Lietuvoje

2015.05.21 23:59

Galimai aptiktas vieno iš „An-2“ pilotų kūnas

Birutė Vyšniauskaitė, LRT.lt, 15min.lt2015.05.21 23:59

Ketvirtadienio naktį nuodugniai iš išorės apžiūrėjus jūros dugne esantį orlaivį „An-2“, aptiktas  galimai vieno iš pilotų kūnas. Operacijai panaudota Karinių jūrų pajėgų priešmininio laivo „Kuršis“ ir Klaipėdos universiteto povandeninių objektų apžvalgos video įranga.

Ketvirtadienio naktį nuodugniai iš išorės apžiūrėjus jūros dugne esantį orlaivį „An-2“, aptiktas galimai vieno iš pilotų kūnas. Operacijai panaudota Karinių jūrų pajėgų priešmininio laivo „Kuršis“ ir Klaipėdos universiteto povandeninių objektų apžvalgos video įranga.

Kad galimai rastas vieno iš „An-2“ pilotų kūnas, po Vyriausybės valandos Seime pranešė krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.

Pasak ministro, iš Klaipėdos jam buvo pranešta, kad atliekant papildomą lėktuvo apžiūrą aptikti vieno iš lakūnų palaikai.

J. Olekas taip pat teigė, jog pačiu artimiausiu metu bus pranešta, kada ir kas padės lėktuvą ištraukti iš jūros dugno: „Šiuo metu deramės su švedų ir olandų specialistais. Tikimės, kad netrukus sulauksime jų pagalbos.“

Paklaustas, kas vis dėlto lėmė lėktuvo katastrofą ir lakūnų žūtį, ministras teigė kol kas tikslios informacijos neturįs: „Vyksta tyrimas. Tačiau neatmestina galimybė, kad įvyko koks nors variklio gedimas.“

Kaip rašoma KAM pranešime, nauja vaizdo medžiaga iš laivo ketvirtadienį buvo pristatyta į Karinių jūrų pajėgų štabą Klaipėdoje, kur buvo peržiūrėta kartu su pilotų artimaisiais.

Pranešime taip pat teigiama, kad ministras J. Olekas pareiškė užuojautą ir paramą pilotų artimiesiems šiuo sunkiu laukimo laikotarpiu ir toliau dės visas pastangas, kad būtų rasti abu pilotai.

B. Mačiulytė: nekyla abejonių, kad nuskendusiame lėktuve yra žmogaus kūnas

Baltijos jūroje šeštadienį dingusių pilotų Adolfo Mačiulio ir Alvydo Selmistraičio artimieji peržiūrėjo iš laivo „Kuršis“ perduotą filmuotą medžiagą ir pamatė kraupų vaizdą. „Pasivirtino blogiausias scenarijus“, – patikino A. Mačiulio dukra Brigita Mačiulytė.

Jos teigimu, lėktuvo vidų pavyko nufilmuoti Klaipėdos universiteto mokslininkams su jų įranga.

„Visi, kurie peržiūrėjome, konstatavome, kad lėktuvo viduje yra žmogaus siluetas. Matyti tik vieno žmogaus kūnas, antro arba nematyti, arba jo nėra“, – ašaras vos tramdė B. Mačiulytė.

Ji kartu su kitais dingusių pilotų artimaisiais dabar laukia, kada dar išsamiau bus apžiūrėtas lėktuvo vidus, nes tuomet turėtų paaiškėti daugiau detalių.

„Nežinau, ar laivą iškels, ar kvies narus iš užsienio, kurie specialia įranga gali panerti į 124 metrų gylį. Tačiau faktas, kad tai turi būti padaryta“, – kalbėjo B. Mačiulytė.

Ji apgailestavo, jog laivas „Kuršis“ prie paieškos operacijos prisijungė tik antradienio rytą, o po kelių valandų po vandeniu ir aptiko nuskendusį lėktuvą.

„Niekaip nesuprantu, kodėl gelbėjimo ir paieškos operacijos negalėjo vykti paraleliai. Taip, ieškojo gyvų žmonių, tačiau juk po paros pradėta kalbėti, kad gyvus rasti jau praktiškai neįmanoma, bet kitų priemonių nesiimta. Tik po mano skambučio Juozui Olekui buvo atsiųstas „Kuršis“. Bijau ir pagalvoti, kad jei nebūčiau išdrįsusi taip pasielgti, tuomet būtų tokia situacija, kad paieška būtų nutraukta, lėktuvas gulėtų jūros dugne, o mes visi gyventume nežinioje“, – reziumavo B. Mačiulytė.

Plausto nematė

Lietuvos karinių jūrų pajėgų vado padėjėjas kapitonas leitenantas Antanas Brencius sakė, kad vaizdo įrašuose buvo bandoma pamatyti, kas yra lėktuvo viduje.

„Buvo pastebėtas galimai iš išorės vieno iš pilotų kūno siluetas“, – sakė A. Brencius.

Jis negalėjo pasakyti, kurio lėktuvo dalyje jis pastebėtas, tačiau aišku, kad priekinėje.

Povandeninės kameros negalėjo patekti į galinę lėktuvo dalį, todėl niekas negali pasakyti, kas ten yra.

Galimai pastebėtas piloto kūno siluetas yra labai nepatogioje vietoje, tarp sėdynių ir ryškiau matomas tik drabužių fragmentas, todėl esą jo neįmanoma atpažinti. Patikslinta, kad matomas apavo fragmentas, ant jo matyti užsienio kompanijos emblema.

Karininkas A. Brencius teigė, kad pats peržiūrėjo vaizdo įrašą, bet gelbėjimosi plausto nematė.

Jis teigė, kad planuojama nutraukti viršvandeninę paiešką, bet toks sprendimas dar nepriimtas. Apie 20 val. turėtų būti nutraukti Karinių oro pajėgų ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos sraigtasparnių skrydžiai į Baltijos jūrą, nes nebėra vilties rasti gyvųjų.

A. Brencius teigė, kad naują vaizdo medžiagą dar kelis kartus turės peržiūrėti specialistai. Tik po to, jei būtų gautas artimųjų sutikimas, vaizdo medžiaga galėtų būti perduota žiniasklaidai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.