Naujienų srautas

Lietuvoje2019.04.14 21:16

Misiūnas apie kvotas užsieniečiams: mažiau galimybių piktnaudžiauti

Vyriausybė pritaria siūlymui įvesti kvotas į Lietuvą iš trečiųjų šalių atvykstantiems dirbti užsieniečiams. Pasak vidaus reikalų ministro Eimučio Misiūno, siekiama supaprastinti imigracijos procedūras bei mažinti galimybes jomis piktnaudžiauti.

Vis dėlto kvota negaliotų aukštos profesinės kvalifikacijos darbuotojams. Ji būtų taikoma dirbantiems nekvalifikuotą darbą. Dabar trečiųjų šalių piliečiams nereikia leidimo dirbti, jeigu jie atvyksta su nacionaline viza pagal profesiją, kurios darbuotojų trūksta. Vidaus reikalų ministerijos siūlymu, kvotas nuo 2021 metų kasmet turėtų nustatyti Užimtumo tarnyba.

„Nebus taip, kad verslui reikia, pavyzdžiui, 100 tūkstančių, o jie nustato 10 tūkstančių dėl to, kad jie taip sugalvojo, tikrai ne, bus įvertinta situacija, poreikis ir objektyviai nustatyta kvota. Jeigu kvota bus viršyta, bus galima išsipirkti leidimus, kaip yra nustatyta dabar kai kurioms kitoms specialybėms ir tą darbuotoją atsivežti“, – teigia E. Misiūnas.

„Didžioji dalis atvyksta iš Ukrainos ir Baltarusijos. Daugėja atvykstančių iš Kinijos ir Rusijos. Dažniausiai tai virėjai, statybininkai, staliai, santechnikai, elektromonterai ir tarptautinio transporto vairuotojai“, – sako Užimtumo tarnybos duomenų analitikė Dovilė Mackevičienė.

Panorama (su vertimu į gestų k.)

Valstybės institucijos skaičiuoja legaliai dirbančius imigrantus, pavyzdžiui, Akmenėje, kur oficialiais duomenimis gyvena 50 ukrainiečių šeimų. Tačiau šis skaičius gali būti gerokai didesnis, nes daugėja nelegalių imigrantų.

„Manau, kad čia savivaldybė turėtų spręsti, ar duoti leidimus tiems patiems užsieniečiams, jeigu jie nusprendžia čia gyventi. Ta kvota, kaip kiaulių, arklių kvota ir darbo jėgos kvota – mes vis dėlto turime žiūrėti, kad tai yra žmonės, kad tai yra susiję su šeimomis ir kad jie labiau integruotųsi, o ne uždirbtus pinigus siųstų savo giminėms ir artimiesiems į Ukrainą“, – akcentuoja Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas.

„Negalime leisti, kad dėl darbo jėgos imigracijos nukentėtų mūsų žmonių interesai. Tie siūlymai, kurie yra pateikti įstatyme, manau, kad tai yra subalansuota vyriausybės politika, užtikrinanti tiek mūsų poreikį šalies ir ūkio ekonomikai, tiek mūsų šalies viduje dirbančių piliečių interesus“, – tvirtina premjeras Saulius Skvernelis.

Profesinių sąjungų teigimu, reguliavimas reikalingas norint išlaikyti atlyginimų dydį Lietuvoje.

„Mes turime užtikrinti, kad Lietuvoje atlyginimas didėtų, kad už tą patį darbą žmogus gautų tą patį atlyginimą, nesvarbu iš kur jis, ar iš trečiosios šalies atvažiavęs, ar čia dirbdamas", – sako Profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.

Pataisomis, kurioms dar turės pritarti Seimas, būtų sudaromos palankesnės sąlygos atvykti užsieniečiams iš ekonomiškai stiprių šalių: Australijos, Japonijos, Jungtinių Valstijų, Kanados bei kitų valstybių. 

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi