Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Seimas atmetė siūlymą atsisakyti rezidencijos prezidento našlei

BNS2015.09.08 13:45

Seimas ketvirtadienį atmetė siūlymą iš Prezidento įstatymo braukti nuostatą, kuri mirusio prezidento sutuoktiniui garantuoja rezidenciją.

Seimas ketvirtadienį atmetė siūlymą iš Prezidento įstatymo braukti nuostatą, kuri mirusio prezidento sutuoktiniui garantuoja rezidenciją.

Pataisą inicijavęs konservatorius Kęstutis Masiulis tvirtino, kad tai – nepagrįsta privilegija.

„Konstitucinis Teismas labai aiškiai pasakė, kad gerbiant ir suteikiant privilegijas vienam asmeniui, šiuo atveju prezidentui, tai nepaveldima“, – sakė K. Masiulis.

Tačiau jo siūlymas Seime paramos nesulaukė – už projektą balsavo 23 parlamentarai, prieš buvo aštuoni, susilaikė 33 Seimo nariai.

Socialdemokratų frakcijos seniūnė Irena Šiaulienė ragino balsuoti prieš ir nedaryti „eilinės nesąmonės“.

„Ar paskui apsižiūrėję, kad padarėm eilinę nesąmonę, populistinę, pulsime taisyti įstatymą?“ – sakė parlamentarė.

Šiuo metu įstatymas numato, kad jeigu prezidentas eidamas pareigas ar pasibaigus kadencijai miršta, jo sutuoktiniui, jei šis pageidauja, panaudos pagrindais suteikiamas būstas.

Konstitucinis Teismas (KT) 2014 metų nutarimu įvertino nuostatas dėl prezidento našlės rentos. KT pasisakė, kad vien mirusio asmens turėtas socialinis statusas savaime nėra konstituciškai pateisinamas pagrindas užtikrinti jo našliui (našlei) daug didesnio dydžio socialinę paramą, nei ji užtikrinama kitiems našliams (našlėms).

KT įstatymą dėl šalies vadovo našlio garantijų nagrinėjo grupės parlamentarų iniciatyva, kai mirus prezidentui Algirdui Mykolui Brazauskui jo našlė Kristina Brazauskienė 2010 metais pateikė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai prašymą skirti prezidento našlės rentą. K. Brazauskienė nurodė neturinti draudžiamųjų pajamų, tačiau ji neslėpė valdanti didelės vertės turtą. Renta tuomet nebuvo skirta, laukiant KT sprendimo.

Po Konstitucinio Teismo nutarimo konservatoriai ėmė kelti klausimą, ar teisėtai K. Brazauskienei suteikta teisė gyventi prezidento rezidencijoje Turniškėse.