Lietuvoje

2019.04.17 05:30
N-14

Vilnietis Lenkijos pareigūnus kaltina smurtu: gavau apie 40 smūgių

Domantė Platūkytė, LRT.lt2019.04.17 05:30

Pasak gydytojo, pagal tokį mano sužeidimų lygį pareigūnams grėstų iki dvejų metų kalėjimo, kalba vietos pareigūnų smurtą Lenkijoje galimai patyręs vilnietis Justinas Černiauskas. Į LRT.lt redakciją kreipęsis 26 metų J. Černiauskas pasakoja, esą atsisakius duoti kyšį, iš Lenkijos pareigūnų sulaukė apie 40 smūgių.

Vilnietis pasidalino atlikta kūno sužalojimo ekspertize, kurioje rašoma, kad gydytojai ant vaikino kūno rado daug mėlynių ir kraujosruvų. Kaip kalba J. Černiauskas, nuo pareigūno smūgių kentėjo visą laiką, kol vyko į komisariatą, tačiau ir čia situacija nepasikeitė – šalia prisistato dar bent penki pareigūnai, tačiau smūgiai nesiliauja.

Šią istoriją aiškinasi ir Lietuvos ambasada Lenkijoje.

Incidentas prasidėjo padarius pažeidimą

J. Černiauskas pasakoja, kad kartu su mergina savaitgaliui nusprendė išvykti į Varšuvą. Įvažiavęs į Lomžos miestą vaikinas ir susidūrė su policija – neleistinoje vietoje aplenkė policijos pareigūnų automobilį, o, sustabdę J. Černiauską, pareigūnai paskyrė 500 zlotų (apie 117 eurų) baudą. Vis dėlto, sako vaikinas, pareigūnai nesurašė protokolo ir pareikalavo grynųjų pinigų.

Kaip pasakoja J. Černiauskas, be protokolo jis atsisakė mokėti baudą, nes tokie veiksmai būtų prilyginti kyšiui pareigūnams. Vaikino teigimu, tai išgirdę pareigūnai pranešė, kad reikės vykti į policijos komisariatą. J. Černiauskas pabrėžia, kad ramiai atidavė visus reikalingus dokumentus ir nekėlė balso, tačiau, sako jis, įtarimą sukėlė tai, kad pareigūnai prašo grynųjų pinigų nepateikę protokolo. Dėl to jis nusprendė paskambinti skubios pagalbos telefonu ir pasiteirauti, ką reikėtų daryti tokioje situacijoje. Operatoriams paprašius pasikalbėti su pareigūnams, tai padaryti jie atsisakė.

„Dar kalbėjau su operatoriais, kai pareigūnų automobilis pajudėjo ir pradėjo važiuoti iš aikštelės su visais mano dokumentais. Iššokau prieš mašiną ir iškėliau koją, tuo momentu panikavau, supratau, kad pareigūnai korumpuoti, daro ką nors nešvaraus. Kai ant automobilio bamperio padėjau koją, pareigūnai iššoko iš mašinos, pargriovė mane ant žemės ir surakino rankas“, – prisimena J. Černiauskas.

Pirmieji smūgiai – automobilyje

Anot vaikino, jo merginą pareigūnai paliko, o jį išsivežė į policijos komisariatą. J. Černiauskas pasakoja, kad automobilyje ir prasidėjo pareigūnų smurtas.

„Pradėjus važiuoti, gavau pirmą smūgį į galvą“, – sako jis.

Kaip kalba J. Černiauskas, pareigūnas jį mušė visą laiką, kol vyko į komisariatą. Atvykus situacija nepasikeitė – vaikino atvykimas neregistruojamas, šalia prisistato dar bent penki pareigūnai, tačiau smūgiai nesiliauja.

„Manau, kad gavau apie keturiasdešimt smūgių“, – skaičiuoja vaikinas.

Pasak J. Černiausko, galiausiai jis nusprendė sumokėti pinigus. Tai išgirdę pareigūnai nusiramino bei palydėjo iki artimiausio prekybos centro, kur vaikinas galėtų išsiimti grynųjų pinigų. Sulaukę pinigų, pareigūnai surašė protokolą ir leido važiuoti. Visas susidūrimas su policija truko apie 40 minučių.

„Norėjau kuo greičiau nuo jų dingti“, – kalba J. Černiauskas.

Po incidento sutriko koordinacija

Paskambinęs į Lietuvos ambasadą Lenkijoje, vaikinas sužinojo, kad turi atlikti abdukciją – kūno sužalojimo ekspertizę.

„Pasak gydytojo, mano sužeidimai atitinka mano pasakojimą, kaip jis pats minėjo, pagal tokį sužeidimų lygį pareigūnams grėstų iki dvejų metų kalėjimo“, – kalba J. Černiauskas.

J. Černiausko pateiktoje kūno sužalojimo ekspertizėje rašoma, kad gydytojai ant vaikino kūno rado daug mėlynių ir kraujosruvų. Anot gydytojų, daugumą sužalojimų vilnietis galėjo gauti tomis aplinkybėmis, apie kurias pasakojo.

Anot vaikino, dėl patirto smurto jam sutriko koordinacija.

„Esu programuotojas ir be ilgesnių pasivaikščiojimų daugiau jokiu sportu neužsiiminėju. Sveriu nuo 65 iki 68 kilogramų, mano ūgis – 177 cm. Abu pareigūnai buvo už mane aukštesni ir svėrė tikrai per šimtą kilogramų, todėl man priešintis jiems būtų buvusi savižudybė“, – tikina J. Černiauskas.

Įvykį J. Černiauskas taip pat užregistravo policijos komisariate Varšuvoje. Šiuo metu vaikinas ieško advokato Lenkijoje.

Ambasada kreipėsi į Lomžos policiją

Lietuvos ambasadoriaus Lenkijoje patarėjas Ramūnas Loda LRT.lt patvirtino, kad balandžio ketvirtą dieną (penktadienį) ambasada sulaukė J. Černiausko kreipimosi telefonu.

Anot R. Lodos, šeštadienį Užsienio reikalų ministerijos Piliečių aptarnavimo skyrius pateikė duomenis, kad J. Černiauskas kreipėsi ir informavo, jog Lomžos mieste įvyko konfliktas su Lenkijos policijos pareigūnais. Ambasadoriaus patarėjo teigimu, J. Černiauskui buvo patarta parašyti pareiškimą policijoje bei atlikti kūno sužalojimo ekspertizę.

Kaip teigia R. Loda, pirmadienį J. Černiauskas dar kartą kreipėsi į ambasadą, šį kartą – elektroniniu laišku, nurodydamas incidento aplinkybes Lomžos mieste.

„Atkreipiame dėmesį, kad oficialaus pranešimo iš Lenkijos teisėsaugos institucijų dėl minėto įvykio ambasada negavo. Ambasada raštu kreipėsi į Lomžos miesto VPK (Vyriausiąjį policijos komisariatą) dėl minėto įvykio aplinkybių“, – laiške LRT.lt sako R. Loda.

Ambasados teigimu, sulaukus Lenkijos teisėsaugos institucijų informacijos, J. Černiauskas bus informuotas, o tolimesni veiksmai turėtų būti sprendžiami teisme.

LRT.lt taip pat kreipėsi į Lenkijos policiją, tačiau atsakymo kol kas negavo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.