Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Karininkas: VSAT sraigtasparniui nebuvo poreikio

BNS2015.09.08 13:45

Lietuvos karinės jūrų pajėgos teigia, kad virš Baltijos jūros dingusio lėktuvo paieškai pasieniečių sraigtasparnis nebuvo pasitelktas, nes pakako turimų pajėgumų.

Lietuvos karinės jūrų pajėgos teigia, kad virš Baltijos jūros dingusio lėktuvo paieškai pasieniečių sraigtasparnis nebuvo pasitelktas, nes pakako turimų pajėgumų.

Lietuvos karinių jūrų pajėgų vado padėjėjas kpt. ltn. Antanas Brencius BNS pirmadienio vakarą sakė, kad paieškos rezultatai rodo, jog nėra skirtumo, per kiek laiko būtų buvusi išžvalgyta teritorija.

Dingusio orlaivio paieškos operacijai vykdyti sekmadienį buvo pasitelkti du Karinių oro pajėgų orlaiviai – sraigtasparnis Mi-8 ir transportinis lėktuvas L-410.

Krašto apsaugos ministerijos teigimu, kariuomenės ir visuomenės dienos šventėje Marijampolėje buvęs dar vienas sraigtasparnis Mi-8 budėjo parengtyje.

Ministerija iš pradžių nurodė, kad Valstybės sienos apsaugos tarnybos sraigtasparniai „nėra skirti tokioms operacijoms jūroje“. VSAT tai paneigė ir nurodė, kad jų sraigtasparnis galėjo žvalgyti jūrą, bet į pasieniečius nebuvo kreiptasi.

Pateikiame kptn. ltn. A.Brenciaus paaiškinimus.

– Kodėl nebuvo pasitelktas VSAT sraigtasparnis?

– Buvo numatyti paieškos rajonai, kuriems pakako sraigtasparnio ir orlaivio pajėgumų, ir jie tuos paieškos rajonus išžvalgė iki vakar vakaro, todėl VSAT sraigtasparnių nebuvo prašoma. Žinoma, jie yra įtraukti į paieškos ir gelbėjimo planą, jeigu jų būtų prireikę, jie būtų buvę pasitelkti. Vakar buvo gana sudėtingos sąlygos, ir pasitelkiant kitus negu kariuomenės vienetus būtų reikėję įvertinti jų galimybes skristi tokiomis oro sąlygomis. Vakar tokio poreikio nebuvo.

– Ar pasitelkus papildomai sraigtasparnių teritorija nebūtų išžvalgyta greičiau?

– Kaip matote, vakar teritorija buvo išžvalgyta, ir nieko nebuvo rasta. Skirtumo, ar ji būtų išžvalgyta lėčiau ar greičiau, tiesiog nėra.

– Negi ieškant gyvų žmonių tikrai nėra jokio skirtumo, per kiek laiko išžvalgoma teritorija?

– Darant išvadą iš vakar įvykdytų rajonų paieškos, tuose rajonuose nebuvo nieko rasta. Todėl dabar sakau, ar tai būtų greičiau, ar lėčiau, rezultatas liktų tas pats. Nieko nėra rasta.

– Bet kalbant teoriškai, jeigu žmonės būtų plūduriavę, ar laikas negalėjo turėti esminės įtakos?

– Žinoma, pasitelkti daugiau vienetų turbūt yra logiška, geriau ir patogiau, tačiau vakar dienos metu operacijai buvo pasitelkti kariuomenės pajėgumai, patyrę pilotai, kurie žino gerai savo darbą ir procedūras. Pajėgumų užteko.

– Ar neketinate daryti analizės, galbūt pasimokyti iš to, kas buvo ne taip padaryta?

– Be abejo, kasdien žiūrima, sprendžiama, kas buvo padaryta, kas galėtų būti geriau padaryta, kokios reikėtų papildomos įrangos tokiose operacijose, pasimato tarpinstituticinė sąveika. Mes darome išvadas dėl įvairių sričių patobulinimo, pagerinimo.

– Ar nelaikote klaida, kad nebuvo pasitelkta daugiau sraigtasparnių?

– Operacijai buvo pasitelkti tokie pajėgumai, kokie buvo pranešti, ir šiai dienai mes matome, kad, nors operacija vyksta nuo gegužės 16 dienos, o dabar gegužės 18 dienos vakaras, jokių objektų vandenyje nebuvo aptikta.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.