Lietuvoje

2015.05.26 12:10

Valstybės kontrolė: Lietuva turi galimybių priimti pabėgėlius, tačiau turi tam pasirengti

BNS2015.05.26 12:10

Lietuva turi galimybių priimti daugiau pabėgėlių, tačiau tam būtina baigti migracijos sistemos pertvarką bei priimti racionalesnius sprendimus dėl pabėgėliams apgyvendinti skirtų patalpų, sako Valstybės kontrolė.

Lietuva turi galimybių priimti daugiau pabėgėlių, tačiau tam būtina baigti migracijos sistemos pertvarką bei priimti racionalesnius sprendimus dėl pabėgėliams apgyvendinti skirtų patalpų, sako Valstybės kontrolė.

Antradienį paskelbtoje išankstinio tyrimo ataskaitoje Valstybės kontrolė konstatuoja, kad siekiant suvaldyti migracijos procesus, iki 2016-ųjų Lietuva yra užsibrėžusi baigti migracijos procesų sistemos tobulinimą, tačiau kol kas į priekį pasistūmėta nedaug.

„Šiandieninė situacija rodo, jog tam, kad migracijos sistemos pertvarka būtų baigta laiku, reikia visų procese dalyvaujančių institucijų koordinuotų veiksmų ir konkrečių darbų. Maža to, būtina priimti įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ pataisas ir tinkamai pasiruošti įgyvendinti jo nuostatas“, – pranešime sako institucijos vadovas Arūnas Dulkys.

Pasak valstybės kontrolieriaus, Lietuva prireikus turėtų didesnių galimybių apgyvendinti prašančiuosius prieglobsčio, tik tam reikia „racionalaus požiūrio ir tinkamų sprendimų“.

Taip pat konstatuojama, kad šiuo metu prieglobsčio prašytojai gali būti apgyvendinami tiek Užsieniečių registracijos centre, tiek Pabėgėlių priėmimo centre. Tačiau auditoriai išaiškino, kad 2012–2014 metais buvo atvejų, kai Užsieniečių registracijos centre buvo apgyvendinta daugiau žmonių nei yra vietų, nors tuo metu Pabėgėlių priėmimo centre tam skirtų laisvų patalpų buvo.

„Maža to, dalis čia esančių patalpų yra įrengtos ir naudojamos visai kitiems tikslams“, – nurodoma ataskaitoje.

2012–2014 metais užsieniečiams išduota per 45 tūkst. leidimų laikinai gyventi Lietuvoje, tuo pačiu laikotarpiu išduota per 13 tūkst. leidimų nuolat gyventi Lietuvoje. Daugiau nei pusė leidimų išduota užsieniečiams, kurie gyveno Lietuvoje pastaruosius penkerius metus be pertraukos. Taip pat 2012–2014 metais gauti 1524 prašymai suteikti prieglobstį Lietuvoje. Jis suteiktas trečdaliui prašiusių užsieniečių.

Minėtu laikotarpiu priimti 5154 sprendimai užsienietį grąžinti į užsienio valstybę ir įpareigoti išvykti iš Lietuvos, 877 užsieniečiai išsiųsti iš Lietuvos.

Apie tyrimo rezultatus informuota Vidaus reikalų ministerija, rengusi migracijos procesų optimizavimo ir migracijos sistemos pertvarką, jai pateikti siūlymai dėl efektyvesnio imigracijos procesų valdymo. Taip pat apie problemas informuoti Seimo Audito ir Žmogaus teisių komitetai, Migracijos komisija.

Migracijos procesų valdymą Valstybės kontrolė vėl žada vertinti 2016-aisiais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.