Lietuvoje

2015.06.08 23:57

Premjeras apžiūrėjo renovuojamus VGTU studentų bendrabučius

LRT.lt2015.06.08 23:57

Pirmadienį ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius apžiūrėjo renovuojamus Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) bendrabučius ir dalyvavo diskusijoje studentų bendrabučių atnaujinimo klausimais, rašoma pranešime spaudai.

Pirmadienį ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius apžiūrėjo renovuojamus Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) bendrabučius ir dalyvavo diskusijoje studentų bendrabučių atnaujinimo klausimais, rašoma pranešime spaudai.

Dalyvaujant vyriausybės, Švietimo ir mokslo ministerijos bei Lietuvos studentų sąjungos atstovams buvo aptarti finansavimo klausimai ir sutarta ieškoti sprendimų kompleksiniam bendrabučių išorės ir vidaus būklės atnaujinimui.

VGTU yra vienas iš kelių universitetų, dalyvaujančių Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) parengtoje Aukštųjų mokyklų ir profesinio mokymo įstaigų bendrabučių atnaujinimo (modernizavimo) programoje, finansuojamoje JESSICA iniciatyvos lėšomis. Pagal šią programą intensyvūs atnaujinimo darbai vyksta 3 VGTU studentų bendrabučiuose, o liepą planuojama pradėti ir ketvirtojo bendrabučio atnaujinimo darbus.

„Bendrabučių ir jų infrastruktūros atnaujinimas yra opus klausimas visiems valstybiniams universitetams, nes dauguma bendrabučių yra statyti 1974–1995 metais, tad jų būklė netenkina šiuolaikinių reikalavimų. Lengvatinių paskolų suteikimas pagal JESSICA iniciatyvą yra didelė paskata, tačiau valstybės lėšomis kompensuojama tik 15 proc. visų modernizavimo išlaidų, tad reikalingas labai didelis universiteto finansavimas, siekiant pagerinti studentų gyvenimo sąlygas. Taip pat reikėtų ieškoti būdų, kaip efektyviai spręsti vidaus patalpų remonto problemą“, – teigė VGTU rektorius Alfonsas Daniūnas.

JESSICA iniciatyvos lėšomis finansuojamos energinį efektyvumą didinančios priemonės. Tai sudaro apie 80 proc. atnaujinimui reikalingų lėšų. Dalį darbų, kurių nefinansuoja JESSICA programa (balkonų konstrukcijų remontą, elektros instaliacijos atnaujinimą ir t. t.), VGTU finansuos iš nuosavų lėšų, tam bus panaudota 0,56 mln. Eur.

„Vargu ar studentų bendrabučiai pasikeitė nuo mano studijų laikų. Nors JESSICA iniciatyva įsibėgėja ir visos pusės sutaria dėl šios programos naudos, negalima pamiršti vidaus remonto. Problemas reikėtų spręsti kompleksiškai, tad ieškosime būdų, kaip praplėsti finansuojamas energijos efektyvumo programas“, – sakė ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius.

Bendrabučių vidaus patalpų remontas šiuo metu yra aktuali problema. VGTU kasmet skiria lėšų bendro naudojimo patalpų (dušinių, tualetų, virtuvių, koridorių) remonto darbams finansuoti ir baldams įsigyti. Pastaraisiais metais visuose bendrabučiuose įdiegtas spartusis belaidis interneto ryšys. Šiems darbams ankstesniais metais buvo skirta ir valstybės biudžeto lėšų, bet nepakankamai.

„Šiuo metu bendrabučių modernizavimo programoje dalyvauja 3 universitetai, 3 kolegijos,1 profesinio rengimo centras. Finansavimui iš „Jessica“ programos šiuo metu yra skirta 13 mln. Eur. Džiaugiuosi vykdoma renovacija, po kurios visi pastatai pasieks C energetinę klasę“, – sakė ministras pirmininkas A. Butkevičius.

„Reikia pripažinti, kad JESSICA iniciatyva startavo sunkiai, nes beveik metus buvo ginčijamasi dėl mechanizmo. Tačiau šiuo metu jau yra pasirašyta sutarčių už daugiau kaip 11 mln. Eur su įvairiais universitetais, tarp kurių lyderiauja VGTU, nes yra pasirengęs atnaujinti 4 bendrabučius“, – teigė ŠMM kancleris Dainius Numgaudis.

VGTU yra pasirašęs 3,765 mln. Eur vertės lengvatinių paskolų sutarčių su Viešųjų investicijų plėtros agentūra (VIPA) 4 studentų bendrabučiams Vilniuje, Saulėtekio al. 16, 18, 25 ir 39A, atnaujinti (modernizuoti), t. y. energinį efektyvumą didinančioms priemonėms įgyvendinti. 

„Būtina susikoncentruoti į naują 2014–2020 ES finansavimo laikotarpį, iš jo finansuoti tolesnius bendrabučių renovacijos projektus. Kalbėsiu su energetikos ministru artimiausiu metu ir, manau, tikrai išspręsime klausimą, kaip paskubinti renovaciją iš naujos finansinės perspektyvos. Siūlysiu peržiūrėti parinktų neefektyvių objektų sąrašą ir papildyti naujais viešosios paskirties objektais, kad kuo daugiau studentų bendrabučių gautų finansavimą renovacijai, tačiau tuo turėtų būti suinteresuotos  ir universitetų vadovybės“, – teigė premjeras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt