Naujienų srautas

Lietuvoje2015.05.22 16:09

„An-2“ ieškojęs sraigtasparnis užfiksavo objektą, kuris galėjo būti žmogaus kūnas

Sudužusio lėktuvo „An-2“ paieškos operacijoje dalyvavęs pasieniečių sraigtasparnis užfiksavo jūroje plaukiojantį objektą, kuris galėjo būti žmogaus kūnas. Paieškos operaciją organizavęs Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras turėjo plūduriuojančio dalyko koordinates, tačiau į tą zoną nuskrido tik kitą rytą ir objekto neberado.

Sudužusio lėktuvo „An-2“ paieškos operacijoje dalyvavęs pasieniečių sraigtasparnis užfiksavo jūroje plaukiojantį objektą, kuris galėjo būti žmogaus kūnas. Paieškos operaciją organizavęs Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras turėjo plūduriuojančio dalyko koordinates, tačiau į tą zoną nuskrido tik kitą rytą ir objekto neberado.

Tai nutiko trečiadienio vakarą, apie 18 val. Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT)  dvimotoris sraigtasparnis EC 135, arba „Eurocopter“, skrido iš paieškos zonos Baltijos jūroje į Palangos oro uostą, kuriame budėjo pasieniečiai.

FLIR sistema užfiksavo objektą, plūduriuojantį jūroje.

Pagal termovizoriaus duomenis, dalykas buvo šiek tiek šiltesnis už jūros vandenį.

Plūduriuojančio objekto koordinatės buvo perduotos Jūrų gelbėjimo koordinavimo centrui.

Pasieniečių sraigtasparnis „Eurocopter“ privalėjo skubiai grįžti į Palangos oro uostą dėl degalų trūkumo. Be to, VSAT orlaivis negali nusileisti prie vandens paviršiaus ir paimti objekto.

Šaltinių teigimu, Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras pagal nurodytas koordinates nuskrido ne trečiadienio vakarą, kai gavo informaciją, bet tik ketvirtadienio rytą.

Nurodytoje zonoje objekto nebebuvo.

VSAT sraigtasparniuose sumontuota FLIR sistema gali įrašinėti duomenis, todėl išliko vaizdo įrašas, kuriame buvo užfiksuotas tas šilumą skleidęs objektas.

15min.lt patikimi šaltiniai teigė, kad penktadienį šis vaizdo įrašas ir objekto nuotraukos buvo parodytos per posėdį, kuriame buvo vertinama paieškos operacija.

Vaizdus matė ir kariškiai, ir pareigūnai, ir politikai. Tačiau po šio posėdžio gelbėjimo operaciją vykdęs Jūrų gelbėjimo koordinacinio štabo viršininkas komandoras Artūras Andriušaitis tvirtino, kad į Baltijos jūrą nukritusiame laive galėjo nebūti būtinų saugumo priemonių – „išgyvenimo“ kostiumų, o gal ir plausto.

Šaltiniai teigia, kad buvo pateikti termovizorių duomenis išmanančių pareigūnų vertinimai, kad yra didelė tikimybė, jog jūroje užfiksuotas objektas – žmogaus lavonas su gelbėjimosi liemene.

Fiziškai neapžiūrėjus to objekto, beveik neįmanoma tiksliai pasakyti, kas tai buvo. Prielaida apie kūną daroma dėl skleidžiamos šilumos kiekio, objekto formos, plūduriavimo.

Jeigu pasieniečių nufilmuotas objektas išties buvo žmogaus kūnas, tai spėjama, kad jis bus išplautas į Baltijos jūros krantą Latvijoje.

Peržiūrėjus filmuotą medžiagą, Baltijos jūros dugne gulinčiame „An-2“ buvo pastebėtas žmogaus kūno siluetas. Ryškiausiai matomas apavo fragmentas. Vaizdo medžiagą matę artimieji atpažino, kad tokį apavą avėjo pilotas Adolfas Mačiulis.

Jei pasirodytų, kad pasieniečių sraigtasparnis jūroje iš tiesų užfiksavo žmogaus kūną, tai tikriausiai būtų kitas pilotas Alvydas Selmistraitis.

Viena iš versijų – ruonis

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Artūras Paulauskas sakė, kad bendravo su žmonėmis, kurie matė šią nuotrauką, tačiau pats vertinti situacijos neapsiima.

„Vieni sakė, kad jiems pagal siluetą yra aišku, kad tai – žmogus. Kiti sakė, kad tai – ruonis. Man pačiam sunku pasakyti ir aš tikrai negaliu vertinti. Tai turi padaryti ekspertai, turi būti atliktas tyrimas. Bet aišku, kad medžiaga verta peržiūrėjimo“, – sakė A. Paulauskas.

Lietuvos karinių jūrų pajėgų vado padėjėjas kapitonas leitenantas Antanas Brencius sakė, kad situacijos negali pakomentuoti.

Karininkas pabrėžė, kad pradėtas ikiteisminis tyrimas, todėl susiję dokumentai yra perduoti teisėsaugai.

„Pranešimų apie jūroje pastebėtus objektus buvo daug ir įvairių, buvo siunčiamas ir sraigtasparnis, ir lėktuvas.

Apie kažkokį konkretų pranešimą pasakyti negaliu, nes dokumentai, išrašai ir kita medžiaga yra perduota prokuratūrai“, – 15min.lt sakė A. Brencius.

Ikiteisminį tyrimą kuruojančios Klaipėdos apygardos prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Vytautas Jurkevčius taip pat nekomentavo situacijos, tačiau sakė, kad byloje nėra nuotraukos ar vaizdo įrašo, kuriame galimai užfiksuotas jūroje plūduriuojantis žmogus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi