Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Išsiaiškino, kas ir kuo užteršė Žibos upelį

Marija Gabrienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Tik Kretingos rajono gyventojams susirūpinus teršiamu ir nemalonų kvapą skleidžiančiu Žibos upeliu, po kelių mėnesių išsiaiškinti pažeidėjai. Klaipėdos aplinkosaugininkai sako, kad kaltininkas – bendrovė „Kretingos vandenys“ – įpareigota pašalinti avarijos kliūtis bei išvalyti upelį.

Tik Kretingos rajono gyventojams susirūpinus teršiamu ir nemalonų kvapą skleidžiančiu Žibos upeliu, po kelių mėnesių išsiaiškinti pažeidėjai. Klaipėdos aplinkosaugininkai sako, kad kaltininkas – bendrovė „Kretingos vandenys“ – įpareigota pašalinti avarijos kliūtis bei išvalyti upelį.

Kelių kaimų Kretingos rajone, per kuriuos vingiuoja siaurutis Žibos upelis, gyventojai sako jau apie 3–4 mėnesius stebintys tekantį tamsiai raudoną vandenį. Žmonės piktinasi teršiama gamta, nerimauja dėl sveikatos. Nešvarus vanduo pasiekia sodybų šulinius, vandenį geria gyvuliai. Galiausiai per Darbos ir Šventosios upes patenka į Baltijos jūrą.

„Yra kvapas, kažkokios atliekos visur upelio pakrašty. Visos žolės, augalai yra aptekę kažkokiu brudu“, – pasakoja Užpelkių kaimo gyventojas Antanas Kučma.

Paaiškėjo, kad neišvalytas vanduo išteka iš Vydmantuose esančių „Kretingos vandenų“ valymo įrenginių. Bendrovės vadovai sako, kad taip atsitiko, nes sutriko valymo įrenginių technologinis procesas.

„Nuotekų valykloje sustojo, vadinkime, biologinis procesas ir atsitiko taip, kad vanduo neišvalomas tiek, kiek reikalauja normos, dalis jo išteka į Žibą“, – sako UAB „Kretingos vandenys“ gamybos vadovas Ričardas Daubara.

R. Daubara sako, kad valymo įrenginiai nespėja išvalyti nuotekų, atitekančių iš bendrovių „Taurys“ ir „Jovaigė“. Pastaroji ne tik padidino gamybos pajėgumus, bet ir yra raudonos upelio spalvos kaltininkė. Mat bendrovėje konservuojami burokėliai.

Atlikus tyrimus, pasak „Kretingos vandenų“ atstovo, nustatyta, kad tokiame vandenyje yra padidėję azoto, fosforo kiekiai, tačiau gyventojai esą gali būti ramūs, nes infekcijos sukėlėjų nerasta.

Klaipėdos aplinkosaugininkai sako, kad bendrovei „Kretingos vandenys“ teks sumokėti baudą, ji dar skaičiuojama. Taip pat iki birželio 1-osios nurodyta nutraukti nuotekų priėmimą iš minėtų bendrovių. Nuotekas jos įpareigotos pačios išvežti į Kretingos arba Klaipėdos valymo įrenginius.

„Šiuo metu nutrauktas nuotekų priėmimas iš dviejų įmonių, o valymo įrenginiai tvarkomi. Taip pat duotas nurodymas įmonei „Kretingos vandenys“ parengti veiksmų planą, kad ateityje tokių situacijų nepasikartotų“, – teigia Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento direktorius Andrius Kairys.

„Kretingos vandenų“ vadovai tikina, kad jau pirmadienį Žibos upeliu turėtų vėl tekėti švarus vanduo. O teršalus iš upelio žada išvalyti dar šią vasarą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.