Naujienų srautas

Lietuvoje2015.05.20 15:13

Rusija skelbiasi sulaikiusi Lietuvos šnipą

DELFI.lt 2015.05.20 15:13

Rusijos Federaline saugumo tarnyba skelbiasi sulaikiusi Lietuvos pilietį Arstidą Tamošaitį dėl šnipinėjimo Lietuvos naudai. Lefortovo teismas sulaikytąjį leido suimti dviem mėnesiams.

Rusijos Federaline saugumo tarnyba skelbiasi sulaikiusi Lietuvos pilietį Arstidą Tamošaitį dėl šnipinėjimo Lietuvos naudai. Lefortovo teismas sulaikytąjį leido suimti dviem mėnesiams.

Kaip „Tass“ teigė teismo atstovė Julija Skotnikova, sulaikytąjį leista laikyti suimtą iki liepos 20 dienos. Teismo posėdis buvo uždaras.

Kaip skelbia FST viešųjų ryšių skyrius, įtariamasis buvo sulaikytas gegužės 19 d. Maskvoje su įkalčiais.

Kaip FST pranešimą cituoja naujienų agentūra „Interfax“, iš Rusijos piliečių sulaikytasis gavo „dokumentus su slapta informacija“.

„Po įkalčių pateikimo sulaikytasis prisipažino, kad jis yra karininkas, Lietuvos krašto apsaugos ministerijos Antrojo departamento (karinės žvalgybos) pareigūnas“, – teigia pranešime FST.

Anot „Interfax“, įtariamojo šnipo pavardės FST neįvardijo ir jokios informacijos apie Rusijos pilietį, esą perdavusį medžiagą, nesuteikė.

Sulaikytasis šiuo metu yra Lefortovo tardymo izoliatoriuje.

„Tokio pobūdžio informacijos Krašto apsaugos ministerija nekomentuoja“, – DELFI teigė Krašto apsaugos ministerijos atstovė Asta Galdikaitė.

„Valstybės saugumo departamentas kol kas neturi jokių oficialių duomenų apie Rusijos Federacijoje sulaikytą ir šnipinėjimu apkaltintą Lietuvos Respublikos pilietį“, – teigiama VSD atsiųstame pranešime.

Užsienio reikalų ministerijos Informacijos ir viešųjų ryšių departamentas DELFI sakė, kad oficialios informacijos iš Rusijos Federacijos Lietuvos užsienio reikalų ministerija nėra gavusi.

Plačiau situacijos jie kol kas nekomentuoja.

Prezidentūra šio atvejo taip pat nekomentuoja.

Siūlys mainyti į Lietuvą šnipinėjusį rusą?

Politikė, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narė Rasa Juknevičienė DELFI sakė, kad kol kas trūksta informacijos, kas iš tiesų nutiko Rusijoje.

„Mes operuojame tik Rusijos Federacijos pateiktomis žiniomis“, – pastebėjo ji.

Anot R. Juknevičienės, pagrįstai kyla klausimai: ar iš tikrųjų sulaikytas žvalgybos pareigūnas? Ar Maskvoje yra Lietuvos žvalgybai dirbančių asmenų?

„Apie tai galima tik spėlioti, bet, aš manau, ši įvykį reikėtų sieti su tuo, kas prieš kurį laiką įvyko Lietuvoje, kai dėl šnipinėjimo buvo sulaikytas Rusijos Federacijos pilietis. Jau tada sakėme, kad visi lietuviai, kurie yra Rusijos federacijoje, turi būti labai atsargūs. Akivaizdu, kad Rusija tokiais veiksmais galbūt siekia sudaryti precedentą tam, kad būtų apsikeista piliečiais“, – svarstė politikė.

M. Laurinkus: tai atsakas

Buvęs Valstybės saugumo departamento generalinis direktorius Mečys Laurinkus DELFI teigė neabejojantis, kad Krašto apsaugos ministerijos Antrojo operatyvinių tarnybų departamento pareigūno sulaikymas yra atsakas į Lietuvos sulaikytą etatinį Rusijos FST pareigūną.

„Tai yra tiesioginis atsakas į sulaikytą FST karininką čia, tai klasika, kaip gali kitaip būti?“ – sakė M. Laurinkus.

DELFI primena, kad šių metų gegužės 4 d. buvo pranešta, jog Lietuvoje buvo sulaikytas šnipinėjimu įtartas Rusijos pilietis N.F., gimęs 1977 m. Tai buvo etatinis FST darbuotojas.

Klausiamas, ar Maskva gali pasiūlyti Lietuvos pilietį mainyti į Rusijos, M. Laurinkus atsakė teigiamai: „Manau, kad taip ir bus, šimtu procentų“.

„Kas studijuoja žvalgybos istoriją, tai čia vienas prie vieno, tikra klasika“, – sako pašnekovas.

N. Maliukevičius: tai nuo KGB laikų taikoma strategija

„Tai vertinu gana paprastai – tai tradicinis Rusijos specialiųjų tarnybų žaidimas, kurį galima įvardinti kaip derybinį pasiūlymą. Aš manau, tai akivaizdus atsakas į mūsų veiksmus“, – sako Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas Nerijus Maliukevičius.

Kaip žinoma, gegužės pradžioje Lietuvoje sulaikytas šnipinėjimu įtartas 1977 m. gimęs Rusijos Federacijos pilietis, etatinis Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FSB) darbuotojas.

Politologui akivaizdu, kad Rusijos veiksmai susiję su minėto pareigūno sulaikymu Lietuvoje. Pasak N. Maliukevičiaus, „tai tradicinė dar nuo KGB laikų taikoma strategija“, kai tokiais žingsniais bandoma inicijuoti tam tikras derybines pozicijas dėl sulaikytų pareigūnų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi