Lietuvoje

2015.05.29 16:45

A. Krupavičius: vyriausybė rizikuoja likti prie suskilusios geldos

Vilija Andrulevičiūtė, LRT.lt2015.05.29 16:45

Vyriausybė, skubėdama priimti naująjį socialinį modelį, pernelyg neįsiklausydama į visų suinteresuotų šalių poziciją, geriausiu atveju gali likti be dalies rinkėjų, blogiausiu – susipykti su visais: darbdaviais, profesinėmis sąjungomis ir samdomais darbuotojais. Taip portalui LRT.lt sako Kauno technologijos universiteto profesorius politologas Algis Krupavičius.

Vyriausybė, skubėdama priimti naująjį socialinį modelį, pernelyg neįsiklausydama į visų suinteresuotų šalių poziciją, geriausiu atveju gali likti be dalies rinkėjų, blogiausiu – susipykti su visais: darbdaviais, profesinėmis sąjungomis ir samdomais darbuotojais. Taip portalui LRT.lt sako Kauno technologijos universiteto profesorius politologas Algis Krupavičius.

Prie vyriausybės durų – profesinių sąjungų protestas, Trišalė taryba dar nepateikusi savo nuomonės dėl naujojo socialinio modelio, o vyriausybė jau neša jį į Seimą. „Aiškiai pasakėme – laikotarpis reikalauja, kad sprendimai būtų priimami greitai“, – po vyriausybės pasitarimo, kur modeliui buvo pritarta, žurnalistams sakė premjeras Algirdas Butkevičius.

Politologas A. Krupavičius laikosi kitokios nuomonės. „Kadangi koalicija yra centro kairės, spręsdama darbo santykių klausimus ji turėtų būti itin jautri profesinių sąjungų, samdomų darbuotojų pozicijoms. Iš šalies žvelgiant, matyti skubėjimas, kuris nėra būtinas dabartinėje situacijoje. Skubėti šiuo atveju reikėtų lėtai ir pasistengti įtikinti visas suinteresuotas grupes, kad įstatymų pataisos, naujasis Darbo kodeksas tikrai tenkins daugumos interesus“, – kalba A. Krupavičius.

Vienintele viltimi nepadaryti klaidų, priimant sprendimus dėl naujojo socialinio modelio, politologas laiko diskusijas Seime.

„Vyriausybė sako svarstanti įstatymų pataisas, tačiau jos keliaus į Seimą ir diskusija bus tęsiama. Žvelgiant geranoriškai, reikia tikėtis ir viltis, kad tai, ką sako vyriausybė, yra tiesa, diskusija vyks“, – teigia pašnekovas.

Skubina interesų grupės ir noras kažką padaryti

Pasak A. Krupavičiaus, tokį skubėjimą lemia noras pasiekti kokių nors rezultatų, artėjant kadencijos pabaigai. Taip pat, tikėtina, vyriausybė sulaukia interesų grupių spaudimo.

„Gal interesų grupės spaudžia vyriausybę. Darbdavių asociacijos tikrai yra suinteresuotos Darbo kodekso pataisomis. Nors kai kurios jų ne kartą išsakė nuosaikų požiūrį, de facto dalyvauja diskusijose ir stengiasi spyruoklės neperspausti, tačiau yra ir kategoriškesnių interesų grupių“, – kalba politologas.

A. Krupavičiaus teigimu, socialdemokratai jau dabar rizikuoja prarasti dalį rinkėjų, tačiau gali būti ir blogiau.

„Blogiausias scenarijus – susipykti su visais: darbdaviais, profesinių sąjungų atstovais, samdomais darbuotojais ir likti prie suskilusios geldos.

Dar reikia pastebėti, kad šiandieną iš esmės kalbama tik apie Darbo kodekso perrašymą, kiti socialinio modelio elementai tikrai gerokai atsilieka. Viską atlikti vienu metu neįmanoma, tačiau kitos modelio trys dalys turėtų judėti labiau lygiagrečiai, nei juda dabar“, – tikina politologas.

Vyriausybė dėl savo sprendimo neabejoja

Po vyriausybės posėdžio, kuriame iš esmės naujajam modeliui buvo pritarta, premjeras žurnalistams teigė, kad vyriausybė vardan šalies konkurencingumo didinimo nėra nusiteikusi tokius projektus svarstyti metus ar dvejus.

„Mes neturime tikslo bloginti sąlygų darbuotojams: atleidimo, priėmimo, darbo valandų. Aš noriu pasakyti, kad tokio liberalizmo darbo santykiuose, koks yra dabar, kada pernai buvo nutraukti darbo santykiai ir 93 proc. žmonių neišmokėtas nė litas, o tarp 7 proc. žmonių, gavusių išeitines, buvo daugiausiai atleistų iš valstybinių įmonių, dar nebuvę“, – tvirtino premjeras.

Jo teigimu, dialogo būdu ieškoma kompromisų. Premjeras kartojo, kad profesinės sąjungos savo nuomonę galės teikti Seimui, kuris priiminės įstatymų pataisas.

„Mes norime, kad dirbtų tiek socialiniai partneriai, tiek ministerijos žmonės, kurie, kaip mes sakome, dirba po 24 valandas, kiekvieną dieną. O kas gali paskui paneigti, kad yra specialiai vilkinama, kad tie įstatymai nebūtų priimti“, – kalbėjo vyriausybės vadovas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.