Lietuvoje

2015.05.28 13:03

Prokuroras: nauja ekspertizė nepaneigė „juodosios buhalterijos“ Darbo partijoje

BNS2015.05.28 13:03

Naujai atlikta finansinė ekspertizė nepaneigia Darbo partijoje egzistavusios vadinamosios „juodosios buhalterijos“, sako valstybės kaltintojas Generalinės prokuratūros prokuroras Saulius Verseckas.

Naujai atlikta finansinė ekspertizė nepaneigia Darbo partijoje egzistavusios vadinamosios „juodosios buhalterijos“, sako valstybės kaltintojas Generalinės prokuratūros prokuroras Saulius Verseckas.

Lietuvos apeliacinis teismas ketvirtadienį paskelbė rašysenos ir finansų ekspertizių išvadas. Prieš tai teismas atskyrė nuteistos „darbietės“ Vitalijos Vonžutaitės bylą į atskirą, nes moteris dėl sveikatos būklės dabar negali dalyvauti procese.

„Iš esmės manau, kad ekspertizės išvados (nieko – red. past.) nekeičia. Sakykim, buhalterinė–finansinė ekspertizė atsižvelgė ir į gynybos argumentus, ir buvo tiesiog pasisakyta dėl taikytinų mokesčių perskaičiavimo – tai yra

Saulius Verceckas. A. Ufarto (BFL) nuotr.

perskaičiuota pritaikant kitą, mažesnį tarifą arba buvo priskirta nepamokestinamoms pajamoms, atsižvelgiant į pirmos instancijos nustatytas aplinkybes. Jeigu tai buvo išlaidos partijos veiklai, jos tiesiog nurodytos kaip neapmokestinamos“, – po posėdžio žurnalistams sakė prokuroras.

S. Verseckas sako, kad ekspertai tiesiog patikslino faktines aplinkybes, tačiau nei kvalifikacijos, nei nusikalstamos veikos buvimo nepaneigė. Ekspertai taip pat tyrė standartines deklaracijas, kurios apie partijos finansus teikiamos Valstybinei mokesčių inspekcijai.

„Buvo tirti Viktoro Uspaskicho ir Vitalijos Vonžutaitės parašai partijos oficialiose finansinėse ataskaitose. Nustatė, kad tikrai vieną jų pasirašė Viktoras Uspaskichas, daugumą kitų pasirašė ir Vitalija Vonžutaitė. Taip pat nustatė, kad dviejose deklaracijoje ekspertai negali atsakyti, ar ten pasirašė Viktoras Uspaskichas, nepaneigė, kad pasirašė ne jis, bet tiesiog negali atsakyti, nes parašas yra per trumpas, neinformatyvus ir neužtenka požymių jį įvertinti“, – teigė prokuroras S.Verseckas.

Į kitą posėdį, kuris vyks kitą savaitę, birželio 3 dieną, bus kviečiamas vienas iš ekspertų, byloje atlikusių ekspertizes.

Baudžiamoji byla nebuvo nagrinėjama nuo praėjusių metų birželio, kai Darbo partijos įkūrėjas, šioje byloje dėl sukčiavimo nuteistas V.Uspaskichas buvo išrinktas Europos Parlamento nariu ir įgijo teisinę neliečiamybę.

Kovo 25 dieną Europos Parlamentas panaikino V.Uspaskicho teisinę neliečiamybę.

2013 metų liepą Vilniaus apygardos teismas už sukčiavimą ir apgaulingą buhalterinės apskaitos tvarkymą V.Uspaskichui skyrė ketverių metų laisvės atėmimo bausmę, kartu nuteistai parlamentarei V.Vonžutaitei skirta trejų metų laisvės atėmimo bausmė. Seimo nariui V. Gapšiui skirta 35 tūkst. litų (per 10 tūkst. eurų) bauda, buvusi partijos finansininkė M.Liutkevičienė nuteista vienų metų laisvės atėmimo bausme.

Byla Darbo partijos atžvilgiu nutraukta teismui paskelbus, kad partija kaip juridinis asmuo veiklą baigė įvykdžius reorganizaciją.

V.Uspaskichas savo kaltę neigia ir vadina procesą politiškai motyvuotu.

Nuosprendis įsigalioja tik po apeliacinės instancijos teismo sprendimo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt