Lietuvoje

2015.05.29 11:36

Kas gali įsigyti ir kada gali panaudoti šaunamąjį ginklą

Legaliai savigynai įsigytą šaunamąjį ginklą galima nešiotis ir viešoje vietoje, tačiau jo neturi matytis, sako policijos atstovas Julius Vaiškūnas. Jis Tai LRT Radijui komentavo situaciją, kai Kaune policijai žinomas asmuo nušovė jaunuolį ir dar du sužalojo.

Legaliai savigynai įsigytą šaunamąjį ginklą galima nešiotis ir viešoje vietoje, tačiau jo neturi matytis, sako policijos atstovas Julius Vaiškūnas. Jis taip LRT Radijui komentavo situaciją, kai Kaune policijai žinomas asmuo nušovė jaunuolį ir dar du sužalojo.

Vilniaus apskrities VPK Viešosios tvarkos valdybos Licencijavimo skyriaus viršininkas J. Vaiškūnas teigia, kad numatytos visos aplinkybės, kada žmogus gali įsigyti ir panaudoti ginklą.

– Kai ginklas jau išduotas, kokia vykdoma tų asmenų arba ginklų kontrolė?

– Visi asmenys, turintys ginklą savigynai, yra žinomi. Yra centralizuota asmenų, turinčių ginklus, apskaita. Taip pat yra kontroliuojama ginklų laikymo vietas – atsižvelgiama į ginklo laikymo sąlygas namuose.

– Tačiau įtariamasis Kaune nusikaltimą įvykdė viešoje vietoje, turėjo ginklą. Ką įstatymai sako apie ginklų nešiojimąsi viešose vietose?

– Savigynai asmuo su savimi gali turėti ginklą. Jį turi nešiotis paslėptą, kad jis nebūtų matomas pašaliniams asmenims.

– O kodėl reikia nešiotis su savimi ginklą?

– Matote, įstatymas leidžia savigynai turėti ginklą. Žmonės, kurie pageidavo tokius ginklus turėti, įsigijo juos savigynai ir nešiojasi.

– Kur eilinis pilietis, įsigijęs ginklą, turi teisę jį panaudoti? Kokiais atvejais? Žinoma, atmeskite medžioklę ir oficialius pareigūnus, apsaugininkus.

– Kiekvienu atveju reikėtų vengti ginklo panaudojimo, tačiau yra nemažai atvejų, kai asmuo gali tai padaryti. Pavyzdžiui, kai vykdomas jo užpuolimas, kai kitos priemonės yra išnaudotos ir nėra galimybės pasipriešinti. Taip pat ginklą galima panaudoti, kai įsilaužiama į būstą. Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatyme yra numatyti net keli atvejai, kai ginklą panaudoti galima.

– Daugelis žmonių yra susidarę nuomonę, kad eiliniam piliečiui ginklas nereikalingas, nes, nušovus kokį nors žmogų, kad ir ginantis, kaip sakote, jam įsiveržus į namus, žmogus sunkiai gali įrodyti, jog gynėsi.

– Nenorėčiau su jumis sutikti. Jeigu ginklas buvo panaudotas teisėtai, t. y., įstatymo nustatytais atvejais, tai įstatymas asmenį gina. Jeigu nebuvo peržengtos būtinosios ginties ribos, kurios numatytos Lietuvos Respublikos Baudžiamajame kodekse, savigynai ginklą panaudoti tikrai galima.

– Kalbant apie šį Kauno atvejį, bent jau žiniasklaidoje nurodoma, kad pilietis buvo žinomas policijos pareigūnams. Kaip pas jį galėjo patekti ginklas? Apskritai, ar patekę į policijos akiratį, teisti asmenys turi teisę įsigyti ginklą?

– Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymas numato apribojimus asmenims, kurie negali turėti ginklų. Tarp jų yra asmenys, turintys galiojantį teistumą, per trejus paskutinius metus bausti už administracinės teisės pažeidimus, kuriuos padarė neblaivūs. Yra kitų aplinkybių, dėl kurių žmonės negali turėti ginklų. Tačiau, jeigu asmuo neatitinka nė vienos iš draudžiamų aplinkybių, tai toks asmuo gali turėti ginklą. Jeigu teistumas jau yra išnykęs, buvęs seniau ir, jeigu jis buvo ne už smurtinį nusikaltimą, o už, pavyzdžiui, finansinį nusikaltimą, žmogus gali įsigyti ginklą.

– Ar po tokių situacijų, kai nukenčia nekalti žmonės, gali būti persvarstomas šis įstatymas?

– Tai būtų klausimas ne policijai, o politikams, nes policija tik užtikrina, kad būtų laikomasi Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatyme nustatytų reikalavimų. Jie tik gali teikti siūlymus vienais ar kitais atvejais, kad būtų sugriežtintos kažkurios įstatymo pozicijos.