Lietuvoje

2019.04.14 20:51

Vien lozungų nepakanka: milijoninės cigarečių vagystės kartojasi

Sulaikytų cigarečių vagystė iš Varėnos pasienio užkardos sandėlio sudavė smūgį ne tik šios tarnybos reputacijai – papildomą milijoną ji gali kainuoti ir valstybei. Aiškėja, kad nusikaltėliai iš pasieniečių sandėlio vogė jau anksčiau pavogtas cigaretes, kurios priklauso Honkonge registruotai įmonei.

Baltarusiškų cigarečių krovinį ši įmonė prarado įsivėlusi į painią tarptautinės grupuotės schemą. Prisidengiant legalios įmonės vardu, cigaretės į vilkiką su padirbtais numeriais buvo pakrautos Gdanske. Deklaruotas krovinys būtų sėkmingai dingęs, tačiau įtartinus vilkiko numerius pastebėjo pasieniečiai Lietuvoje.

Paaiškėjus, kad Varėnos užkardos sandėlyje laikytas krovinys yra legalus, cigaretės netrukus turėjo būti grąžintos savininkei – Honkongo įmonei, tačiau dalis cigarečių pavogta, todėl kone milijono eurų žalą greičiausiai turės atlyginti valstybė.  

Pasieniečių teigimu, toks gyventojų požiūris nestebina, o kontrabandininkų surengtą vagystę iš akylai saugomo sandėlio vertina, kaip smūgį žemiau juostos. Jų tikslas buvo 2 000 dėžių, pernai lapkritį sulaikytų pasienyje su Lenkija. Neatmetama, kad nusikaltėliai bandė susigrąžinti jų pačių anksčiau pagrobtą krovinį iš Honkonge registruotos įmonės.

Surengus pasalą, pasieniečiams pavyko sulaikyti du įtariamuosius, dar vienas suimtas vėliau. Visi jie susiję su stambia grupuote.

Šešėlis krenta ir ant pasieniečių, nes šeimininkavusių vagių neužfiksavo ne tik aplinką stebinčios kameros, nesuveikė ir tokiuose sandėliuose paprastai įrengiama signalizacija su judesio davikliais. Nuo tarnybos nušalinti 6 pasieniečiai, dviem suteiktas specialaus liudytojo statusas.

Pasienio tarnybos vadas Renatas Požėla neslepia, kad reikalaus Varėnos rinktinės vado atsakomybės, tačiau savo kaltės neįžvelgia.

„Šioje vietoje susidūrėme su atsainumu, abejingumu ir, kaip minėjau, labiau su žmogiškuoju, konkrečiu faktoriumi. Jeigu bus priimti sprendimai dėl rinktinės vadovybės lygmens pokyčių, tai šiai dienai tai yra optimalūs sprendimai“, – teigia R. Požėla.

Pasieniečių vadas žada, kad daugiau tyčiotis kontrabandininkams neleis – nutarta nelegalius rūkalus saugoti tik dviejose vietose Lietuvoje: Pagėgių ir Vilniaus rinktinių sandėliuose. Vienas jų – buvęs sovietų kariuomenės raketų sandėlis.

„Kaip matote, įvykiai vyksta, todėl natūralu, kad turime ieškoti dar geresnių veikimo būdų. Tai susisteminus, sakykime, per kelias vietas, o ne per penkias vietas, galėsime skirti dar daugiau technologinių resursų, žmogiškųjų resursų, tam, kad tikrai tokių įvykių nebūtų“, – pabrėžia R. Požėla.

„Kyla kitokių įtarimų, kad galbūt tai daroma ne pirmą kartą ir anksčiau dingdavo mažesniais kiekiais ir, kai paskui yra naikinamos kontrabandinės cigaretės, koks skirtumas, ar sunaikino 500 dėžių, ar 450“, – sako Seimo LSDP frakcijos seniūnas Julius Sabatauskas.

Konfiskuotos cigaretės iš pareigūnų panosės nušvilpiamos ne pirmą kartą. Tačiau kone visais atvejais, cituojant tarnybos vadą, priimti optimalūs sprendimai – pareigūnai dėl to nekalti, todėl tik perkeliami į žemesnes i pareigas.

Vienos įžūliausių vagysčių būta prieš daugiau nei 10-metį, po prezidento Valdo Adamkaus apsilankymo Pagėgių rinktinėje, kur buvo girtasi stambaus kontrabandos krovinio sulaikymu, tačiau po kelių dienų cigaretės iš sandėlio dingo.

Krovinį atsitiktinai aptiko policija, po gaudynių sustabdžiusi įtartiną vilkiką. Tąkart į žemesnes pareigas perkeltas užkardos vadas, o keliems pareigūnams surengta neeilinė atestacija.

„Vadas sakė, kad paskutinį kartą toks panašus nusikaltimas buvo prieš 12 metų. Aš tikiu ta informacija, tikrai neturiu pagrindo netikėti. Tai, manau, dėl to galbūt tada jau sistema tarsi dirbo ir buvo nurimusi, galbūt ir leido atsipalaidavusiems pareigūnams, kurie buvo atsakingi už tos kameros stebėjimą, už teritorijos stebėjimą ir nepamatyti tokių vagysčių, atsakys tyrimas“, – teigia vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas.

TS-LKD pirmininko Gabrieliaus Landsbergio teigimu, premjeras, pristatinėdamas vyriausybės programą, kalbėjo apie skaidrumą, kovą su korupcija, kai tuo metu pareigūnai ir valstybės institucijų vadovai, į minėtas vagystes žiūri pro pirštus.

„Tai paneigia visas premjero kovas. Mano palinkėjimas yra elgtis principingai taip, kaip anksčiau yra pasielgę kai kurie institucijų vadovai, kai, sakykime, pareigūnai sužalodavo žmogų ir pasitraukdavo“, – skatina G. Landsbergis.

Kritikos dėl negebėjimo pažaboti kontrabandą kliūva jau ne pirmai vyriausybei. Neapsikentusi kontrabandininkų tyčiojimosi iš teisėsaugos dar 2010 metais prezidentė Dalia Grybauskaitė popieriniu išvadino Andriaus Kubiliaus vyriausybės parengtą kovos su kontrabanda priemonių planą.

Auksinis cigarečių verslas tapo ir pirmo rimto kivirčo tarp D. Grybauskaitės bei tuo metu vidaus reikalų ministerijai vadovavusio S. Skvernelio priežastimi. Prezidentei jis viešai paprieštaravo po to, kai pasienyje buvo nušautas sprunkantis vos 18 metų kontrabandininkas.

Ekspertai sako, kad per pastarąjį dešimtmetį pažanga kovoje su kontrabanda matoma: pateisinančių šį verslą gyventojų sumažėjo nuo kas antro iki kas penkto, sustiprėjo muitinės, pasienio tarnybos. Sėkmingai tramdoma ir smulkioji kontrabanda pasienyje su Baltarusija, Kalinigrado sritimi, kur jau įdiegtas išmanusis stebėjimas.

„Kas dieną bent po vieną – vidutiniškai per Lietuvos sieną bent po vieną pilną vilkiką su nelegaliomis cigaretėmis prakeliauja. Ir tai, kad mes sulaikėme vieną, padėjome į sandėlį, pusę jo išvogė. Čia yra lašas jūroje. Jiems yra lengva papirkti pareigūnus, lengva turbūt draugauti ir su politikais“, – svarsto „Lietuva be šešėlio“ vadovas Kęstutis Kupšys.

„Problema yra kur kas labiau kompleksinė ir jos nereikėtų supaprastinti. Ir čia tikrai aš matyčiau vidaus reikalų ministro atsakomybę ir šie klausimai turėtų būti keliame jam, ar jis apskritai gali, ar jam pavyksta sistemingai kovoti prieš tokį labai rimtą reiškinį“, – klausia Seimo opozicijos lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

„Kažkokio kosminio laivo nenutupdysi, neišspręs to ateiviai atskridę, bet šiuo atveju aš noriu pasakyti, kad čia yra pačios sienos stiprinimas, pareigūnų imuniteto tarnybos sukūrimas, pačių pareigūnų stebėjimas, deklaracijų forminimai, deklaracijų tikrinimas dėl pareigūnų pajamų“, – sako E. Misiūnas.

Tyrimai rodo, kad ir toliau kas penktas surūkomas pakelis Lietuvoje – kontrabandinis. Dėl to per metus netenkama bent 50 mln. eurų, o tai prilygsta dvejų metų Varėnos biudžetui.