mano galva, naudoja sunkiai matomus resursus. Kai pirmosios aukos įkrito į jo rinkimų sąskaitą, jis jau aktyviai važinėjo po Lietuvą. Tiesioginio eterio metu klausiau, už kokias lėšas jis tai daro. Jis išsisuko sakydamas, kad padeda draugai ir rėmėjai. VRK turėtų pradėti tyrimą, iš kokių lėšų, jei sąskaitoje nulis“, – dėstė N. Puteikis.

Jis teigė, kad žiniasklaidoje pateikti aiškinimai dėl G. Nausėdos susitikimo su kariuomenės vadu neįtikino. Pats N. Puteikis teigė, kad kaip kandidatas dar su nieko nesusitiko.

Paklaustas, ar V. Sutkus yra susitikęs su kitais kandidatais į prezidentus, N. Puteikis teigė, kad tokios informacijos neturi ir pridūrė, kad kiti kandidatai nevaikšto pas kariuomenės vadą su tokia palyda.

„Kova aštri, kiti kandidatai būtų sužinoję, Lietuva maža. Šiuo atveju G. Nausėda labai aiškiai apsišvietė su tokiu susitikimu ir parodė labai blogą pavyzdį. Įsivaizduokime, kad institucijos nustato, jog galima taip daryti V. Sutkui ir galima taip daryti G. Nausėdai. O, tai tada aš irgi kviesiu, aš taip pat pažįstu nemažai tokių pusiau legalių ar nelegalių lobistų. Pažįstu turtingų žmonių, taip pat norėsiu su jais neoficialiai susitikti.

Ir paraginsiu kitus kandidatus taip daryti. Jei galima vienam, galima visiems. Aš irgi noriu būti kaip G. Nausėda, jei tai leidžia taisyklės. Noriu būti „Gitanas Nausėda du“. Kas man sutrukdys?“ – kalbėjo N. Puteikis.

G. Nausėda: visi susitikimai yra skaidrūs

Kandidato į prezidentus G. Nausėdos atstovas komentavo, kad jei N. Puteikis iš tiesų būtų ko nors norėjęs paklausti G. Nausėdos, jis tą būtų padaręs tiesiogiai, nes šią savaitę jie susitiks bent du kartus. Tačiau, anot kandidato atstovo, N. Puteikiui reikia ne atsakymų, o politinio triukšmo: „G. Nausėda tame nedalyvaus.“

Šalies vadovo posto siekiantis G. Nausėda jau anksčiau komentavo apgailestaujantis, kad viešai deklaruotas susitikimas su Kariuomenės vadu tapo dar vienu politinės kovos įrankiu, kurį oponentai naudoja siekdami negarbingų tikslų - užsipulti varžovą, mesti šešėlį, sukelti visuomenėje nepasitikėjimą.

„Vietoje to, kad vyktų polemika dalykinėmis temomis, rinkimų kampanijos dalyvius stengiamasi įvelti į peštynes, o rinkėjas klaidinamas iš piršto laužtomis prielaidomis.

Toks veikimo būdas ypač ryškus pastarosiomis savaitėmis - vienos valstybės priežiūros institucijos puolamos siekiant sukelti visuomenės nepasitikėjimą, kitos - nukenksminamos, trečios pajungiamos nešvariai kovai, teikiant joms teisiškai nepagrįstus skundus.

Tokia rinkimų kampanija yra būtent tai, ką siekiu sustabdyti Lietuvoje - purvo drabstymą, sąmokslo teorijų kūrimą ir valstybės administracinio aparato pajungimą vienos politinės jėgos tikslams”, – komentavo G. Nausėda.

Jis teigė neketinantis tapti oponentų įrankiu ir veltis į jų primestą žaidimą. Taip pat teigė veikiantis sąžiningai, o, kaip sakė, puolimą vertinantis kaip įrodymą, kad besiformuojančiai valdžios piramidei yra labai neparankus varžovas.

G. Nausėda taip pat komentavo, kad jo susitikimai skaidrūs, o per pastaruosius 6 mėnesius jų buvo šimtai – su Lietuvos žmonėmis, visuomeninėmis organizacijomis, profesinėmis sąjungomis, užsienio diplomatais. Be to, jis teigė, kad neturi jokių įsipareigojimų žmonėms, su kuriais susitinka ar padeda kampanijos metu.