Lietuvoje

2019.04.15 12:51

Landsbergis: Skvernelis prokuratūrą bando įtraukti į savo nesėkmingą prezidento rinkimų kampaniją

ELTA 2019.04.15 12:51

Konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis sako, kad vyriausybės sprendimas kreiptis į Generalinę prokuratūrą dėl Stasio Jakeliūno vadovaujamos laikinosios komisijos surinktos informacijos apie 2008–2009 metų krizę yra susijęs su premjero Sauliaus Skvernelio prezidento rinkimų kampanija.

Pasak G. Landsbergio, toks premjero žingsnis ne tik į rinkimų kampaniją įtraukia Generalinę prokuratūrą, tačiau sukuria ir riziką, kad Lietuva gali susilaukti tarptautinių institucijų tyrimo.

„Manau, kad Saulius Skvernelis tiesiog į savo nelabai sėkmingą rinkiminę kampaniją bando įtraukti kitas institucijas, šiuo atveju – Generalinę prokuratūrą. Tikiuosi, kad Generalinė prokuratūra į viską taip ir pažiūrės“, – komentuodamas vyriausybės sprendimą sakė G. Landsbergis.

Jis teigė manąs, kad S. Skvernelio vadovaujamo Ministrų kabineto sprendimas yra susijęs ne tiek su siekiu diskredituoti konservatorių į prezidentus keliamą buvusią finansų ministrę Ingridą Šimonytę, kiek yra konkrečiai nutaikytas į S. Jakeliūno asmeniškai nemėgstamą Lietuvos banko vadovybę bei dabartinę šalies vadovę Dalią Grybauskaitę.

„Šiuo konkrečiu atveju viskas nukreipta daugiau prieš Lietuvos banką ir, sakyčiau, kad daugiau susiję su Lietuvos banko vadovybe, kuri neįtinka Stasiui Jakeliūnui. Taip pat neatmesčiau prielaidos, kad tai yra kova ir su prezidente, siekiant, kad jos kadencijos pabaiga būtų pažymėta kokiu nors kreipimusi į Generalinę prokuratūrą dėl žmogaus, kuris ir yra jos paskirtas“, – samprotavo G. Landsbergis.

Politikas, kalbėdamas apie pastarąsias savaites įsisiūbavusias diskusijas dėl krizės tyrimo, pabrėžė, kad stebisi premjero S. Skvernelio sprendimu nematyti galimai S. Jakeliūno daryto spaudimo Lietuvos bankui.

„Man yra įdomus ir kitas faktas, kuris dabar aiškėja. Tai galimas Jakeliūno grasinimas Lietuvos bankui dėl to, jei aš teisingai suprantu tai, ką sako Lietuvos banko vadovas Vitas Vasiliauskas, kad jis turi Jakeliūno spaudimo, gal net šantažo elementų įrodymus. Tad man įdomu, kodėl šie veiksmai nesudomino premjero, kuris sakosi dirbąs tėvynės, o ne rinkimų labui“, – kalbėjo konservatorius.

Galiausiai jis pabrėžė, kad ažiotažą keliantys krizės tyrimą atliekančio Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko S. Jakeliūno pareiškimai bei jam deklaruota vyriausybės parama gali Lietuvai labai brangiai kainuoti.

„Žinau, kad tarptautinės institucijos šią padėtį labai rimtai vertina ir stebi, neatmetu galimybės, kad jeigu ponas Jakeliūnas nepaliaus spausti institucijų ir toliau tęs savo veiksmus, gali būti, kad mes susilauksime tarptautinių tyrimų“, – apibendrino G. Landsbergis.

V. Čmilytė-Nielsen: krizės tyrimas yra svarbus

Krizės tyrimas yra svarbus, tačiau tai, kad dėl jo į prokuratūrą kreipiamasi tik dabar, likus mėnesiui iki prezidento rinkimų, rodo, jog šis tyrimas naudojamas viešiesiems ryšiams, Eltai sakė Seimo opozicijos lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

„Mano manymu, tikrai klausimas yra labai svarbus. Reikia išsiaiškinti, kaip iš tiesų ten buvo krizės laikotarpiu.

Bet šioje situacijoje mane stebina, kad premjeras laukė taip ilgai, juk treji metai praėjo nuo jo kadencijos pradžios, o kreipiasi tik dabar, balandžio viduryje, likus mažiau negu mėnesiui iki pirmojo prezidento rinkimų turo. Manau, laikas pasirinktas neatsitiktinai, tai tikrai yra prezidento rinkimų kampanijos dalis. Neatmetu to, kad pats klausimas yra svarbus, bet lieka tik apgailestauti, kad jis naudojamas viešiesiems ryšiams“, – komentavo V. Čmilytė-Nielsen.

Kreipiamasi dėl dviejų klausimų

Pirmadienį S. Skvernelis pranešė, kad vyriausybė nusprendė kreiptis į Generalinę prokuratūrą dėl laikinosios komisijos surinktos informacijos apie 2008-2009 metų krizę. Pasak jo, kreipimasis bus išsiųstas netrukus.
Premjero teigimu, į Generalinę prokuratūrą yra kreipiamasi dėl dviejų klausimų.

„Į Generalinę prokuratūrą kreipiamasi dėl dviejų klausimų: dėl valstybės institucijų, kurios buvo atsakingos 2008-2009 metais už finansinių įstaigų priežiūrą ar atliko tinkamai savo funkcijas, kurios numatytos teisės aktuose.

Antras punktas – kad Generalinė prokuratūra įvertintų galimą viešo intereso gynimo poreikį, nes dėl VILIBOR istorijų daugelis žmonių, kurie turėjo kreditus, patyrė nemažų nuostolių“, – po vyriausybės pasitarimo sakė premjeras.

Kaip ELTA jau rašė, TS-LKD nariai Seime Andrius Kubilius ir Mykolas Majauskas, gindami viešąjį interesą, penktadienį paskelbė, kad rengia kreipimąsi į Generalinę prokuratūrą dėl Seimo BFK pirmininko S. Jakeliūno galimo piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi ir neteisėto bandymo paveikti LB priimamus sprendimus.

„Matydami galimai neteisėtą veiką, nukreiptą prieš pagrindinę Lietuvos finansų instituciją – Lietuvos banką – rengiame kreipimąsi į Generalinę prokuratūrą. Prašome pradėti ikiteisminį tyrimą ir ištirti, ar pono S. Jakeliūno veiksmais nedaroma žala viešajam interesui pagal Baudžiamojo kodekso 228 ir 288 straipsnius – piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi ir neleistiną kišimąsi į valstybės tarnautojo veiklą, pažeidžiant Lietuvos banko nepriklausomumą“, – TS-LKD pranešime cituojamas M. Majauskas.