Lietuvoje

2019.04.14 10:49

Etnologas apie verbas: lietuviai sukūrė atbundančios augmenijos ir džiaugsmo simbolį

Odeta Vasiliauskaitė, Daiva Lapėnaitė, LRT RADIJAS, LRT.lt2019.04.14 10:49

Likus savaitei iki Velykų, katalikai švenčia Verbų sekmadienį. Taip prisimenamas Kristaus įžengimas į Jeruzalę, kur jis buvo sutiktas kaip pranašas. Etnologas Libertas Klimka sako, kad lietuvių etninėje tradicijoje Verbų sekmadienis taip pat siejamas su gamtos atgimimu.

„Lietuviai Verbų sekmadienį tapatina su pavasario atėjimu, augmenijos atbudimu, pasidžiaugdami tuo, kad praėjo sunkioji žiema.

Turime labai gražią verbos tradiciją: lietuviai sukūrė atbundančios augmenijos ir džiaugsmo simbolį. O tautodailės požiūriu mes turime kitą fenomeną – Vilniaus verbas, tokių kitose pasaulio šalyse nėra“, – LRT RADIJUI sako etnologas.

O Verbų sekmadienio mišias Vatikane jau septintą kartą aukos popiežius Pranciškus. Apeigos prasidės procesija šv. Petro aikštėje bei palmių ir alyvmedžių šakelių palaiminimu.

Verbų sekmadienio apeigos šv. Petro aikštėje neįsivaizduojamos be palmių ir alyvmedžių šakelių. Šiemet Vatikanui daugiau kaip 100 tūkst. alyvmedžio šakelių padovanojo alyvuogių aliejumi, kuris laikomas taikos simboliu, garsėjantis Apulijos regionas pietų Italijoje.

Verbų sekmadieniu prasideda Didžioji savaitė, vedanti link Velykų, kurios krikščionims visame pasaulyje yra liturginių metų kulminacija.

Todėl popiežius Pranciškus kvietė visus šias dienas gyventi pilnatvėje ir prisiminti, kad nėra tobulų žmonių, visi mes esame riboti ir skolingi Dievui už gyvenimo stebuklą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.