Lietuvoje

2019.04.14 20:45

Tik vienas kandidatas į prezidentus nesupeikė kandidato Skvernelio vyriausybės ataskaitos

Nuo šios savaitės jau oficialūs kandidatai į prezidentus, su kuriais premjeras Saulius Skvernelis kovoja dėl teisės tapti Lietuvos prezidentu, nebuvo linkę girti vyriausybės darbo. Vienintelis Valdemaras Tomaševskis išsakė palankių vertinimų.

S. Skvernelio Seimui pristatytą ataskaitą opozicija taip pat įvertino kritiškai, esą vyriausybės vadovas giriasi apie problemas, kurios taip ir liko neišspręstos. Valdančiųjų valstiečių žaliųjų lyderis Ramūnas Karbauskis vyriausybės darbą įvertino devynetu, Seimo pirmininkas mano, kad tokių darbų nėra atlikusi nė viena vyriausybė Lietuvos istorijoje.

Pristatydamas vyriausybės metų ataskaitą, S. Skvernelis sakė lauksiantis „pagrįstos, argumentuotos kritikos, kuri visuomet yra svarbi, jeigu mes norime tobulėti, taisyti klaidas ir stengtis eiti į priekį.“

„Sakyčiau, kad vyriausybės ataskaita įdomi. Ypač komentarai, kai Seimo pirmininkas praneša, kad tai pati geriausia gyvenimo konstatacija, kas Lietuvoje vykę. Tai, žinoma, prasilenkia su tiesa“, – teigia Arvydas Juozaitis.

Konservatorių partijos kandidatė į prezidentus Ingrida Šimonytė tikina, kad vyriausybės ataskaita – savotiška pagyrų knyga, kurią skaityti nuobodoka.

„Tiesą sakant, nei tų reformų buvo, nei to milžiniškos įtakos mūsų gyvenimui bus. Ta ekonomikos dinamika iš tikrųjų tikrai niekaip dėl to nepasikeis ir pati valdžia to neprognozuoja“, – tvirtina I. Šimonyte.

S. Skvernelio teigimu, vyriausybės veiklos prioritetas – mažinti skurdą, socialinę atskirtį ir turtinę nelygybę. Premeras pokyčius iliustravo skaičiais.

„Indeksuojamos socialinio draudimo pensijos, įvesti vaiko pinigai, įvestas minimalių vartojimo poreikių dydis, kuris įsigaliojo 2019 metais ir yra susietas su socialinėmis išmokomis. 20 proc. padidėjo valstybės remiamos pajamos – nuo 102 iki 122 eurų. Išlaidos piniginei socialinei paramai praeitais metais padidėjo 115 proc. su trupučiu, o absoliučiais skaičiais – nuo 168 iki 362 mln. eurų“, – sako S. Skvernelis.

Centro partijos iškeltas kandidatas į prezidentus Naglis Puteikis – vienintelis, balsavęs prieš šių metų valstybės biudžetą, vasarį palikęs valdančiuosius, dabar sako, kad vyriausybė rūpinasi ne skurstančiais, o turčiais.

„Pajamų nelygybės didinimas: turtingiausiems, pagal sutartis dirbantiems, pirmiausiai užsienio kampanijų vadybininkams, kurie uždirba daugiau 8 000 eurų per mėnesį, S. Skvernelio vyriausybės siūlymu, Seimo dauguma aš balsavau prieš pridėjo 430 eurų per mėnesį. Tai ta suma jie sumažino „Sodros“ įmokas, atimta galimybė 5 mln. eurų paskirstyti pensininkams, kurių pensijos mažiausios, sukurtas dar vienas papildomas pajamų nelygybės laiptelis“, – pabrėžia N. Puteikis.

Trečią kartą prezidento posto siekiantis socialdemokratas Vytenis Andriukaitis taip pat įsitikinęs, kad su skurdu šiai vyriausybei kovoti nepavyksta.

„Deja, S. Skvernelio vyriausybė nekreipia dėmesio į Europos Komisijos pateiktas būtinųjų darbų rekomendacijas, kuriomis būtų sprendžiami skurdo, socialinės atskirties, žemų atlyginimų klausimai“, – akcentuoja V. Andriukaitis.

Valdančiąją daugumą dažnai Seime palaikančių Lenkų rinkimų akcijos kandidatas į prezidentus Valdemaras Tomaševskis linkęs palankiai vertinti vyriausybės darbus, nors kai kuriuos valdančiųjų nuopelnus įsirašė į savo partijos gerų darbų sąrašą.

„Lyginant su kitų vyriausybių ataskaitomis, yra kuo pasigirti, yra ką pasakyti. Svarbus vyriausybės momentas yra vaiko pinigai, tai yra mūsų, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS), pasiūlymas, tai yra mūsų įstatymas. Tai galima čia rašyti pliusą vyriausybei. Kita vertus, šitą klausimą reikia spręsti ryžtingiau, sparčiau“, – teigia V. Tomaševskis.

Gitano Nausėdos vertinimu, kai kuriuos darbus vyriausybei pavyko įgyvendinti, tačiau labai svarbiose gyvenimo srityse vykdytas reformas ekonomisto išsilavinimą turintis politikas vadina butaforinėmis.

„Pirmiausiai reikėtų kalbėti apie mokesčių reformą, kuri vis dėlto yra daugiau papildomų biudžeto pajamų paskirstymas mažais gabaliukais didelei visuomenės daliai, bet tie gabaliukai yra nereikšmingi, o kadangi šita reforma kainuoja 6 mln. eurų, per artimiausius trejus metus bus labai sunku rasti rezervų atlikti tam tikrus būtinus pertvarkymus kitose srityse, kurios yra susijusios, pavyzdžiui, su mokesčių paskatomis šeimoms, su lengvatomis jauniems žmonėms, mokesčių naštos sumažinimu tikrai tiems, kurie stokoja“, – tvirtina G. Nausėda.

Antrą kartą prezidento posto siekiantis Valentinas Mazuronis sako, jei būtų išrinktas prezidentu, premjerui turėtų ne vieną klausimą.

„Kas bus su švietimu? Su tariama reforma, kuri, iš esmės, diskreditavo patį švietimo reformos pavadinimą, kaip ir profesionalai – daug mes Lietuvoje diskredituojame dabar. Kas bus su betvarke miškų sektoriuje? Kas bus su renovacija, kuri labai neblogai buvo išjudinta ir šiandien stovi vietoje? Kas bus su sveikatos apsauga, o su tais vaistais? Aš pats dabar neseniai buvau – siaubas. Ir jeigu šioje vietoje premjeras neišdėstytų aiškios programos, nepasakytų, ką darome ir realiai padarome, kad Lietuvos žmonėms gyventi būtų geriau, kalbėčiausi su kitais“, – sako V. Mazuronis.

Kiti S. Skvernelio varžovai laimėję prezidento rinkimus taip pat siektų pokyčių vyriausybėje, o kai kurie nebenorėtų matyti ir paties S. Skvernelio ministro pirmininko poste.

„Aš matau, kad tokie ministrai, kaip ponas Linas Kukuraitis, negalėtų eiti pareigų. tai yra tie žmonės, kurie neturi reikiamos kompetencijos, kurie įvėlė visą mūsų socialinę apsaugą į chaosą“, – teigia M. Puidokas.

„Ponas S. Skvernelis tikrai geba organizuoti vyriausybės darbą, tiesa, turbūt ir pats nėra patenkintas kai kurių ministrų darbu. Tuo atveju, jeigu aš būčiau prezidentu, reikėtų pasišnekėti apie keletą ministrų ir pamėginti pasvarstyti, ar jie tinkami užimti pareigas“, – teigia G. Nausėda.