Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Darželių vadovams – baudos už Vilniaus vadovų sprendimą

Violeta Grigaliūnaitė, 15min.lt2015.09.08 13:45

Vietų trūkumas Vilniaus vaikų darželiuose praėjusios kadencijos valdžią privertė imtis įvairių sprendimų. Tarkim, priimti į grupes ne po 15 (lopšelinukų – 1,5–3 metų) ar 20 (darželinukų – 3–7 metų) vaikų, o atitinkamai po 20 ir 25, o kai kada net iki 30. Tačiau už tai darželių vadovams dabar tenka mokėti baudas, nes šis sprendimas pažeidžia nustatytus higienos normos reikalavimus.

Vietų trūkumas Vilniaus vaikų darželiuose praėjusios kadencijos valdžią privertė imtis įvairių sprendimų. Tarkim, priimti į grupes ne po 15 (lopšelinukų – 1,5–3 metų) ar 20 (darželinukų – 3–7 metų) vaikų, o atitinkamai po 20 ir 25, o kai kada net iki 30. Tačiau už tai darželių vadovams dabar tenka mokėti baudas, nes šis sprendimas pažeidžia nustatytus higienos normos reikalavimus.

Pagal Lietuvos higienos normą HN 75:2010 įstaigoms, vykdančioms ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą, ugdymo grupėse gali būti griežtai nustatytas skaičius vaikų. Tarkim, grupėse iki 1 metų amžiaus gali būti ne daugiau kaip 6 vaikai, nuo 1 iki 1,5 metų – ne daugiau kaip 10 vaikų, nuo 1,5 iki 3 metų – ne daugiau kaip 15 vaikų, nuo 3 iki 7 metų – ne daugiau kaip 20 vaikų.

Daugiau vietų popieriuje

Tačiau per pastaruosius ketverius metus buvusi Vilniaus miesto valdžia stengėsi padidinti vietų skaičių sostinės ikimokyklinėse įstaigose.

Todėl kai kuriuose vaikų darželiuose buvo įkurta papildomų grupių, panaudojant iki tol kitoms reikmėms laikytas patalpas, o į pačias grupes leista registruoti dešimčia daugiau vaikų – 25 ar net 30.

Argumentas buvo toks: paprastai tiek vaikų, kiek yra įrašyta sąraše, niekada nelanko darželio. Vieni serga, kiti atostogauja su tėvais ar seneliais, dar kitų tėvai dirba pamaininį darbą ir atžalas veda į darželius ne kasdien.

Vis dėlto toks savivaldybės sprendimas neliko nepastebėtas visuomenės sveikatos specialistų ir atsakyti už tai teko ne sprendimą priėmusiems valdininkams ir politikams, o darželių vadovams.

Bauda – 7 eurai

Vien šiemet sausio–gegužės mėnesiais Vilniaus visuomenės sveikatos centras patikrino 108 ikimokyklinio ugdymo įstaigas. Buvo patikrinti 78 valstybiniai ir 30 privačių vaikų darželių.

Patikrinimų metu nustatyta, kad vaikų skaičius grupėse buvo viršytas 47-iuose (60 proc.) valstybiniuose ir 1 privačiame vaikų darželyje. 2015 m. už nustatytą viršytą vaikų skaičių įstaigų vadovams jau yra surašyti 35 administracinio teisės pažeidimo protokolai ir skirtos piniginės baudos. 2014 m. administracinė atsakomybė už viršytą vaikų skaičių buvo taikyta 23 įstaigų vadovams.

Baudos darželių direktoriams yra numatytos ne itin didelės. Už Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 42 straipsnio 1 dalyje padarytą administracinį teisės pažeidimą numatytos baudos minimalus dydis 14 eurų, maksimalus dydis 144 eurai. Už nustatytus pažeidimus skiriamos baudos, lygios pusei minimalios baudos, tai yra 7 eurai.

Niekada visų vaikų nebūna

Patys darželių vadovai itin skųstis nelinkę, tačiau pripažįsta – situacija yra tokia, kad visi vaikai į darželius netelpa, tad kiek didesnis jų skaičius sąraše niekam ir netrukdo.

Kaip 15min.lt sakė Vilniaus lopšelio darželio „Varpelis“ direktorė ir Ikimokyklinių įstaigų vadovų asociacijos pirmininkė Irena Ščefanavičienė, ji pati prieš kurį laiką yra dariusi tyrimą, iš kurio paaiškėjo, kad nebuvo nė vienos dienos nė vienoje iš 12 grupių, jog būtų visi vaikai.

„Šitiek daug vaikų nesutelpa į darželius, tai pagal tai, kokias galimybes turi darželis, kiek yra lovyčių, kiek galima priimti, tiek ir priimdavo. Tų žmonių, kurių vaikams nelikdavo vietų, irgi gaila. Juk jeigu mes nepriimtume daugiau vaikų, tai nepatekusiųjų skaičius būtų dar gerokai didesnis“, – kalbėjo direktorė.

Darželio „Varpelis“ grupėse yra 22–23 vaikai, nors pagal higienos normas turėtų būti 20. Tačiau direktorė problemos čia nemato – grupės niekada nebūna perpildytos, realiai net 20 vaikų nebūna.

„Vyresnių vaikų ateina daugiau. Jaunesnių – 3–5 metų ar lopšelinukų dabar grupėje turime 17, bet lanko nuolat daugiausia 12, o kartais net 9 ar 7. Tada turime kitą problemą mažosiose grupėse per gripo epidemijas ir pan., kai vaikšto į darželį vos 2–4 vaikai. Negalime laikyti tokios grupės, turime auklėtojas siųsti nemokamų atostogų ar kasmetinių atostogų. Vaikus vedame į kitą grupę, grupes sujungiame. Tai irgi problema“, – kalbėjo I. Ščefanavičienė.

Tikrintojai žiūri į sąrašus, ne grupes

„Varpelio“ vadovė sakė dar baudos negavusi, tačiau girdėjusi, jog kitų įstaigų vadovams jau yra tekę susimokėti.

„Aš tai nematau tragedijos. Suprantu, kad kai kuriuose darželiuose, kur vietų itin trūksta, į grupes priimami ir 25–27 vaikai, tada gal ir problematiška. Bet jeigu sąraše yra 22–23, realiai tiek vaikų nebūna. Juk ir etatai skiriami 20-čiai vaikų, auklėtoja turi dirbti su 20 vaikų, o niekada tiek jų neturi“, – kalbėjo darželio vadovė.

Bet Vilniaus visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Ramunė Kaušylienė tvirtina, kad, nepaisant to, jog dažnai į darželius susirenka ne visi vaikai, specialistai tikrina sąrašinį vaikų skaičių.

„Nepilnas vaikų lankomumas nėra priežastis nefiksuoti pažeidimų ir netaikyti administracinio poveikio priemonių, nes darželių veiklą reglamentuojančioje higienos normoje yra numatytas sąrašinis, o ne lankančių vaikų skaičius. Patikrintų ikimokyklinio ugdymo įstaigų vadovams specialistai yra davę nurodymus ir skyrę terminus nustatytam higienos normos neatitikimui pašalinti“, – teigė R. Kaušylienė.

Naujoji Vilniaus valdžia tvirtina, kad šiuo metu į sostinės darželius nepatenka apie 3 tūkst. vaikų, nors buvę vadovai minėjo vos 700. Valdantieji net nusiteikę mokėti tėvams, kurie leidžia savo atžalas į privačius darželius, po 100 eurų kas mėnesį. Tiesa, kol kas galutinis sprendimas dėl šios kompensacijos nėra priimtas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.