Lietuvoje

2019.04.11 15:41

Motuzas bus atšauktas iš Rusijos konsultacijoms į Lietuvą: tampa pažeidžiamas

Užsienio reikalų ministerija ketvirtadienį pranešė, kad ambasadorius Rusijoje Remigijus Motuzas bus atšauktas konsultacijoms į Lietuvą, nes tampa pažeidžiamas.

Toks sprendimas priimtas dėl dviejų priežasčių – ambasadoriaus apklausos ikiteisminiame tyrime dėl vizos išdavimo ir grasinimų ambasadoriui dėl Sausio 13-osios bylos, teigia ministerijos atstovai. 

„Ambasadorius atšaukiamas konsultacijoms dėl pažeidžiamumo, kuriuos lemia grasinimai, kurių sulaukė ambasada, ambasados darbuotojai ir ambasadorius po Sausio 13-osios bylos nuosprendžio“, – BNS sakė užsienio reikalų ministro atstovė spaudai Rasa Jakilaitienė.

Ministras Linas Linkevičius BNS sakė, kad teisėsaugos ambasadoriui suteiktas specialiojo liudytojo statusas daro jį labiau pažeidžiamą.

Kovo 31 dieną iš anoniminio adresato ru5sian.patriot@yandex.ru Lietuvos ambasada Maskvoje gavo grasinantį laišką. Jame neįvardyti asmenys, prisistatantys Rusijos spectarnybų veteranais ir patriotais, ragina ambasados darbuotojus per mėnesį išvykti iš Maskvos, kitaip kils grėsmė jų ir šeimos narių laisvei ir saugumui. 

„Kovo pabaigoje ambasadoje į el. paštą gautas laiškas, kurį pasirašė Rusijos specialiųjų tarnybų veteranai, teigiantys ir grasinantys, kad per mėnesį Maskvą privalo palikti ambasados kolektyvas ir jų artimi žmonės, nes jų saugumui kyla grėsmė.

Tad mūsų ambasada kreipėsi su nota į Rusijos Užsienio reikalų ministeriją, bet tokio tinkamo atsakymo nesulaukta. Tad mes toliau reaguosime. Tačiau noriu pabrėžti, kad tai nesusiję su vizos išdavimo istorija, tai tiesiog papildomas faktorius, kuris verčia gal kiek atsargiau elgtis ir apsaugoti asmenį“, – LRT TELEVZIJAi teigė ministras.

Pasak L. Linkevičiaus, tolimesnius sprendimus planuojama priimti per savaitę.

„Kadangi vyksta tyrimas, yra tas specialiojo liudytojo statusas ir kadangi tai susiję su Rusija tam tikra prasme, tai ambasadorius gali būti pažeidžiamas. (...) Galbūt jam reikėtų kurį laiką nevykti į tą šalį“, – sakė ministras.

Jis ketvirtadienį susitiko su ambasadoriumi Užsienio reikalų ministerijoje.

L. Linkevičius teigė dar spręsiantis, kas laikinai pavaduos R. Motuzą Maskvoje.

Savo poziciją ketvirtadienį išplatino ir Lietuvos respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė. 

„Byloje dėl neskaidraus vizų išdavimo specialiuoju liudytoju apklaustas Lietuvos ambasadorius Rusijoje R. Motuzas tampa pažeidžiamas ir meta šešėlį diplomatinei tarnybai“, – rašoma prezidentės spaudos tarnybos išplatintame pranešime.

Specialiojo liudytojo statusas asmeniui suteikiamas, kai jis apklausiamas apie savo veiksmus, bet pagrindo įtarimams pareikšti nėra.

Teisėsauga tyrime dėl prekybos poveikiu yra pareiškusi įtarimus buvusiam ilgamečiam diplomatui Rimantui Šidlauskui, Rusijos piliečiui, banko savininkui Rinatui Nasirovui ir verslininkui Albinui Bieliauskui.

Prokurorai įtaria, kad R. Šidlauskas už kyšį pažadėjo paveikti asmenis, kad R. Nasirovui būtų išduota Šengeno viza.

„Kadangi tyrimas toliau vyksta, tikimės, kad jis sklandžiai ir vyks. Mes tikrai, kiek įmanoma, bendradarbiausime, kiek iš mūsų to reikės“, – kalbėjo L. Linkevičius.

„Mes patys nesame nustatę faktų, kurie leistų abejoti tos vizos išdavimo teisėtumu“, – teigė jis.

R. Motuzas BNS anksčiau yra patvirtinęs, kad R. Nasirovui ir jo sūnui vizos kovo pabaigoje buvo išduotos pagal R. Šidlausko raštišką iškvietimą.

R. Nasirovo advokatas patvirtino, kad jo ginamasis davė 3 tūkst. eurų R. Šidlauskui, tačiau, pasak jo, tai nebuvo kyšis. Ambasadorius teigė, kad R. Šidlauskas jam yra skambinęs kovo pabaigoje ir teiravęsis, ar minėtas jo raštas gautas.