Lietuvoje

2019.04.12 15:44

Naujame studijų finansavimo plane – daugiau nemokamų vietų „tiksliukams“, rezidentams (atnaujinta)

Pataisytame valstybės studijų finansavimo plane bus numatyta daugiau nemokamų vietų tiksliųjų mokslų studijų programose ir gydytojams rezidentams, žada švietimo ministras Algirdas Monkevičius.

„Šiandien, atrodo, radome tokią dermę, konsensusą“, – penktadienį po pasitarimo su kitais ministrais sakė A. Monkevičius.

„Aišku, iki galo visko su ribotu biudžetu padaryti negalime, tačiau tas konsensusas leis kalbėti Vyriausybei ramiau priimti sprendimą pirmadienį“, – pridūrė jis.

Pasak jo, palyginti su anksčiau šią savaitę Ministrų kabinetui pateiktu planu, atnaujintame variante bus siūloma valstybei apmokėti 20 papildomų vietų gydytojams rezidentams – iš viso 365 vietas.

Anot švietimo, mokslo ir sporto ministro, matematikos studijų programose valstybės finansuojamų vietų skaičius padidės nuo 505 iki 550, po maždaug šimtą daugiau nemokamų vietų bus numatyta ir inžinerijos bei informatikos programose.

Studijų finansavimo planas keičiamas, Ministrų kabinetui trečiadienį atidėjus jo plano tvirtinimą, kai premjeras Saulius Skvernelis bei keli ministrai pasipiktino kai kuriomis jo nuostatomis.

Pernai į universitetus priėmus trečdaliu mažiau studentų į valstybės finansuojamas tiksliųjų mokslų studijų programų vietas, nei planuota, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija trečiadienį siūlė tiek pat sumažinti šiemet numatytų finansuojamų vietų.

Tačiau tai sukritikavo ekonomikos ir inovacijų ministras Virginijus Sinkevičius, pareiškęs, kad taip valstybė išsižadėtų savo raginimo skatinti būsimuosius studentus rinktis tiksliuosius mokslus.

Penktadienį po pasitarimo jis teigė, kad su faktiniu priėmimo skaičiumi nesutampantys valstybės finansavimo planai vis dėlto skatina mokinius laikyti fizikos, informacinių technologijų egzaminus.

„Turime formuoti valstybės užsakymą vienu ar kitu atveju ir negalime eiti paskui norus“, – kalbėjo V. Sinkevičius.

Pasak jo, atnaujintame finansavimo plane bus pasiremta analizėmis ne tik pagal stojančiųjų, bet ir egzaminus planuojančių laikyti mokinių skaičių.

Pedagogikos vietų nekeis

A. Monkevičius patvirtino, kad nepaisant kritikos, dar kartą Vyriausybei teiks siūlymą pedagogikos mokyti ne tik Vilniaus universitete, Vytauto Didžiojo universitete ir Šiaulių universitete.

Premjeras šią savaitę tvirtino, kad nepaisant plano sutelkti mokytojų rengimą trijuose universitetuose, valstybės finansuojamos pedagogikos studijos vėl „išmėtomos“ per įvairias aukštąsias mokyklas, o tai diskredituoja valstybės pastangas.

Pasak jo, tokia logika prieštarauja siekiui gerai rengti mokytojus, daryti jų profesiją patrauklia ir prestižine.

Plane siūloma numatyti, kad nemokamai pedagogikos būtų mokoma Klaipėdos universitete, Mykolo Romerio universitete, Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje.

Prie šios pozicijos liekantis švietimo ministras teigė, kad pedagogikos rengimo centrai – Vilniaus universitete, Vytauto Didžiojo universitete ir Šiaulių universitete – turi teisę sudaryti sutartis su kitomis aukštosiomis mokyklomis dėl studentų rengimo ten.

„Na, tarkime, Klaipėdoje yra tam tikras potencialas, tam regionui reikia ir Klaipėdoje gali būti vykdoma Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademijos programa“, – kalbėjo A. Monkevičius.

Pasak jo, dėl to sprendžia pačios aukštosios mokyklos, o ne politikai.

„Tai yra teisėta, tai numatyta tų trijų centrų koncepcijoje“, – tvirtino ministras.

„Aš manau, kad premjeras (...) tai girdės, matys“, – pridūrė jis.

Atnaujintą planą Vyriausybė planuoja patvirtinti pirmadienį.