Lietuvoje

2015.05.23 16:53

Prie Vyriausybės – protestas prieš militarizaciją

Mindaugas Jackevičius, DELFI.lt2015.05.23 16:53

Šeštadienio popietę daugiau nei 100 žmonių susirinko prie Vyriausybės rūmų esančioje Vinco Kudirkos aikštėje, kur vyksta antimilitaristinis protestas: kritikuojamas sprendimas grąžinti privalomąją karo tarnybą.

Šeštadienio popietę daugiau nei 100 žmonių susirinko prie Vyriausybės rūmų esančioje Vinco Kudirkos aikštėje, kur vyksta antimilitaristinis protestas: kritikuojamas sprendimas grąžinti privalomąją karo tarnybą.

Reaguodami į protestą prieš militarizmą, į V. Kudirkos aikštę taip pat susirinko asmenys, palaikantys šauktinių kariuomenę.

„Gindami demokratines vertybes, mes aiškiai suprantame, kad dabartinė politinė situacija Rytuose ir iš ten sklindanti grėsmė, nekonvencinis Rusijos karas su Ukraina verčia Lietuvos vadovybę imtis nepopuliarių žingsnių, tokių, kaip šauktinių kariuomenės grąžinimas“, – socialiniame tinkle „Facebook“ skelbė šauktinių kariuomenės rėmėjai. Jie nusprendė savo susibūrimą pradėti 15 minučių anksčiau, nei buvo numatę jų oponentai.

Smerkiama Rusijos agresija Rytų Ukrainoje bei Krymo aneksijai

„Piliečiai pirmiausiai kviečiami išreikšti aiškų nepritarimą šauktinių kariuomenės grąžinimui ir abejotiniems būdams, kuriais šis politinis veiksmas atliekamas: skubos tvarka ir nepasitarus su visuomene priimtam sprendimui, absurdiškai šaukimų loterijai ir Vyriausybės skleidžiamai vienpusei propagandai. Neturėtų būti pamiršti ir kiti militarizacijos pavidalai, verčiantys kasdienybę karu: neadekvačios grėsmės vaizdinio skleidimas viešojoje erdvėje, oponentų ir jų argumentų tildymas, viešas karinės galios demonstravimas“, – skelbta Antikarinio judėjimo iniciatyvinės grupės kvietime.

Lietuvos gyventojai, o ypač – pašaukti, bet nenorintys ar negalintys tarnauti jaunuoliai, kviesti į V. Kudirkos aikštę atvykti su savo transparantais, šūkiais ir muzika. Iniciatyvinė grupė taip pat kvietė pasirašyti peticiją, nepritariančią šauktinių kariuomenei.

Peticijoje smerkiama Rusijos agresija Rytų Ukrainoje bei Krymo aneksijai, tačiau išreiškiamas nepritarimas šauktinių kariuomenės dalinių formavimui. „Esame įsitikinę, kad šauktinių kariuomenė ne tik neprisideda prie valstybės saugumo, bet ir sukelia socialines problemas bei ydingą visuomeninę paranoją. Siekiame, kad tarptautinėje politikoje ir viešajame kalbėjime būtų teikiama daugiau dėmesio taikos perspektyvoms, o ne pasiruošimui karui ir agresyviai retorikai“, – rašoma peticijoje.

Kaip skelbiama peticijoje, pašauktieji dažnai atsiduria kariuomenėje to nenorėdami, todėl ne tik būna nepasiruošę karo grėsmei, bet ir yra psichologiškai žalojami. Peticijos autorių teigimu, mėginimas vengti kariuomenės, be kita ko, veda prie priverstinių studijų pasirinkimų, suvaržo laisvą šeimos planavimą, skatina slapstymąsi (ypač emigracijoje) ar net fizinį savęs luošinimą.

A. Bačiulis protestuotojus vadina kvailiais

„Tai kvailiai tyromis akimis“. Taip protestuotojus prieš šauktinių kariuomenę apibūdino politikos apžvalgininkas Audrius Bačiulis.

„Patikėkite, jei tik būtų buvę galima išvengti šaukimo, tai politikai tikrai jo nebūtų atnaujinę. Visi puikiai suvokia, kad tai nepopuliarus žingsnis, kad bus daug triukšmo“, – DELFI tęsė A. Bačiulis.

Pasak apžvalgininko, šiuo metu situacija Lietuvos kariuomenėje tokia, kad nėra jokio kito būdo pakankamai greitai pripildyti mechanizuotų pėstininkų batalionus kariais ir nėra jokio kito būdo parengti keliolika ar keliasdešimt tūkstančių karių rezervo ateičiai. Pasak A. Bačiulio, per 2500 karių turinčios Greitojo reagavimo pajėgos – viskas, ką šiuo metu galima pastatyti į kovos liniją.

„Kai staiga paaiškėjo, kad šalia yra realus Rusijos pavojus, pamatėme, kad nėra ką pastatyti kautis. Jų neprisamdysi – tiek daug norinčių nesurasi, antras dalykas, pinigų nėra“, – aiškina pašnekovas.

A. Bačiulio teigimu, Lietuvos kariuomenei reikia rezervo, o jį galima parengti tik per šauktinius. Kad reikia 40–50 tūkst. karių rezervo, generolas Jonas Kronkaitis kalbėjo dar 2009 m., tuo metu dirbęs krašto apsaugos ministrės patarėju. Pasak A. Bačiulio, tuo metu jo nelabai kas klausė, tačiau dabar visi suprato, kad generolas buvo teisus.

Apžvalgininkas įsitikinęs: ateityje turime pereiti prie visuotinio karinio rengimo, kad visi be išimties, taip pat merginos, praeitų vienokį ar kitokį pasirengimo karo atvejui kursą. Mat dabartinė tvarka, kai pašaukiama tik dalis, socialiai neteisinga, netgi žalinga – dalija visuomenę į tarnavusius ir netarnavusius. Pasak A. Bačiulio, ateityje šį klausimą reikės spręsti.

Pašnekovas atkreipė dėmesį, kad apie šaukimo sugrąžinimą kalba ne tik Lietuva, bet ir Lenkija, taip pat istorinės šaukimo tradicijos neturinti Jungtinė Karalystė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.