Lietuvoje

2013.01.14 07:55

Z. Vaišvilos pasisakymas apie D. Grybauskaitę sukėlė L. Linkevičiaus ir V. Adamkaus pasipiktinimą

15min.lt, LRT.lt 2013.01.14 07:55

Seime vykstančio iškilmingo Laisvės gynėjų dienos minėjimo metu nuskambėjęs signataro Z. Vaišvilos pasisakymas papiktino Užsienio reikalų ministrą L. Linkevičių ir kadenciją baigusį prezidentą V. Adamkų.

Seime vykstančio iškilmingo Laisvės gynėjų dienos minėjimo metu nuskambėjęs signataro Z. Vaišvilos pasisakymas papiktino Užsienio reikalų ministrą L. Linkevičių ir kadenciją baigusį prezidentą V. Adamkų.

Seime vykstančio iškilmingo Laisvės gynėjų dienos minėjimo metu signataras Zigmas Vaišvila pranešė, kad Lietuvos prezidentė 1990 m. liepą už gerą darbą Vilniaus aukštojoje partinėje mokykloje buvo apdovanota būsimo perversmo organizatoriaus Valentino Lazutkos.

Signataras Zigmas Vaišvila pažymėjo, kad šiandien Lietuva jau nebėra tokia pati, kokia buvo 1991-aisiais.

„Sausio 13-oji yra vienybės diena. Tikėjome vienas kitu. Šiandien esame pavargę nuo melo ir tikėti nebežinome kuo. Tai kasdienybė. Išdidi ir šalta“, – teigė jis.

Kalbėdamas apie Sausio 13-osios bylą jis piktinosi esą Lietuvos Generalinė prokuratūra netinkamai atlieka šios bylos tyrimą, nes, kiek žinoma Z. Vaišvilai, įtarimus ketinama pareikšti 81 kariškiui, tačiau ne kolaborantams, be kurių Sausio 13-osios neva nė nebūtų buvę.

Pasak jo, Sausio 13-osios byloje yra faktų apie tokius kolaborantus. Šiame kontekste Z.Vaišvila paminėjo prezidentę D. Grybauskaitę.

„2012 m. gruoždio 19 d. LTV išgirdau D.Grybauskaitės patvirtinimą, kad ji Vilniaus aukštojoje partinėje mokykloje su desantininkais stumdėsi gruodžio mėnesį. Tai yra 1990 m., nes 1989 m. gruodį ten jų dar nebuvo. Rūta Janutienė man pranešė, kad D.Grybauskaitės darbo byloje rado 1990 m. liepos Lazutkos  (LKP Vilniaus miesto komiteto pirmasis sekretorius Valentinas Lazutka buvo vienas iš perversmo organizatorių – red.past) įsakymą dėl ponios D. Grybauskaitės premijavimo už gerą darbą. Per daug melo Lietuvoje“, – kalbėjo Z. Vaišvila.

Šiuos žodžius D.Grybauskaitė Seimo salėje išklausė neparodydama jokių emocijų, o Z. Vaišvilai baigus kalbėti plojo kartu su kitais posėdžio dalyviais.

V. Lazutkai už perversmo Vilniuje organizavimą pateikti kaltinimai sąmokslo rengimu siekiant užgrobti valdžią ir nušalinti teisėtus valstybės vadovus, dėl tyčinių kūno sužalojimų, turto sunaikinimo, nacionalinės nesantaikos kurstymo. Nuo Lietuvos Respublikos teisingumo jis 2000 m. pasislėpė Vokietijoje. V. Lazutka vėliau persikėlė gyventi į Minską.

L. Linkevičius: parodėme, kad nemokame susitelkti

Užsienio reikalų ministras L. Linkevičius DELFI teigė Z. Vaišvilos veiksmus vertinantis kaip apmaudų akibrokštą.

„Sausio 13-oji yra mūsų pergalės ir mūsų tautos vienybės diena. Šią dieną mes visi ypatingai pažymime. Labai apgailestauju, kad gerbiamas signataras pasinaudojo Sausio 13-osios minėjimo tribūna išpuoliui prieš Respublikos prezidentę“, – kalbėjo ministras.

L. Linkevičiaus žodžiais, Z. Vaišvilos mėginimas tokiu būdu suvedinėti sąskaitas su D. Grybauskaite garbės signatarui nedaro.

„Turėtume išmokti oriai švęsti ir pažymėti mūsų tautai svarbias datas. Mes tiesiog parodome, kad mes nemokame susitelkti netgi tokių ypatingų progų metu. Gaila, kad taip atsitinka“, – apgailestavo Lietuvos diplomatijos šefas.

V. Adamkus: Z. Vaišvila pasielgė nekorektiškai

Buvęs Lietuvos prezidentras Valdas Adamkus teigia, kad Nekriklausomybės akto signataras Zigmas Vaišvila apie Dalios Grybauskaitės iš perversmo organizatoriaus Valentino Lazutkos 1990 m. gautą premiją už gerą darbą prakalbo „ne vietoje ir ne laiku“.

V. Adamkus teigia, kad apie prezidentės praeitį kalbėti yra būtina, tačiau mano, kad tai galima daryti spaudos konferencijose, o ne iškilmingame posėdyje.

„Žmogus susirinko daug faktų. Žino tuos faktus. Visiems reikia tokius dalykus žinoti, bet aš dėl pasirinkimo vietos (abejočiau – red.past.), ar tokiame minėjime reikalinga atsistojus datas, skaičius kalbėti. Man atrodo, kad galima ir būtina tokius klausimus kelti įvairiose konferencijose, bet kai turime aukų, žmonių pagerbimo dieną, tai turėtume pasidžiaugti tuo įvykiu, kad štai yra rezultatas – esame laisvi, esame gyvi. O leistis į statistikas, konferencijas, mano supratimu, buvo pasirinkta ne ta vieta“, – žurnalistams sekmadienį sakė V. Adamkus.

Jis nevertino prezidentės sprendimo sekmadienį į Z. Vaišvilos jai mestą kaltinimą nereaguoti.

D. Grybauskaitė sekmadienį atsisakė kalbėtis su žiniasklaida. Jos patarėja Živilė Didžgalvienė paaiškino, kad, prezidentės nuomone, sekmadienį reikia susikaupti ir galvoti apie Sausio 13-ąją.

Primename, kad pati D. Grybauskaitė, klausiama apie savo veiklą 1990-1991 m. yra sakiusi, kad nepaisant darbo partinėje mokykloje, perėjo į Lietuvos komunistų partiją ir gruodį grūmėsi su desantininkais, kad patektų į mokyklos pastatus.

„Manau, kad kiekvienas darėme tai, ką galėjome ir kariavome savo karus ten, kur tuo metu buvome“, – tuomet interviu LRT televizijai reziumavo D. Grybauskaitė.