Lietuvoje

2019.04.13 21:30

Buvę ministrai – ne patys geidžiamiausi darbuotojai

Personalo atrankos agentūros vadovas teigia, kad buvę ministrai nėra patys geidžiamiausi darbuotojai. Pavyzdžiui, pernai gruodį iš aplinkos ministro pareigų atleistas Kęstutis Navickas iškart kreipėsi į Užimtumo tarnybą, kuri iki šiol darbo jam nepasiūlė. Apžvalgininko Vytauto Bruverio teigimu, tai rodo, kad valstybės sistema šlubuoja.

Buvęs ministras Kęstutis Navickas be didelių skrupulų pravėrė Užimtumo tarnybos duris. Iškart, kai buvo atleistas iš ministro pareigų, neteko visų socialinių garantijų, todėl ilgai nesvarstęs nuėjo registruotis į tarnybą.

„Ten yra galimybė parašyti ir aš juokais palikau, tiksliau, automatiškai sistema užpildo tą patį darbą, kurį turėjau, t. y. minisitro. Bet čia juokas. Aš iš tikrųjų parašiau vadybinį-vadovaujantį darbą“, – atskleidžia buvęs aplinkos ministras K. Navickas.

Užimtumo tarnyba neatskleidžia, kiek buvusių ministrų kreipėsi į juos, ieškodami darbo. Neoficialiai teigiama, kad tarnyboje užsiregistravo ir kartu su K. Navicku atleista kultūros ministrė Lijana Ruokytė-Jonson.

Pasak Užimtumo tarnybos atstovės, nesvarbu ar darbo ieško buvę ministrai, ar viceministrai – į visus žiūrima vienodai.

„Užimtumo tarnyba kiekvienam žmogui yra pajėgi surasti darbą arba suteikti užimtumą. Iš šiandien laisvų darbo vietų turime 10 proc., kurios ir yra skirtos būtent tiems žmonėms, kurie turi aukštą profesinę kvalifikaciją.

Tai gamybos, didmeninės ir mažmeninės prekybos, rinkodaros ir pardavimų, taip pat įstaigų, organizacijų ar įmonių vadovų“, – pasakoja Užimtumo tarnybos atstovė Dovilė Mackevičienė.

Vadovų atrankos agentūros direktorius Karolis Blaževičius teigia, kad buvę ministrai visgi nėra labai geidžiami darbo rinkoje.

„Kalbant apie privatų sektorių, tai labai sudėtinga. Pavyzdžiui, jeigu tai yra gamybinė įmonė, ji ieško aukščiausio lygio vadovo, tai yra direktoriaus. Jie gali rinktis iš kitų panašių gamybinių įmonių, gali rinktis iš kitokių gamybinių įmonių, taip pat iš kitokio lygio privačių bendrovių.

Ar idealus kandidatas jiems iš valdžios atėjęs asmuo? Šiuo atveju, kažin, ar taip būtų“, – LRT TELEVIZIJAI sako jis.

Verslo konfederacijos prezidentas Valdas Sutkus mano, kad politikai nežavi verslo atstovų dėl to, kad jie neretai orientuoti į procesą, ne į pelną.

„Verslas yra orientuotas į pelną. Tačiau jei tos įmonės vadovas dirbs nepelningai, akcininkai jį tiesiog pakeis kitu vadovu.

Tai reiškia, kad verslas yra orientuotas į rezultatą, o politikai dažnai yra orientuoti į procesą“, – teigia V. Sutkus.

Apžvalgininkas Vytautas Bruveris sako, kad situacija, kai ministrai turi varstyti Užimtumo tarnybos duris, nieko gero nesako apie pačią valstybę.

„Jei žmogus, prieš tai ėjęs ministro pareigas, ir dar tokio ministro, kaip aplinkos, staiga niekam nereikalingas, neranda darbo, tuomet ką tai reiškia?

Arba jis tapo ministru visiškai netinkamai, neturėdamas jokių reikiamų kvalifikacijų tokiam darbui, jokio įdarbio, jokios lyderystės, arba tiesiog visa valstybės sistema šlubuoja, jei ji nesugeba kažkur integruoti to žmogaus, kuris užėmė tokias pareigas“, – mano apžvalgininkas.

Buvę ministrai nelinkę pasakoti, ką veikia šiuo metu. Nebent jiems pavyko patekti į Seimą arba jie tapo ministrais, būdami parlamentarais. Grįžti į buvusias darbovietes taip pat pavyksta ne visiems. Švietimo ministre dirbusi Audronė Pitrėnienė yra vadovavusi mokyklai, o šiuo metu dirba darželio vedėja.

Reportažą šia tema galite žiūrėti LRT TELEVIZIJOS laidos „Panorama“ vaizdo įraše nuo 08 min. 22 sek. iki 12 min. 00 sek.

Panorama (su vertimu į gestų k.)

Parengta poagal Redos Gilytės reportažą.