Lietuvoje

2019.04.12 22:06

Sumaištis dėl vaistų kompensavimo: kilus pacientų pasipiktinimui, ligonių kasa žada grąžinti buvusias priemokas

Algirdas Igorius, Aina Mizgirdė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.04.12 22:06

Priemokos už kai kuriuos ilgą laiką vartotus kompensuojamuosius vaistus išaugo iki 10 kartų. Kilus pacientų pasipiktinimui, Valstybinė ligonių kasa žada nuo pirmadienio 11 vaistų priemokas atkurti tokias, kokios buvo anksčiau.

56 metų pasvalietis Gintautas Akstinas epilepsija serga nuo vaikystės. Vaistus „Lamictal“ 15 metų vartoja ryte ir vakare. Pasak jo, „Lamictal“ pakeitus kitais medikamentais, tikėtina, prasidėtų priepuoliai. Per mėnesį reikia 2 dėžučių. Iki balandžio 8 d. už vieną dėžutę reikėjo primokėti 70 centų. Dabar priemoka išaugo 10 kartų, ir kainuoja per 10 eurų.   

„Iš gydytojo gavau siuntimą atsiimti vaistus. Nuėjau į vaistinę, sakė, nuolaidų nebėra tokių. Išrašė man pusei metų, išėjo beveik 200 eurų“, – pasakojo G. Akstinas.

„Rūpesčiai prasidėjo nuo to, kai pradėjo keistis kainynas kas 3 mėnesius. Be abejo, keičiasi kainynas, išimami vieni vaistai, įdedami kiti. Čia tokia liga, ką reiškia: jei pradėjai gydymą, tai reikia tęsti. Vieni vaistai parenkami gan ilgai“, – kalbėjo Šiaulių apskrities sergančiųjų epilepsija draugijos pirmininkė Violeta Čiuvaševa.

Ankščiau sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga žadėjo nekeisti kompensuojamųjų vaistų pigesniais generiniais tais atvejais, kai jie gali sukelti neigiamas reakcijas. Šiems priskiriami epilepsijai gydyti vaistai. Tačiau neužsiminė, kad priemoka už juos gali išaugti iki 10 kartų.

Priemoka – tai skirtumas tarp vaistų mažmeninės kainos ir bazinės valstybės kompensuojamo dalies. Ligonių kasų atstovas teigia, kad priemokos keičiasi gamintojams padidinus medikamentų kainas arba sumažinus iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo kompensuojamą bazinę kainą. Yra nustatytos ir priemokų lubos, tačiau šiuo atveju medikamentas „Lamictal“ jas pramušė.

„Tie vaistai gavo mažo terapinio indekso vaistų požymį. Dėl to jų kaina perlipo taip vadinamas (priemokų - LRT.lt) lubas. Tie vaistai visąlaik buvo brangūs, buvo perskaičiuojami, specialiai kainos daromos, todėl, kad jie neatitikdavo tų reikalavimų. Gamintojas nemažina kainos“, – sakė Valstybinės ligonių kasos Vaistų kompensavimo skyriaus vedėjas Evaldas Stropus.

Priemokų lubas pramušė 11 epilepsijai gydyti skirtų vaistų. Kilus pacientų pasipiktinimui, ligonių kasa persvarstė kompensavimą ir nuo pirmadienio priemokos bus tokios, kaip ir praėjusį ketvirtį.

„Pastebėjus, kad iš tikrųjų ta priemoka išaugo, komisija dar kartą persvarstė klausimą apie šitų vaistų bazinės kainos pakeitimą, padarymą taip vadinamais vardiniais vaistais, dėl to priemokos grįžo į tą patį lygmenį. Pirmadienį priemokos tų vaistų bus tokios pačios, kokios buvo ir praėjusį ketvirtį. Mažo terapinio indekso vaistai, tai yra 11 vaistų, kurių bazinės kainos buvo peržiūrėtos, pakeistos, padidintos, ir priemoka dėl to grįžo į buvusį lygmenį“, – kalbėjo E. Stropus.

Pacientų atstovė padėtį vadina chaosu, kai, paskelbus vaistų kainų mažinimo vajų, pacientų sveikata tapo mažai svarbi.  

„Yra tiesiog eksperimentuojama žmonių sveikata. Nes yra daug vaistų, daromos kažkokios įtraukimo į kainynus išimtys, tai yra: bazinė kaina tai padidinama, tai sumažinama. Yra visiškas chaosas ir žmonės nėra garantuoti, kad nuėję į vaistinę gaus tai, ką gydytojas jiems paskyrė. Juk mums yra svarbu ne tik gerti saujomis vaistus, bet ir kad jie būtų efektyvūs ir žmogus galėtų gyventi visavertį gyvenimą“, – sakė Pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė Vida Augustinienė.

Pasak V. Augustinienės, dažnai keičiant kompensuojamųjų vaistų kainas, jų gamintojai nėra užtikrinti, kad medikamentai bus įtraukti į kompensuojamųjų sąrašus, todėl vaistų tiekiama mažesniais kiekiais ir vaistinėse ne visada yra reikiamų.

Panorama