Lietuvoje

2015.05.22 00:01

Ministras dėl nevykusio lėktuvo gelbėjimo kaltina ne save

Kol vienas labiausiai patyrusių Lietuvos politikų, socialdemokratas, krašto apsaugos ministras Juozas Olekas atsakinėjo Seime į jam iš anksto parlamentarų pateiktus klausimus, susijusius su šeštadienį nukritusiu Lietuvos lėktuvu „An-2“ ir dviem dingusiais jo lakūnais, Seimo salėje ir kuluaruose vyko diskusijos, ar jis atsistatydins.

Kol vienas labiausiai patyrusių Lietuvos politikų, socialdemokratas, krašto apsaugos ministras Juozas Olekas atsakinėjo Seime į jam iš anksto parlamentarų pateiktus klausimus, susijusius su šeštadienį nukritusiu Lietuvos lėktuvu „An-2“ ir dviem dingusiais jo lakūnais, Seimo salėje ir kuluaruose vyko diskusijos, ar jis atsistatydins.

„Niekas – nei ministras, nei kiti aukšti pareigūnai – tikrai postų nepraras, nors J. Olekas, atrodo, iš tikrųjų paslydo“, – kalbėjo vienas socialdemokratų senbuvių.

Kai kurie J. Oleko atsakymai į kolegų klausimus, kur jis buvo sekmadienį, kai jau matėsi, kad lėktuvo ir lakūnų gelbėjimo operacija stringa, kodėl nebuvo organizuojamos specialios spaudos konferencijos, kodėl žvalgybai į jūrą buvo išsiųsti tam netinkami laivai bei kitus klausimus, priminė ne patyrusio politiko kalbą, o kur kas mažesnę patirtį turinčio pareigūno šneką.

Tačiau baigdamas savo atsakymus J. Olekas vis dėlto atsiprašė: „Aš labai išgyvenu, todėl norėčiau savo vardu, krašto apsaugos sistemos vardu atsiprašyti lakūnų artimųjų, jų draugų, kad turbūt ne viską padarėme, kad niekam nekiltų abejonių tokioje situacijoje, jog viską padarėme, ką reikėjo padaryti.“

Daugiausiai kritikos J. Olekas sulaukė iš opozicijoje esančių konservatorių. Ministrą taršė ir buvusi krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė, ir Vilija Aleknaitė-Abramikienė, ir Vytautas Juozapaitis.

„Nuo šeštadienio vakaro, kai įvyko tragedija, buvau savo tėviškėje Vilkaviškyje, o sekmadienį trumpam buvau užsukęs į Marijampolę ir dalyvavau kariuomenės ir visuomenės šventėje, o po to išvykau į komandiruotę Briuselyje, kurią išnaudojau ir gelbėjimo operacijai“, – teisinosi J. Olekas.

Jis tvirtino, jog ne jo prerogatyva buvo kištis į gelbėjimo operaciją, kurią vykdė patyrę specialistai.  Ministras taip pat ne kartą pakartojo, jog panašių operacijų instrukcijos jau pasenę ir stipriai koreguotinos.

Atsakydamas į Liberalų sąjūdžio lyderio Eligijaus Masiulio pasiūlymą atsistatydinti, J. Olekas dar kartą pakartojo savo jau vakar pareikštą nuomonę: „Pirmiausia turi būti atliktas išsamus tyrimas ir, kai išsiaiškinsime visas lėktuvo ir lakūnų gelbėjimo operacijos aplinkybes, galima bus priimti sprendimus“.

Politologas Tomas Janeliūnas, komentuodamas vis labiau kaistančią politinę situaciją dėl nuskendusio lėktuvo ir dingusių dviejų lakūnų gelbėjimo, teigė nenorįs pulti į kraštutinumus: „Kažin ar reikėtų reikalauti kažkieno galvų? Manau, kad šiuo metu ryškėja dvi temos – ar buvo laiku ir tinkamai skirti visi Lietuvos turimi resursai gelbėjimo operacijai ir kodėl taip neteisingai buvo komunikuojama?“

Jis taip pat pastebėjo, kad tas faktas, jog Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, kartu praėjusį sekmadienį dalyvaudami kariuomenės ir visuomenės šventėje Marijampolėje, kai jau buvo žinoma, kad dingo Lietuvos lėktuvas, sutelkę jėgų nedavė nurodymo aktyvinti ar plėsti gelbėjimo operaciją, parodo tam tikras spragas: „Bėda ta, kad krizės mūsų šalyje kol kas valdomos tik popieriuje. Daug ko, kaip ir kitose srityse, išmokstama tik turint patirties. Tik gaila, kad šiuo atveju ta patirtis tokia tragiška“.

T. Janeliūnas teigė manąs, jog po tokios tragiškos „An-2“ skrydžio baigties ir netinkamo tragedijos tyrimo vis dėlto reikėtų geriau aiškintis, kur ir kokios spragos, kas ką padarė netinkamai, o ne politikuoti ar ieškoti, kas turėtų paaukoti savo postą: „Abejoju, ar bus kokių nors atsistatydinimų, nes kol kas niekas nelinkęs prisiimti asmeninę atsakomybę.“