Naujienų srautas

Lietuvoje2015.05.21 21:12

Pirmąkart nuo 1999 m. Vyriausybe pasitiki daugiau gyventojų, nei nepasitiki

ELTA 2015.05.21 21:12

Balandžio mėnesį gyventojų pasitikėjimas Vyriausybe pasiekė seniai nematytą santykį – nuo kovo iki balandžio palankumas Ministrų Kabinetui išaugo 7 procentiniais punktais ir pirmą kartą nuo 1999 metų pradžios vykdomąja valdžia pasitikinčių gyventojų skaičius viršijo turinčių kitokią nuomonę skaičių.

Balandžio mėnesį gyventojų pasitikėjimas Vyriausybe pasiekė seniai nematytą santykį – nuo kovo iki balandžio palankumas Ministrų Kabinetui išaugo 7 procentiniais punktais ir pirmą kartą nuo 1999 metų pradžios vykdomąja valdžia pasitikinčių gyventojų skaičius viršijo turinčių kitokią nuomonę skaičių.

Politologo Mažvydo Jastramskio teigimu, šis rodiklis nebūtinai rodo puikius Vyriausybės darbo rezultatus trumpalaikėje perspektyvoje ir greičiausiai yra susijęs su šalies ekonomine būkle ir tarptautine saugumo situacija.

Balandį Vyriausybe pasitikėjo 50 proc. apklaustų piliečių, nepasitikėjimą premjero komanda išreiškė 47 proc. respondentų, likę 3 proc. apie Vyriausybę neturėjo jokios nuomonės. Nepaisant simbolinio santykio pasikeitimo, Vyriausybė užima 14 vietą daugiau nei 20-ties institucijų sąraše, rodo naujienų agentūros ELTA užsakymu rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų kompanijos „Baltijos tyrimai“ balandžio 25 – gegužės 5 dienomis atlikta sociologinė apklausa.

Lyginamosios politikos ir politinės sociologijos ekspertas, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) daktaras M. Jastramskis atkreipia dėmesį, kad klausimas „Ar pasitikite Lietuvos Vyriausybe“ suponuoja keletą aspektų – Ministrų Kabinete dirbančių asmenybių vertinimą ir bendrą institucinį reitingą, kuriam įtakos turi visi šalyje ir užsienyje vykstantys procesai.

„Kalbant apie pasitikėjimą Vyriausybe, manau, tai yra daugiau institucinis reitingas negu kažkokių žmonių trumpalaikėje perspektyvoje darbas. Šioje vietoje turime suvokti, kad per kelis pastaruosius mėnesius nieko tokio ypač gero neįvyko, kad galėtume sakyti, jog šis reitingas yra išimtinai Vyriausybės darbo dalykas“, – sako politologas.

M. Jastramskis pažymi, kad, nepaisant įtemptos geopolitinės situacijos Rytų Europoje, politiniai ir ekonominiai procesai Lietuvoje vyksta gana sklandžiai, ekonominiai rodikliai išlieka stabilūs, todėl dalis visuomenės, matydama teigiamų poslinkių, juos tapatina ir su Vyriausybės veikla. Politologo teigimu, gyventojams rūpi ne tik objektyvus jų ekonominės būklės įvertinimas – ne mažiau svarbi ir Lietuvos padėtis kitų šalių atžvilgiu.

„Buvo tokių naujienų, kad Lietuva prisiveja ekonomiškai išsivysčiusias šalis (kvietimas pradėti derybas dėl stojimo į EBPO – ELTA). Ir galbūt santykio prasme lietuvis ima labiau suprasti, kad mes nesame patys paskutiniai Europoje. Euro įsivedimas galėtų būti tas pozityvus žingsnis, rodantis, kad Lietuva artėja prie išsivysčiusių valstybių klubo“, – teigė M. Jastramskis.

TSPMI dėstytojo nuomone, prie išaugusio teigiamo požiūrio į Vyriausybę prisidėjo ir alternatyvų stoka, nes opozicijos kritika premjero komandai šiuo metu nėra girdima.

„Buvo pradžioje konservatorių sudarytas šešėlinis Ministrų Kabinetas, bet dabar jo visai nesigirdi, – sako M. Jastramskis. – Dabartinė Vyriausybė nepadarė kažko tokio blogo, buvo dirbama ganėtinai kryptingai ir nebuvo labai didelių skandalų. Jeigu žiūrėtume atgal į kitų Lietuvos vyriausybių darbą, per pasitikėjimą labai kirsdavo skandalai.“

Komentuodamas Ministrų Kabineto sudėtį, M. Jastramskis išskiria premjero Algirdo Butkevičiaus asmenybę, teigdamas, kad įvaizdžio prasme šis politikas sugeba išvengti atsakomybės dėl neigiamų procesų.

„A. Butkevičius tam tikra prasme yra fenomenas politikoje, nes jis iš tiesų sugeba įtikti nemažai visuomenės daliai, tuo pat metu nerodydamas, kad yra pagrindinis vykdomosios valdžios vadovas. Jam pavyksta išvengti asociacijų su neigiamomis istorijomis – tarkim, Dailio Alfonso Barakausko ir STT istorija. Niekur nėra A. Butkevičiaus kaip žmogaus, atsakingo už tai, kad kažkas vyksta blogai“, – teigia M. Jastramskis.

Balandį apie premjerą A. Butkevičių palankiai atsiliepė 67 proc. „Baltijos tyrimų“ apklausos respondentų, priešingos nuomonės laikėsi 25 proc. piliečių. Populiarumu Ministras Pirmininkas nusileido tik buvusiam Prezidentui Valdui Adamkui ir dabartinei šalies vadovei Daliai Grybauskaitei. Iš ministrų 25 asmenų sąraše 17-toje vietoje figūruoja tik Užsienio reikalų ministerijos vadovo Lino Linkevičiaus pavardė – jį palankiai vertina 40 proc. respondentų, nepalankiai – 37 proc., dar 23 proc. piliečių apie ministrą neturi aiškios nuomonės.

Balandį, kaip ir ankstesniais mėnesiais, gyventojai labiausiai pasitikėjo ugniagesiais (87 proc. pasitiki, 10 proc. nepasitiki), Bažnyčia (72 proc. ir 20 proc.) ir Prezidento institucija (67 proc. ir 26 proc.). Mažiausiai pasitikėjimo gyventojams kelia prokuratūra (41 proc. pasitiki, 49 proc. nepasitiki), teismai (38 proc. ir 56 proc.) ir Seimas (30 proc. ir 67 proc.).

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi