Lietuvoje

2013.01.12 10:58

Eksparlamentarus iš nedarbo traukia partijos

Tomas Bašarovas, „Lietuvos žinios“2013.01.12 10:58

Nepatekusiems į Seimą ankstesnės kadencijos parlamentarams bedarbio duonos krimsti nereikia. Buvę kolegos daugeliui jų parūpino Seimo narių padėjėjų vietas. 

Nepatekusiems į Seimą ankstesnės kadencijos parlamentarams bedarbio duonos krimsti nereikia. Buvę kolegos daugeliui jų parūpino Seimo narių padėjėjų vietas.

Į tautos atstovybę nepatekę politikai, gavę išeitines išmokas, iš valdžios rūmų trauktis neskuba, mat partijų bendražygiai savo buvusių kolegų likimo valiai nepalieka. Dalį eksparlamentarų buvę kolegos įdarbino savo padėjėjais, kitus partijos pakylėjo iki viceministrų postų ar net patikėjo jiems ministro portfelį.

Kai kurių partijų atstovai neslepia, kad pasirūpinti į naująjį Seimą neperrinktais partijos kolegomis skatina bendruomeniškumo jausmas. Kiti kategoriškai neigia savo kolegoms ištiesią pagalbos ranką.

Autoritetas partijai

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijoje Seime šiuo metu glaudžiasi trys buvę ankstesnės kadencijos neperrinkti parlamentarai. Jie dabar talkina savo partijos kolegoms – naujai išrinktiems Seimo nariams.

Nei vienmandatėje rinkimų apygardoje, nei pagal sąrašą į Seimą nepatekęs Julius Dautartas įdarbintas Emanuelio Zingerio padėjėju sekretoriumi. Naujasis amplua patikėtas ir nesėkmingai rinkimuose dalyvavusiam Algiui Kazulėnui, kuris talkina savo partijos bendražygei Vilijai Aleknaitei-Abramikienei. Pas buvusį žemės ūkio ministrą Kazį Starkevičių padėjėju įsidarbino jo partijos kolega, praėjusios kadencijos Seimo narys Edmundas Pupinis.

„Tarp nepatekusiųjų į Seimą yra patyrusių politikų, kurių iškritimas iš politinės erdvės būtų visapusiškai nenaudingas ir mūsų partijai, ir valstybei“, – LŽ tikino TS-LKD frakcijos seniūno pirmasis pavaduotojas Jurgis Razma. Eksparlamentarų įdarbinimas naujųjų Seimo narių padėjėjais sekretoriais, pasak J. Razmos, rodo ir partijos autoritetą bei solidarumą.

„Nemanau, kad tai sudaro blogą įspūdį apie partiją, kai jos deleguoti Seimo nariai savo padėjėjais pasirenka autoritetą turinčius ir rinkėjams jau pažįstamus politikus, apie Seimo darbą išmanančius žmones“, – aiškino J. Razma.

Padėjėju patenkinta

Į Seimą nepatekusiam buvusiam „prisikėlėliui“, dabar liberalui Laimontui Diniui iš parlamento rūmų išsikraustyti taip pat nereikėjo. Jį savo padėjėju sekretoriumi įdarbino Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eligijus Masiulis.

Seime pasiliko ir parlamentaro mandato per rinkimus neišsaugojęs buvęs Antikorupcijos komisijos pirmininkas Ligitas Kernagis. Jam pagalbos ranką ištiesė buvusi tos pačios komisijos narė, dabar „Drąsos kelio“ frakcijos seniūno pavaduotoja Aurelija Stancikienė. Parlamentarė L. Kernagį įdarbino savo padėjėju sekretoriumi.

„Kai dirbome Antikorupcijos komisijoje, buvome gerai susiderinę, man patiko jo požiūris, darbo stilius. Sunku pasakyti, kaip bus toliau, bet kol kas esu juo patenkinta“, – LŽ apie savo padėjėją ir kolegą praėjusioje Seimo kadencijoje atsiliepė A. Stancikienė.

Gavo ministro postą

Tris kadencijas Seime išdirbusiam „tvarkiečiui“ Dailiui Alfonsui Barakauskui šįmet pritrūko rinkėjų simpatijų ir palaikymo, kad išsaugotų parlamentaro mandatą. Tačiau į Seimą neprasibrovęs politikas savo partijos buvo deleguotas į naujos Vyriausybės kabinetą. Jam šiuo metu patikėtas Vidaus reikalų ministerijos vairas. Energetikos viceministro kėdė žadama ir į Seimą šią kadenciją nepatekusiam buvusiam „prisikėlėliui“, dabar jau socialdemokratui Dainiui Budriui.

„Tvarkiečiai“ už borto nepaliko ir daugiau į Seimą naujai kadencijai neperrinktų savo bendražygių. Aplinkos ministro portfelį gavęs partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininko pirmasis pavaduotojas Valentinas Mazuronis bene pirmasis iš visų Vyriausybės narių suformavo savo komandą ir viceministru dirbti iškart pasikvietė savo kolegą, praėjusios kadencijos Seimo narį Almantą Petkų.

Į Seimą nepatekęs „tvarkietis“ Vytautas Galvonas jau įnirtingai rengiasi naujiems rinkimams, tačiau jis partijos siūlomas ir į finansų viceministrus. Partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininkas Rolandas Paksas neigė, kad taip esą partija aukštus postus parūpino į Seimą nepatekusiems savo bendražygiams. „Mes siūlome kompetentingus žmones, jie šiandien Lietuvai reikalingi ir, duok Dieve, kad toliau darbuotųsi“, – LŽ tikino „tvarkiečių“ lyderis R. Paksas. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.