Lietuvoje

2015.06.05 14:56

Prokuratūra skųs teismo sprendimą išteisinti OMON pareigūnus

BNS2015.06.05 14:56

Prokurorai, susipažinę su Vilniaus apygardos teismo nuosprendžiu, kuriuo išteisinti buvę OMON pareigūnai, priėmė sprendimą nuosprendį skųsti, penktadienį pranešė Generalinė prokuratūra.

Prokurorai, susipažinę su Vilniaus apygardos teismo nuosprendžiu, kuriuo išteisinti buvę OMON pareigūnai, priėmė sprendimą nuosprendį skųsti, penktadienį pranešė Generalinė prokuratūra.

„Prokuratūra nesutinka su teismo pateiktu tarptautinės ir nacionalinės teisės aiškinimu bei jos taikymu. Per įstatymo nustatytą terminą, t. y. 20 kalendorinių dienų, prokurorai surašys apeliacinį skundą, kuriame bus detaliai išdėstyti nesutikimo su nuosprendžiu argumentai ir prašoma jį panaikinti“, – rašoma pranešime spaudai.

Vilniaus apygardos teismas ketvirtadienį išteisino buvusius sovietų specialiosios paskirties milicijos būrio OMON vadus Vilniuje Boleslovą Makutynovičių ir Vladimirą Razvodovą dėl nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų 1991 metais.

Teismas paskelbė, kad už agresiją atsakomybė tenka tik valstybės vadovams, be to, pagal tarptautinę teisę už inkriminuojamus nusikaltimus galima nuteisti tik tuo atveju, jei jie būtų įvykdyti karo, ginkluoto konflikto ar okupacijos sąlygomis.

Kaip sakė nuosprendį priėmusios teisėjų kolegijos pirmininkas Audrius Cininas, nors buvę OMON karininkai nebuvo siejami nei su Sausio 13-osios, nei su Medininkų žudynėmis, byloje buvo pateikti parodymai dėl šių asmenų dalyvavimo „terorizuojant ir bauginant beatsikuriančios kariuomenės ir muitinės pareigūnus“. Tačiau pateikti kaltinimai dėl nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų neatitiko minėtų tarptautinės teisės nuostatų.

R. Jancevičius pavaldinių darbą OMON byloje vertins po Apeliacinio teismo verdikto

Vilniaus apygardos vyriausiasis prokuroras Ramutis Jancevičius sako kol kas nevertinsiantis, ar tinkamai buvo surašytas kaltinamasis aktas buvusių OMON pareigūnų byloje, tačiau pabrėžia, kad išteisinantis Vilniaus apygardos teismo nuosprendis yra negalutinis ir skundžiamas.

„Norėčiau akcentuoti ir paprašyti visų jūsų atkreipti dėmesį į paskelbtą nuosprendį, rezoliucinę dalį. Rezoliucinėje daly nėra vieno sakinio - nuosprendis galutinis ir neskundžiamas. Šitas nuosprendis yra skundžiamas ir negalutinis, todėl prokurorai mano, kad yra pagrindas jį apskųsti. Visus motyvus ir aplinkybes, kuriuos mėginsime teikti, paviešinsime. Manau, kad tai bus padaryta artimiausioje ateityje“, - penktadienį per spaudos konferenciją Generalinėje prokuratūroje sakė R. Jancevičius.

Jis atsisakė vertinti priekaištus dėl pavaldinių surašyto kaltinamojo akto.

„Kol kas susilaikysiu nuo komentarų, palaukime apeliacinės instancijos sprendimų“, – į klausimą, ar tinkamai ir profesionaliai buvo surašytas kaltinamasis aktas, atsakė vyriausiasis prokuroras.

Klausiamas, ar bus vertinamas kaltinamąjį aktą rašiusio prokuroro darbas, R. Jancevičius atsakė klausimu: „O jei apeliacinis teismas priims kitokį sprendimą? Kai priims sprendimą, paaiškės kokį priims, tada bus ir vertinimas.“

Taip pat jis neslėpė, kad Vilniaus apygardos teismo sprendimas dėl buvusių „omonininkų“ išteisinimo jį pribloškė.

„Atsakysiu taip: Viešpatie, negi išprotėjau? Tokia buvo pirma mintis“, – į klausimą, kokia jo buvo pirma reakcija išgirdus sprendimą, atsakė vyriausiasis prokuroras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.
Migrantai Druskininkų pasienio užkardoje
Tik LRT.LT 13
Migrantai iš Kamerūno, Nigerijos ir Siera Leonės
LRT ieško sprendimų 24
Karantinas Lietuvoje
COVID-19 TRUMPAI 10