Lietuvoje

2015.06.07 14:18

Širvintų rajono rinkimų komisijos pirmininkas: turime ginčų su stebėtojais

BNS2015.06.07 14:18

Sekmadienį vykstantys pakartotiniai Trakų savivaldybės tarybos ir mero, Širvintų mero bei Varėnos–Eišiškių Seimo nario rinkimai vyksta be didesnių pažeidimų, sako rinkimų komisijų vadovai. Tiesa, Širvintų rajone komisija teigia turėjusi tam tikrų ginčų su stebėtojais.

Sekmadienį vykstantys pakartotiniai Trakų savivaldybės tarybos ir mero, Širvintų mero bei Varėnos–Eišiškių Seimo nario rinkimai vyksta be didesnių pažeidimų, sako rinkimų komisijų vadovai. Tiesa, Širvintų rajone komisija teigia turėjusi tam tikrų ginčų su stebėtojais.

„Normaliai viskas vyksta. Trupučiuką turime ginčų su stebėtojais. Kai kurie stebėtojai dėl kažkokių priežasčių supykę ant mūsų, dėl partinių kažkokių interesų. Važinėja ir kabinėjasi prie komisijų. Bet mes čia susitvarkome, didesnių pažeidimų šiandien (sekmadienį – red. past.) nefiksuota“, – BNS sakė Širvintų rajono savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkas Steponas Liktoravičius

Pasak jo, pilietinės iniciatyvos „Baltosios pirštinės“ atstovai taip pat yra parašę protestą.

„Baltosios pirštinės“ parašė protestą. Žmogus gyveno vienoje vietoje, o kai užpildė formą, kad balsuotų namuose, jis pranešė, kad tą dieną bus pas sugyventinę pagal kitą adresą. Užsirašė, kur jis bus ir nuvažiavo pas tą žmogų pagal deklaruotą laikiną adresą ir nerado to žmogaus ir neįvyko balsavimas. Mes davėme įspėjimą tai komisijai ir nieko daugiau nenubaudėm“, – aiškino S. Liktoravičius.

Jo teigimu, sekmadienį iki 10 val. savivaldybėje balsavo apie 8 proc. rinkėjų.

„Baltųjų pirštinių“ vadovas: daug rinkėjų atėjo be asmens dokumento

Tuo metu LRT Radijui pilietinės iniciatyvos „Baltosios pirštinės“ vadovas Simas Simanauskas teigė, kad didesnių pažeidimų nebuvo, tačiau užfiksuoti 8 atvejai, kai žmonės neturėjo asmens dokumentų.

„Merkinės apylinkėje labai daug rinkėjų atėjo neturėdami savo asmens tapatybę nustatančių dokumentų. Tokiu atveju du į ta pačią rinkimų apylinkę įrašyti rinkėjai, turintys asmens tapatybę nustatančius dokumentus, gali raštu paliudyti, kad jie iš tikrųjų yra tie asmenys, kurie sakosi esą. Tokių asmenų per valandą atėjo 8 ir visais atvejais reikėjo surašyti tuos liudijančius protokolus“, – sakė S. Simanauskas.

Jo teigimu, kitoje rinkimų apylinkėje buvo pranešta apie neužantspauduotą balsadėžę, kuri vėliau buvo antspauduota. Trakų ir Širvintų rajonuose, kur kovą vykusių rinkimų rezultatai buvo panaikinti dėl grubių pažeidimų, šį kartą, anot „Baltųjų pirštinių“ vadovo, rimtų pažeidimų nenustatyta.

„Keli piliečiai pranešė mums apie neva vykdomą rinkėjų pavežėjimą ar balsų pirkimą Trakų rajone. Informacija apie tai perduota policijai. Širvintų rajone savanoriai užfiksavo 2 automobilius, kurie galimai vykdė rinkėjų pavežėjimą“, – teigė S.Simanauskas.

Rinkėjų aktyvumas išlieka žemas

Trakų rajone, pasak komisijos vadovės Giedrės Žuromskienės, iki 10 val. savo valią išreiškė apie 6 proc. rinkėjų.

„Palyginti su praeitais rinkimais, man rodos, anksčiau būdavo daugiau prabalsavę. Aišku, Trakų mieste, Aukštadvaryje aktyvumas didesnis, jau 11–12 proc., kaimuose gal truputėlis mažesnis – apie 3–5 proc.“, – BNS sakė Trakų rajono savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkė Giedrė Žuromskienė.

Jos teigimu, skundų dėl pažeidimų gauta, jie perduoti policijai.

„Buvo skundų dėl agitacinės medžiagos, dėl laikraščio išspausdinimo. Buvo nenurodyta nei reklama, nei kas. Buvo kompromituojanti medžiaga paskelbta laikraštyje ir nėra nei užsakovo, nei tiražo, nei kas spaustuvė, nieko, anoniminis. Sekmadienį praneša stebėtojai apie automobilius, žmonių kompanijas, kurios būriuojasi. Apie tai pranešta policijai“, – komentavo G.Žuromskienė.

Varėnos–Eišiškių rinkimų apygardos rinkimų komisijos pirmininkas Juozas Šilanskas BNS teigė, kad rinkimai vyksta sklandžiai, pažeidimų nefiksuota.

„Normaliai vyksta rinkimai. Jokių nusiskundimų, ar kad neveiktų programos, kad negalėtų rinkėjai balsuoti, nėra. Pažeidimų nėra. Kalbėjai su policija, jie irgi nieko nefiksuoja“, – BNS sakė J. Šilanskas.

Pasak jo, sekmadienį iki 10 val. balsavo apie 5 proc. rinkėjų, o apie 12 val. aktyviausiose apylinkėse savo valią išreiškė apie 14 proc. rinkėjų.

Pakartotinių rinkimų Trakų ir Šilutės rajonuose prireikė, kai Vyriausioji rinkimų komisija dėl šiurkščių pažeidimų panaikino kovo 1-ąją vykusių savivaldos rinkimų rezultatus. Taip pat dėl šiurkščių pažeidimų panaikinti Širvintų rajono savivaldybės mero rinkimų rezultatai.

Nauji rinkimai į Seimą vienmandatėje Varėnos–Eišiškių rinkimų apygardoje organizuojami, nes čia per 2012 metų rinkimus nugalėjęs Algis Kašėta buvo išrinktas Varėnos rajono meru ir atsisakė Seimo nario mandato.