Lietuvoje

2015.05.28 12:00

K. Jucevičius lieka dirbti FNTT vadovu

ELTA, BNS2015.05.28 12:00

Vidaus reikalų ministerija (VRM), atlikusi tyrimą, nusprendė, kad Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos (FNTT) vadovas Kęstutis Jucevičius gali dirbti su įslaptinta informacija.

Vidaus reikalų ministerija (VRM), atlikusi tyrimą, nusprendė, kad Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos (FNTT) vadovas Kęstutis Jucevičius gali dirbti su įslaptinta informacija.

VRM generalinio inspektoriaus Giedriaus Cinino teigimu, tyrimo metu įvertinta jau turima informacija, taip pat kiti duomenys, gauti iš teisėsaugos institucijų.

„Iš esmės institucijos nepateikė jokios naujos informacijos, kuri leistų naikinti FNTT vadovo teisę dirbti su įslaptinta informacija“, – teigė G. Cininas, pridūręs, kad buvo atliktas ir K. Jucevičiaus finansų auditas.

VRM vadovas Saulius Skvernelis sutinka su tyrimo išvadomis ir K. Jucevičių paliks savo pareigose.

„Esu priverstas laikytas įstatymų ir kitos alternatyvos dabar nematau“, – sakė S. Skvernelis.

K. Jucevičius: jeigu išvada teigiama, tai kokios problemos?

Nepaisant K. Jucevičiaus išteisinamojo nuosprendžio, ministras pabrėžė, kad šiuo metu galiojantys ir darbą su įslaptinta medžiaga reglamentuojantys teisės aktai saugo konkrečių pareigūnų, o ne valstybės interesus, omenyje turėdamas pareigūno teisę pasirinkti, ar jis gali būti tikrinamas poligrafu. Pasak S. Skvernelio, artimiausiu metu VRM teiks atitinkamas įstatymų pataisas šiai ir kitoms spragoms ištaisyti.

„Laikausi nuomonės, kad bet kokios abejonės, kurios iškyla dėl pačių aukščiausių teisėsaugos pareigūnų, turi būti paneigtos, ir tos abejonės turėtų būti vertinamos ne pareigūno naudai, bet vis tik valstybės ir jos intereso naudai. Nepašalinus tų abejonių, asmenys negalėtų disponuoti ta (įslaptinta, – red. past.) informacija“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Ministras apgailestavo, kad K. Jucevičiaus deklaruojami skaidrumo siekiai prasilenkė su pareigūno realiais veiksmais, ir jis atsisakė tikrintis melo detektoriumi. G. Cinino teigimu, FNTT vadovas šią procedūrą atsisakė atlikti pareikšdamas, kad į suformuluotus klausimus jau buvo atsakęs ikiteisminio tyrimo metu.

Po tyrimo dėl jo patikimumo Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadovas Kęstutis Jucevičius patvirtino toliau liksiantis pareigose.

„Jeigu išvada teigiama, tai kokios problemos?“ - BNS ketvirtadienį sakė K. Jucevičius. FNTT vadas teigė, kad jo santykiai su vidaus reikalų ministru Sauliumi Skverneliu yra „darbiniai“.

Vidaus reikalų ministerijos atstovai pranešė, kad K. Jucevičius nuo ketvirtadienio vėl gali dirbti su slapta informacija, baigus tyrimą dėl jo patikimumo. S.Skvernelis sakė, kad kitu atveju būtų pažeisti įstatymai ir lauktų „teisminės procedūros bei teisinės pasekmės“.

Tyrimui vadovavęs Vidaus reikalų ministerijos (VRM) generalinis inspektorius Giedrius Cininas sakė, kad K.Jucevičius atvyko ir į tikrinimo poligrafu procedūrą Policijos departamente, tačiau ją atlikti atsisakė vos išgirdęs klausimus.

G.Cininas teigė, kad klausimai K. Jucevičiui buvo suformuluoti remiantis turima medžiaga, tačiau jis atsisakė tikrintis motyvuodamas, kad į klausimus jau atsakė per apklausą prokurorams ikiteisminio tyrimo metu.

Pradėtas dar vienas tyrimas

Tai naujienų agentūrai BNS patvirtino ir pats FNTT vadas.

„Ten buvo vienas esminis klausimas, į kurį buvo atsakyta ikiteisminio tyrimo metu ir todėl pasinaudojau savo teise neatsakyti“, – kalbėjo K. Jucevičius.

S.Skvernelis tvirtino, kad po šio tyrimo ministerija greičiausiai siūlys tikrinimo poligrafu tvarkos pakeitimus, kad tai būtų ne viena iš papildomų, bet viena pagrindinių priemonių tikrinant asmens patikimumą. Taip pat ministerija ketina rengti tvarkos aprašą, kad ministerija galėtų atlikti planuotą ir neplanuotą įstaigų auditą.

Tarnybinis tyrimas dėl K. Jucevičiaus patikimumo buvo atliekamas nuo pernai lapkričio. Jo kadencija turi baigtis 2017 metais.

Klausimas dėl K. Jucevičiaus patikimumo kilo, kai jis buvo apklaustas Specialiųjų tyrimų tarnyboje kaip specialusis liudytojas, atliekant ikiteisminį tyrimą buvusio advokato Juzefo Kozubovskio byloje. Joje K.Jucevičius buvo reabilituotas dėl viešai pateiktos informacijos apie kyšio reikalavimą ir pripažintas nukentėjusiuoju.

Taip pat, pasak ministro, dėl K.Jucevičiaus šiuo metu ministerijoje atliekamas dar vienas tarnybinis patikrinimas „dėl galimo neskaidraus pareigūnų atstatymo į tarnybą“. Tyrime aiškinamasi situacija dėl dviejų FNTT Panevėžio skyriaus pareigūnų grąžinimo į pareigas.

Ieškinį prieš VRM atsiėmė

VRM tyrimo metu surinkta informacija taip pat perduota Specialiųjų tyrimų tarnybai.

Šią savaitę FNTT vadovas pranešė atsiimantis savo ieškinį prieš VRM, kuriuo apskundė ministerijos sprendimą atlikti pakartotinį tyrimą dėl jo tinkamumo dirbti su įslaptinta informacija, įskaitant ir patikrinimą melo detektoriumi – poligrafu.

K. Jucevičiaus veiklos tarnybinis patikrinimas buvo pradėtas po jo, kaip specialaus liudytojo, apklausos Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) atliekamame tyrime dėl korupcijos ir prekybos poveikiu – pareigūnai gavo duomenų, kad FNTT vadovas per tarpininką galėjo reikalauti kyšio iš buvusio advokato Juzefo Kozubovskio, kurio atžvilgiu FNTT buvo pradėjusi tyrimą dėl neteisėto praturtėjimo.

Surinktų duomenų nepakako, kad K. Jucevičiui būtų pareikšti įtarimai, tačiau VRM pradėjo tyrimą dėl jo tinkamumo toliau eiti pareigas ir dirbti su įslaptinta informacija.

K. Jucevičius VRM vadovo inicijuotą tyrimą bandė skųsti, teigdamas, kad ministras S. Skvernelis piktnaudžiauja tarnybine padėtimi, tačiau Prokuratūra tokį prašymą atmetė. Tikrinimo poligrafu procedūra K. Jucevičiui iki galo nebuvo atlikta.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.