Lietuvoje

2015.09.08 13:45

„An-2“ ištraukti iš jūros dugno bus patikėta olandams

ELTA2015.09.08 13:45

Baltijos jūroje nuskendusio lėktuvo „An-2“ ištraukimą ketinama patikėti olandų kompanijai, pirmadienį pranešė susisiekimo ministras Rimantas Sinkevičius.

Baltijos jūroje nuskendusį lėktuvą „An-2“ ištraukti ketinama patikėti olandų kompanijai, pirmadienį pranešė susisiekimo ministras Rimantas Sinkevičius.

„Šiandien planuojame, kad „Oro navigacija“, kuriai pavesti lėktuvo iškėlimo darbai, pasirašys sutartį su olandų kompanija „Mammoet“. Ši kompanija atrinkta iš tų duomenų, kuriuos turėjome, kaip labiausiai patyrusi šiuose darbuose, (...) jos darbų sąraše yra atominio povandeninio laivo „Kursk“ iškėlimas, kuris buvo nuskendęs apie 100 m gylyje, „Costa Concordia“ gelbėjimo darbai, naikintuvo „F-16“, nuskendusio ir sudužusio į gabalus, iškėlimo darbai“, – Vyriausybėje žurnalistams sakė R. Sinkevičius.

Anot jo, olandų pasiūlymas atsirinktas iš kitų galimų, esą įvertinta Olandijos kompanijos patirtis.

Klausiamas, kiek kainuos orlaivio iškėlimas, ministras teigė, kad tai priklausys nuo darbų trukmės, valandinių įkainių, įrangos nuomos, specialistų atvykimo ir apgyvendinimo. Planuojama, kad į Lietuvą iš pradžių atvyks 5 specialistai, kurie apžiūrės orlaivį. Nusprendus jį ištraukti, olandams pagelbės lietuvių laivas, prie kurio bus montuojamas kranas, kita įranga. Preliminariai vien apžiūra gali siekti 20–25 tūkst. eurų, tačiau jeigu būtų nuspręsta ištraukti lėktuvą, suma gali būti didesnė ir kelis kartus. Pirmiausia bus nustatoma, kokiu būdu galima iškelti lėktuvą, kiek jis yra įsmigęs.

Ministras leido suprasti, kadangi „An-2“ buvo neapdraustas, orlaivio šeimininkai nepageidaus jo visiško iškėlimo – neatmetama, kad lėktuvas gali būti neištrauktas, o tik ištraukti žuvusiųjų palaikai. Skaičiuojama, kad lėktuvo vertė mažesnė negu kainuos jo iškėlimo darbai.

„Gali susidaryti tokia situacija, jeigu ten yra žmonių kūnai, kaip galima juos anksčiau iškelti, atiduoti pagarbiai ten, kur jie turi būti, o visa ta technika, kuri ten yra, savininkas pareiškė, kad jam nėra vertybė. Ir iš tikro jis virs metalo laužu, jeigu jį ir iškelsi. Tai galbūt mums pasisektų, jeigu leis avarijos techninių priežasčių tyrimo komisija, neiškelti to lėktuvo, netransportuoti (...). Ar yra tikslas jį iš viso iškelti? Galbūt jį pakelti iki tam tikro lygio, kad būtų galima žmonių palaikus, jeigu jie yra, iškelti į paviršių, o patį lėktuvą, kadangi jis nemaišo laivybai, galima galbūt palikti“, – sakė R. Sinkevičius.

Ši versija, pasak ministro, bus aptariama po to, kai prasidės lėktuvo apžiūros darbai ir bus gauta pirminė informacija.

Be to, Vyriausybė iš lėktuvo savininko gali pareikalauti atlyginimo už operaciją. R. Sinkevičius informavo, kad pirmadienio rytą įvyko susitikimas su lėktuvo savininkėmis „Klaipėdos avialinijomis“.

„Savininkas turbūt žino, kad jo daiktas ir gali regreso tvarka būti pareikštas ieškinys. Finansavimas (lėktuvo iškėlimo. – ELTA) – iš valstybės rezervo, darbus vykdo „Oro navigacija“. Ji pirmiausia, matyt, apmokės savais pinigais, paskui kreipsis į Vyriausybę jai kompensuoti, bet Vyriausybė gali kreiptis į privatų savininką, sakydama „štai mes iškėlėme jūsų daiktą, jis buvo reikalingas nustatyti avarijos priežastis, kad jos daugiau nesikartotų, būkit geras...“, – kalbėjo ministras.

Ministras klausiamas, ar gali valstybė išsireikalauti pinigų ir už palaikų iškėlimą, sakė, kad į šį klausimą galimi visokie pasvarstymai, tai lieka neaišku, ir aiškino, kad teisiškai, jeigu yra darbdavys ir darbuotojas, ir yra įvykęs nelaimingas atsitikimas, bei darbdavys tvarkingai mokėjo į specialų fondą, žuvusiųjų darbuotojų šeimos gali tikėtis gauti išmokas. Jeigu įmokos buvo nemokėtos, žuvusiųjų darbuotojų šeimos gali teistis teismine tvarka. Ar šiuo atveju pilotai mokėjo, R. Sinkevičius negalėjo pasakyti. Jis taip pat negalėjo pasakyti, ar žuvusieji pilotai buvo drausti, tačiau patvirtino, kad „An-2“ buvo nedraustas.

„Pagal viską, jis nebuvo draustas. Tai čia klausimų šiuo metu yra daugiau negu atsakymų, bet turime padaryti tai, kas pavesta“, – teigė ministras.

R. Sinkevičius sakė neturįs informacijos apie rastą antrąjį piloto kūną.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.