Lietuvoje

2015.05.20 17:15

Ministras: privalomos pabėgėlių kvotos prieštarautų teisinei praktikai

BNS2015.05.20 17:15

Privalomos pabėgėlių kvotos Europos Sąjungos (ES) šalims prieštarautų teisinei praktikai, todėl sprendimai turi būti priimami savanoriškumo pagrindu, sako Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Privalomos pabėgėlių kvotos Europos Sąjungos (ES) šalims prieštarautų teisinei praktikai, todėl sprendimai turi būti priimami savanoriškumo pagrindu, sako Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Europos Komisija siūlo Lietuvai priimti per 200 pabėgėlių iš trečiųjų šalių, o vėliau svarstyti vieną procentą prieglobsčio prašymų. Šį Briuselio siūlymą, kuriuo siekiama sumažinti Pietų Europai tenkantį krūvį, trečiadienį uždarame posėdyje aptarė Seimo Europos ir Užsienio reikalų komitetai.

„Mes įsitikinę, kad solidarumas turi būti ir turime dalintis tą naštą, tačiau kaip ir daugelis ES kolegų mano, tai turi būti savanorišku pagrindu“, – po posėdžio žurnalistams sakė L. Linkevičius.

„Mūsų diskusijoje dauguma šalių abejoja, ar privalomos kvotos turėtų būti. Tai prieštarautų, mūsų požiūriu, ir nusistovėjusiai teisinei praktikai, be to, balandžio mėnesį (Europos) Vadovų Taryba buvo nusprendusi kitaip, kad tai bus savanoriški įnašai“, – kalbėjo ministras.

L. Linkevičius taip pat pažymėjo, kad kvotas sudėtinga nustatyti ir dėl pačių pabėgėlių lūkesčių. „Labai sunku jas (kvotas) nustatyti dėl skirtingų priežasčių. Migrantai nėra prekė, tai yra žmonės, kurie turi savo interesus, tu negali nurodyti, kur jie turėtų vykti, jie turi savo interesus, ir kai kurie jų padiktuoti ekonominių priežasčių. Įvesti kriterijus irgi labai sunku – BVP, nedarbo lygis tikrai visko neapsprendžia. Yra socialinė bazė, gebėjimas priimti tuos žmones“, – kalbėjo Lietuvos diplomatijos vadovas.

Visgi ministras neatmeta, kad tam tikras skaičius pabėgėlių gali būti priimtas, bet tai šalis spręs įvertinusi savo pajėgumus. „Ir dabar galime tą daryti (priimti pabėgėlius), jei nuspręsime, kad esame pajėgūs ir turime galimybes“, – į klausimą, ar skeptiška pozicija dėl kvotų reiškia, kad pabėgėlių Lietuvoje nebus, atsakė L. Linkevičius.

Pabėgėlių perkėlimo programa parengta reaguojant į nelegalios migracijos problemas, kai per katastrofas Viduržemio jūroje nuskendo šimtai iš Šiaurės Afrikos perpildytais ir nesaugiais laivais Europą pasiekti bandžiusių žmonių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt