Lietuvoje

2019.04.12 18:10

Trumpai ir aiškiai: kandidatai į prezidentus – kokie jie?

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) penktadienį oficialiai visiems 9 kandidatams į prezidentus įteikė pažymėjimus. LRT TELEVIZIJOS studijoje Mykolo Romerio universiteto (MRU) lektorė Rima Urbonaitė aptarė visus kandidatus šiuose prezidento rinkimuose.

VRK pirmininkė piešia prezidento į kandidatus portretą – lietuvių kilmės, aukštąjį išsilavinimą turintis vedęs vyras, kuriam už 2 mėnesių 55-eri, jis turi deklaravęs turto už 243 tūkst. eurų. Mažiausiai šį portretą atitinka kandidatė Ingrida Šimonytė. R. Urbonaitės teigimu, kandidatė išsiskiria dar tuo, kad nesistengia dalinti pažadų.

Ingrida Šimonytė

„I. Šimonytės pagrindiniai akcentai yra vakarų vertybės ir į vakarus užsienio politika. Ji tikrai žino, kad prezidentas čia turi daugiausiai funkcijų ir į jas orientuojasi. Jos žinutėje – socialinė, švietimo ir sveikatos politika. Dėl vidaus politikos klausimų ji siūlo tartis ir nesiūlo gelbėjančių receptų, kurie nėra veikiantys. Yra matomas tęstinumas, noras tartis ir siekis įtraukti žmones į valstybės valdymą“, – sako politologė.

Tiesa, per šiuos mėnesius, kai I. Šimonytė paskelbė savo kandidatūrą, nebuvo išvengta klaidų. Anot politologės, jos didžiausia klaida – nenoras imtis šių pareigų.

„Tai nebuvo kandidatas, kuris sakė, kad aš noriu, galiu ir mano vizija tokia. Tai buvo kandidatas, kurio partijai reikėjo labai įkalbinti. (…) Žinoma, ir pirminiai rinkimai, kurie buvo partijos viduje tarp I. Šimonytės ir Vygaudo Ušacko, nebuvo tokie, kurie būtų sukūrę kovą tarp kandidatų. Manau, kad pradžia nebuvo pati geriausia“, – sako pašnekovė.

Vytenis Povilas Andriukaitis

Vytenio Povilo Andriukaičio žinia atsispindi jo 20 lapų programoje, sako politologė R. Urbonaitė. Pašnekovė mananti, kad šis kandidatas tikriausiai yra rekordininkas pagal duodamus pažadus.

„Tai kandidatas, kuris yra socialinės politikos, socialinės valstybės kūrimo šalininkas. Bet jo programa (…) nėra prezidentinė, nes sprendimai priklausys nuo to, ar Andriukaitis privers vyriausybę ir Seimą dirbti pagal šitą programą“, – sako pašnekovė.

Anot politologės, V. P. Andriukaitis išsiskiria noru išplėsti bendradarbiavimą su Rusija, bet tuo pat metu vengiama atsakyti kaip, dėl ko ar ką šis bendradarbiavimas mums duotų. Tiesa, anot jos, politikas nespėjo ir į rinkiminės kampanijos traukinį.

Arvydas Juozaitis

Arvydas Juozaitis – vienas iš ryškesnių kandidatų, sako politologė.

„Galima matyti nacionalizmo atspindėjimą. Kitas dalykas – tradicinės vertybės. Sąlyginis skepticizmas ir kai kuriais Europos Sąjungos klausimais. Originalumas išsiskiria, kalbant apie užsienio politiką, kad reikia, pirmiausia, žiūrėti į Latviją“, – išskiria R. Urbonaitė.

Valentinas Mazuronis

„Jis norėjo akcentuoti tautinės valstybės puoselėjimą, nors tai yra keista žmogui, kuris kandidatuoja į Europos Parlamentą su Darbo partija, kuri tautiškumo neakcentuodavo. Programa – sena“, – sako politologė.

Anot jos, iš politiko programos nėra taip lengva sužinoti, kokią žinutę jis siunčia, nes ji paprasčiausiai nėra išplėtota. Šis kandidatas kandidatuoja tik dėl to, kad būtų matomas, sako MRU lektorė.

Gitanas Nausėda

„Jis labai dažnai yra tapatinamas su Ingrida Šimonyte, tačiau jų požiūriai išsiskiria tam tikrais klausimais. Pavyzdžiui, Kiniją I. Šimonytė laiko labiau kaip grėsmę, G. Nausėda – atvirkščiai. Tiesa, jis laikosi vakarietiškos krypties. Yra ir noras susodinti visus prie vieno stalo ir tartis. Žinoma, kyla klausimas dėl ko bus tariamasi“, – mano R. Urbonaitė.

Vizija, anot politologės, yra stipri: Lietuva – transatlantinėje erdvėje ir jokio dialogo su Rusija. Didžiausias trūkumas – noras apglėbti kuo daugiau skirtingų pozicijų ir neutralumas arba atsargumas.

Mindaugas Puidokas

Mindaugas Puidokas yra kandidatas, kurį, matyt, suformavo viena istorija, sako R.Urbonaitė.

„Šiandien jo programoje yra vos keli sakiniai. Esmė – šūkis „stipri tradicinė šeima“. Daugiau jokių išskirtinumų nėra, tai yra labiau bendradarbiavimas su Baltijos valstybėmis, aktyvesnė veikla Europos Sąjungoje ir bendradarbiavimas su išvykusiais“, – apibendrina ji.

Naglis Puteikis

Naglis Puteikis yra kandidatas, kuris kandidatuoja visuose rinkimuose, sako R. Urbonaitė. Anot jos, tai yra trūkumas, dėl kurio jis šiandien programos tiesiog neturi.

„Interneto platybėse jo programos nėra, tačiau, manau, kad ji visiems yra žinoma – teisingumas teismų sektoriuje, kova su elitu. Nepaisant to, kad jis nesugeba paaiškinti, kas yra tas tikrasis elitas“, – sako pašnekovė.

Saulius Skvernelis

Saulius Skvernelis savo žinutes pradeda ne nuo užsienio politikos, o nuo reakcijos į skandalus teismų sektoriuje. Jis kalba apie teisminės valdžios pertvarką, korupciją, o jo pagrindinis vaidmuo ir motyvas – „aš jumis pasirūpinsiu, o tuos, kurie daro negerus darbus – nubausiu“, išskiria politologė.

„Jis labiau orientuojasi į vidaus politiką, o užsienio politikoje yra keistenybių. Atrodo, kad kur premjeras nuvažiavo, ta šalis ir atsirado programoje“, – teigia R. Urbonaitė.

Valdemaras Tomaševskis

Valdemaras Tomaševskis ne tik kandidatas, bet ir nuolatinis dalyvis, sako R. Urbonaitė.

„Manau, kad tai yra vienas iš tų atvejų, kai kandidatas nori priminti apie save, apie savo partiją. Taip pat jis turi norą atsidurti Europos Parlamente“, – sako politologė.

Plačiau – reportaže.