Lietuvoje

2019.04.11 13:18

Dar viena kibernetinė ataka prieš ministrą Karoblį: melaginga žinia įbrukta į portalą „Kas vyksta Kaune“

LRT.lt 2019.04.11 13:18

Trečiadienio vakarą, suklastojus siuntėjo adresą ir prisistačius Krašto apsaugos ministerijos (KAM) darbuotoju, išplatintas melagingo turinio elektroninis laiškas, pranešantis apie stambų korupcijos atvejį Krašto apsaugos ministerijoje.

Šiuo metu vykstanti kompleksinė (kibernetinė–informacinė) ataka paveikė naujienų portalą „Kas vyksta Kaune“, pateikiant dezinformaciją apie neva teisėsaugos institucijų atliekamą tyrimą, rašoma KAM išplatintame pranešime žiniasklaidai. 

Melagingos naujienos išsiplėtė ir į socialinius tinklus, tad Nacionalinio kibernetinio saugumo centras ragina piliečius kritiškai vertinti pateikiamą informaciją, ir nepasiduoti manipuliacijoms.

Nacionalinis kibernetinio saugumo centras dėl šios atakos vykdo tyrimą.

Laiške yra nuorodos, kurios galimai veda į kenkėjišką veiklą. 

Laiške, kurį, pradiniais duomenimis, gavo keliolika el. pašto dėžučių prezidentūroje, vyriausybėje ir Seime, pranešama apie neva atliktą Krašto apsaugos ministerijos auditą, atskleidusį apie galimą korupcijos atvejį ministerijoje. Melagingo turinio laiške teigiama, esą krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis ginklų pirkimo procedūrų metu gavo 586 tūkst. JAV dolerių kyšį, o tai įrodantys dokumentai neva egzistuoja viename iš Lietuvoje veikiančių bankų. 

Nacionalinis kibernetinio saugumo centras (NKSC) pradėjo incidento tyrimą ir įspėja gavus analogiško turinio laišką jo neplatinti bei nespausti jame esančios nuorodos.

Centro direktorius dr. Rytis Rainys sako, jog tai tipinė kiberataka, surengta panaudojus socialinės inžinerijos metodą: suklastotas adresas, parengtas tikroviškai atrodantis tekstas su tikslu apgauti ar suklaidinti, adresas suklastotas panaudojus kitų valstybių infrastruktūrą. Pasak jo, šiuo metu laiško turinys, struktūra ir galimi žalingi intarpai yra vertinami NKSC specialistų

„Incidentas dar kartą įrodo, jog technologijų amžiuje jau gyvename kibernetinio karo sąlygomis. Net neabejoju, jog tikrasis atakos rengėjų tikslas - diskredituoti ne tik mane kaip politiką, bet visą krašto apsaugos sistemą, mažinti visuomenės pasitikėjimą ir palaikymą kariuomenei“, – sako šiuo metu Ukrainoje viešintis krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis. 

Tai ne pirma kibernetinė-informacinė ataka, kurios objektu tapo krašto apsaugos ministras. Analogiškas atvejis įvyko pernai sausį, kai buvo įsilaužta į vienos iš žiniasklaidos priemonių interneto svetainę ir aukščiausiems valstybės pareigūnams išplatintas el. laiškas su kenkėjišku kodu. 

Premjeras Saulius Skvernelis taip pat ragina ramiai ir kritiškai vertinti skleidžiamą dezinformaciją.

„Valstybės institucijoms buvo melagingai pranešta apie krašto apsaugos ministro R. Karoblio paimtą kyšį. Tai buvo kiberataka, kuria buvo siekiama suklaidinti ir apgauti, o institucijoms siųstame laiške buvo galimai kenkėjiškos nuorodos“, – skelbia LR vyriausybės kanceliarija. 

S. Skvernelis patikino, kad ši ataka yra aktyviai tiriama.