Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Siūlo kriminalinės žvalgybos informaciją rinkti ir apie tautos išrinktus politikus

ELTA2015.09.08 13:45

Korupcijos prevencijos įstatyme siūloma įteisinti, kad kriminalinės žvalgybos informacija būtų renkama, tikrinama ir teikiama ne tik apie skiriamus asmenis į valstybės ar savivaldybės įstaigas ar įmones, bet ir apie visuotiniu rinkimų būdu tautos renkamus asmenis.

Korupcijos prevencijos įstatyme siūloma įteisinti, kad kriminalinės žvalgybos informacija būtų renkama, tikrinama ir teikiama ne tik apie skiriamus asmenis į valstybės ar savivaldybės įstaigas ar įmones, bet ir apie visuotiniu rinkimų būdu tautos renkamus asmenis.

Tokią įstatymo pataisą Seimo posėdžių sekretoriate įregistravęs Seimo narys „tvarkietis“ Remigijus Žemaitaitis sako, kad į tokį asmenų ratą patektų tokios pareigybės, kaip Lietuvos Prezidento, Seimo nario, Europos parlamento nario ir savivaldybės tarybos nario–mero.

„Šiuos asmenis į pareigas išrenka tauta visuotinių rinkimų metu. Tačiau visuomenė nėra supažindinama su informacija, kuri leistų visuomenei įvertinti renkamo asmens patikimumą, tinkamumą eiti pareigas ar jo nepriekaištingą reputaciją. Taigi visuotinių rinkimų metu tautos renkami asmenys atsiduria tarsi geresnėje padėtyje negu valstybės ar savivaldybės įstaigos ar įmonės vadovų ar politikų skiriami asmenys į atitinkamas pareigas“, – sako R. Žemaitaitis.

Jo nuomone, priėmus siūloma pataisą taip bus išplėsta Korupcijos prevencijos įstatymo taikymo apimtis ir ribos, bus suteikiamas aiškumas ir tikrumas visuomenei apie visuotinių rinkimų metu jos renkamus asmenis į itin svarbias pareigas, bus užtikrinama korupcijos prevencija aukštesniajame politiniame lygmenyje.

Pagal dabar galiojantį Korupcijos prevencijos įstatymą, kriminalinės žvalgybos informacija yra renkama ir teikiama tik apie tuos asmenis, kurie į pareigas yra skiriami valstybės ar savivaldybės įstaigos ar įmonės vadovo ar aukštesnio lygmens politiko.

„O apie asmenis, kurie į pareigas yra renkami visuotinių rinkimų metu, kriminalinės žvalgybos informacija nėra renkama, tikrinama, viešinama ir neteikiama niekieno įvertinimui. Dėl to į pareigas skiriami ir į pareigas renkami asmenys valstybės ar savivaldybės įstaigoje ar įmonėje atsiduria nelygiavertėje padėtyje“, – sako R. Žemaitaitis.

Kriminalinės žvalgybos informacija yra naudojama korupcijos prevencijoje, siekiant įvertinti asmens patikimumą ir mažinti korupcijos pasireiškimo tikimybę valstybės ar savivaldybės įstaigose ar įmonėse.

Priėmus siūlomas pataisas, į aukštas valstybines pareigas bus skiriami nepriekaištingos reputacijos, patikimi ir tinkami asmenysc sako Seimo narys R. Žemaitaitis.

Tuo metu kriminalinės žvalgybos įstatyme siūloma nustatyti, kad kriminalinės žvalgybos tyrimas būtų pradedamas tik turint patikimos informacijos apie rengiamą, daromą ar padarytą labai sunkų ar sunkų nusikaltimą arba apie apysunkius nusikaltimus.

Tokį Kriminalinės žvalgybos įstatymo pakeitimo projektą Seimo posėdžių sekretoriate įregistravo Seimo Kriminalinės žvalgybos parlamentinės kontrolės komisijos nariai. Jai vadovauja Seimo narys Darius Petrošius.

Įstatymą siūloma papildyti nauja nuostata, kurioje nustatyta, kad kriminalinės žvalgybos informacija asmens patikimumui įvertinti į pareigas asmenį teikiančiam skirti, skiriančiam ar paskyrusiam subjektui teikiama pagal Korupcijos prevencijos įstatymo nuostatas.

Korupcijos prevencijos įstatyme jie siūlo nustatyti, kad skyrimo į pareigas procedūros dalimi yra ir teikimas skirti į pareigas. „Tokiu būdu, prieš teikiant asmens kandidatūrą, sprendimą dėl teikimo priimančiam subjektui bus numatyta galimybė inicijuoti įstatyme numatytą asmens patikimumo patikrinimo procedūrą. Priėmus įstatymo projektą taip pat bus aiškiau apibrėžtas įstatyme įtvirtintas įslaptintos kriminalinės žvalgybos informacijos teikimo pagrindas ir apimtis“, – sako parlamentarai.

Jie siūlo nustatyti, kad, jei Lietuvos Prezidentui, Seimo Pirmininkui, Ministrui Pirmininkui sprendimui dėl asmens skyrimo priimti nepakanka Specialiųjų tyrimų tarnybos pateiktos apibendrintos įstatyme nurodytos informacijos, jų motyvuotu rašytiniu prašymu gali būti teikiama ir detali kriminalinės žvalgybos informacija.  Kitiems į pareigas asmenį skiriantiems ar paskyrusiems subjektams, Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo nustatyta tvarka gali būti teikiama tik apibendrinta informacija, parengta kriminalinės žvalgybos informacijos pagrindu.

Parengti įstatymų pataisas parlamentarus paskatino teisinio aiškumo stoka, kokia apimtimi ir tvarka kriminalinės žvalgybos informacija yra naudojama korupcijos prevencijoje vertinant asmenų patikimumą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.