Lietuvoje

2015.05.18 16:54

Darbo partijos bylos nagrinėjimas atidėtas iki mėnesio pabaigos

ELTA2015.05.18 16:54

Lietuvos apeliacinis teismas (LAT) beveik po metų pertraukos ir vėl negrįžo prie vadinamosios Darbo partijos juodosios buhalterijos bylos.

Lietuvos apeliacinis teismas (LAT) beveik po metų pertraukos ir vėl negrįžo prie vadinamosios Darbo partijos juodosios buhalterijos bylos.

Pirmadienio teismo posėdyje nepasirodė šiuo metu besilaukianti nuteistoji parlamentarė, teismo įvardyta Viktoro Uspaskicho dešiniąja ranka, Vitalija Vonžutaitė. Teismui buvo pristatyta medikų pažyma, kad moteris yra nedarbinga gegužės 13–27 dienomis. Detalesnę informaciją, susijusią su V. Vonžutaitės liga, kadangi tai susiję su asmeniniu moters gyvenimu, teismas išklausė uždarame teismo posėdyje ir priėmė sprendimą atidėti bylos nagrinėjimą dėl jos ligos.

Sprendžiant dėl kito teismo posėdžio, kuris pagal iš anksto suplanuotą datą numatytas gegužės 28 d., teisėjų kolegijai pirmininkaujanti teisėja informavo iš viešai prieinamos Seimo informacijos sužinojusi apie gegužės 26–28 dienomis numatytą ir Seimo valdybos patvirtintą kito nuteistojo – Vytauto Gapšio – komandiruotę į Japoniją. Pats V. Gapšys prisipažino apie tokią galimybę, tačiau sakė galįs į ją nevykti, taip pat neprieštaravo, kad posėdis kitą savaitę vyktų jam nedalyvaujant.

Teismui savo prašymą pateikė ir V. Uspaskichas. Jis informavo apie gegužės 28 d. numatytą Europos Parlamento posėdį, kuriame jis esą taip pat norėtų dalyvauti. Kad byla būtų atidėta iki birželio 3 d., pageidavo ir kai kurių kaltinamųjų gynėjai.

Išklausęs abiejų nuteistųjų ir jų gynėjų argumentus, teismas vis dėlto nusprendė kitą posėdį rengti gegužės 28 d. V. Gapšiui leista vykti į komandiruotę Japonijoje, tačiau apie bylos nagrinėjamą jam nedalyvaujant politikas įpareigotas teismą informuoti raštu. Tuo tarpu V. Uspaskichas bylos nagrinėjime vis dėlto turės dalyvauti ir EP neeilinį posėdį praleis.

Bylos nagrinėjamas buvo sustabdytas pernai liepą Darbo partijos įkūrėjui V. Uspaskichui tapus europarlamentaru ir įgijus teisinę neliečiamybę, kuri kovo pabaigoje buvo panaikinta.

Tai jau ne pirmas kartas, kai prašyta panaikinti šio politiko teisinį imunitetą. 2010 m. rugsėjį EP jau buvo panaikinęs V. Uspaskicho neliečiamybę. Ji vėliau nebuvo atkurta ir po pakartotinio V. Uspaskicho prašymo. Pernai liepos 1 d. V. Uspaskichui tapus EP nariu, jis vėl gavo parlamentinę neliečiamybę.

Baudžiamoji byla, kurioje prašoma panaikinti EP nario V. Uspaskicho teisinį imunitetą, buvo pradėta 2006 metais. 2008–2013 metais ji buvo nagrinėjama Vilniaus apygardos teisme, kuris 2013 metų liepos 12 dieną priėmė apkaltinamąjį nuosprendį, kuriuo pripažino kaltais ir nuteisė V. Uspaskichą, taip pat kitus asmenis.

Darbo partijai baudžiamoji byla buvo nutraukta ją reorganizavus į naują juridinį asmenį. 2014 metų spalio 10 dieną Lietuvos apeliacinis teismas šioje byloje pradėjo nagrinėti prokuroro ir nuteistųjų apeliacinius skundus, tačiau apeliacinis procesas negalėjo būti baigtas negavus EP sprendimo dėl V. Uspaskicho teisinio imuniteto atšaukimo.

Lietuvoje Darbo partijos įkūrėjas ir neformalus lyderis V. Uspaskichas teismo sprendimu pripažintas kaltu, sukčiaujant ir apgaulingai vykdant partijos buhalterinės apskaitos tvarkymą, jam skirta ketverių metų laisvės atėmimo bausmė.

Parlamentarė V. Vonžutaitė už grotų pasiųsta trejiems metams.

Buvusiai partijos finansininkei Marinai Liutkevičienei Vilniaus apygardos teismas skyrė vienerius metus nelaisvės, o parlamentarui Vytautui Gapšiui – 35 tūkst. litų baudą.

Vilniaus apygardos teismas nutraukė bylą Darbo partijos atžvilgiu, paskelbęs, kad ji, kaip juridinis asmuo, baigėsi įvykdžius reorganizaciją.

V. Uspaskichas ir jo įkurta Darbo partija teisiami už tai, jog nuslėpė 24 mln. litų pajamų, 23 mln. litų išlaidų ir nesumokėjo valstybei 4 mln. litų mokesčių.

Gegužės 6 d. EP Teisės reikalų komitetas balsavo už V. Uspaskicho imuniteto panaikinimą kitoje byloje dėl teismo įžeidimo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.