Lietuvoje

2019.04.14 16:20

Viltis pastatyti Vorutos pilį pamažu blėsta: valstybės investicijų negauta, o rajono biudžete pinigų nerasta

Skirmantas Pabedinskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.04.14 16:20

Anykščių valdžia jau dvidešimt metų puoselėja planus ant netoli Anykščių esančio Šeimyniškėlių piliakalnio pastatyti medinę Vorutos pilį. Prieš keletą metų pradėję statyti rangovai bankrutavo, o prieš dvylika metų gautas statybos leidimas jau nebegalioja. Nuomonę pakeitė ir paveldosaugininkai – jie nebepritaria tokiems kultūros paveldo objekto tvarkymo darbams.

Laiptai į piliakalnį septintam rajono merui ne kliūtis pasiekti jo viršūnę. Kur kas sunkiau įgyvendinti svajonę, kad čia stovėtų Vorutos pilis.

„Nuo 2006 metų mes jau lipame į šitą piliakalnį ir, deja, bet niekaip nepavyksta įgyvendinti įdomaus projekto“, – pasakoja išrinktasis Anykščių rajono meras Sigutis Obelevičius.

Rajono valdžia, gavusi 10 metų išduotą leidimą, suskubo statyti pilį, tačiau rangovai nukrypo nuo projekto ir buvo priversti ištraukti polius.

Dabar gauti naują leidimą kur kas sunkiau. Anksčiau paveldosaugininkai sutikę, kad pilies statybos nesugadins šio kultūros paveldo objekto ir kraštovaizdžio, dabar teigia priešingai, esą piliakalnis tuomet liktų paprastu kalnu.

„Anykščiai pasižymi kalvomis, tai ten gali pasirinkti bet kurią kalvą ir statyti iš esmės netikrą pilį, jeigu jiems reikia skatinti Anykščių turizmo vardą“, – mano Kultūros paveldo departamento direktoriaus pavaduotojas Algimantas Degutis.

Kad ant Šeimyniškėlių piliakalnio XIII amžiuje stovėjusi medinė Vorutos pilis galėjo būti karaliaus Mindaugo rezidencija – tik viena iš versijų. Istoriko Tomo Baranausko teigimu, šis piliakalnis skirtingai nei kiti, jau ištyrinėtas archeologų.

„Dvidešimt metų buvo keliamas klausimas, ar galima statyti. Taip prieita išvados, kad galima statyti, jei tai yra pilnai archeologiškai ištirta. Tai sunkus, užimantis daug laiko darbas, kad paruoštų naują vietą, kurioje galima statyti“, – supažindina istorikas.

Buvusi savivaldybės architektė Daiva Gasiūnienė, prieš porą dešimtmečių rengusi piliakalnio tvarkybos projektus, turi kitokią idėją: „Matyčiau įdomius projektus kita prasme, šviesos prasme, šviesos instaliacijų, lazerio kitomis dabartinėmis technologijomis. Galima sukurti labai įdomius projektus, primenant apie Mindaugo karūnavimą“.

Tačiau viltis pastatyti pilį pamažu blėsta: valstybės investicijų negauta, o rajono biudžete pinigų tam taip pat nerasta.

Žinios. Laura Asadauskaitė parvežė sidabro medalį

 

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Tomas Vytautas Raskevičius
Išskirtinis interviu 11