Lietuvoje

2019.04.12 22:44

Atkurtas dokumentas su partizanų parašais grįš į Merkinę

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.04.12 22:44

Prano Gudyno restauravimo centro specialistai atkūrė dokumentą, ant kurio – trijų partizanų parašai. Tarp jų – ir partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago. Dokumentas į restauratorių rankas pakliuvo prastos būklės, tačiau restauruojant partizanų parašai ir antspaudai neliesti.

Restauratorė Jurgita Blažytė-Denapienė pasakojo, kad, kai prieš akis pamatė, kokį dokumentą reikės restauruoti, apstulbo. Ant dokumento – trijų partizanų – Adolfo Ramanausko-Vanago, Liongino Baliukevičiaus-Dzūko ir Jurgio Krikščiūno-Rimvydo – parašai. Restauratorė sakė, kad atkurti dokumentą buvo tikras išbandymas.

„Laikytas itin blogose sąlygose. Sulankstytas į 8 dalis. Prarasti dokumento dideli fragmentai. Dokumentas buvo sulietas, suliejimų vietose buvo didelės rudos dėmės. Ir atskiri dokumento fragmentai laikėsi tik tai dėka priklijuotų popieriaus juostelių“, – kalbėjo J. Blažytė-Denapienė.

Pirmiausia dokumentas buvo nuodugniai ištyrinėtas – popieriaus pluoštas tiek dėmėtose vietose, tiek ten, kur žymių mažiau. Restauruotos tik kai kurios dokumento dalys. Neliesti trijų partizanų parašai ir antspaudai, kad jie liktų autentiški. Restauratorė darbuodamasi pastebėjo, kad dokumente minima 1948 m. balandžio 10 d. Esą daug sutapimų.

„Praėjusiais metais šventėme Adolfo Ramanausko gimimo metinių šimtmetį, dideli buvo istoriniai įvykiai, kai buvo surasti palaikai, kai ir perlaidoti Antakalnio kapinėse. Šis dokumentas pasirašytas 1948 m. balandžio 10 d., vadinasi, praeitais metais jam buvo 70 metų. Tarsi irgi tokia istorinė, apvali data“, – pasakojo J. Blažytė-Denapienė.

Panorama

Dokumente, ant kurio suraizgyti partizanų parašai, minimas ryšininkas. Merkinės krašto muziejus tikina, kad tai – ryšininkas slapyvardžiu Lubinas. Dokumentas rastas Pauosupės kaime, Lubino žmonos sodyboje, ardant seną namo šiaudinį stogą. Ten jis buvo slepiamas daug metų kartu su ginklais. Pernai dokumentas buvo perduotas muziejui. Pasak Dailės muziejaus direktoriaus Arūno Gelūno, dokumentas – itin svarbus istorijai.

„Dokumentas sugrįžo į gyvenimą, ir jis yra be galo vertingas, kad ten yra ne tik Adolfo Ramanausko-Vanago parašas, kiek man žinoma – vienas iš geriausių išlikusių apskritai šio garsaus partizano vado parašas, bet ir Dzūko, Rimvydo. Visi, aišku, žuvo tokiomis niūriomis aplinkybėmis, bet bent jau dokumentas išliko atminčiai, archyvui“, – džiaugėsi A. Gelūnas.

Dokumentą po restauravimo planuojama grąžinti Merkinės krašto muziejui. Restauratoriai sako, kad bus reikalinga kruopšti dokumento apsauga: parinkta tinkama drėgmė, temperatūra, ir jo eksponuoti nerekomenduoja. Esą antspaudai ir rašalas, kuriuo partizanai pasirašė, nuo šviesos blunka.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt