Lietuvoje

2019.04.11 13:37

Karbauskiui mūšį Seime padėjo laimėti du konservatoriai: Landsbergis pažėrė aštrios kritikos

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2019.04.11 13:37

Ketvirtadienį Seime įvyko lemiamas balsavimas dėl vaiko teisių apsaugą reglamentuojančio įstatymo pataisų. Tiesa, balsų vos užteko, kad įstatymas būtų priimtas. Kol visa opozicija vieningai ištraukė korteles ir nesiregistravo balsavime, du jos atstovai nutarė laikytis kitokios pozicijos. Jų balsai ir lėmė įstatymo priėmimą.

Balsuojant už „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio pasiūlytas Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisas, pasisakė 71 parlamentaras. Visi jie palaikė siūlomas pataisas, nors riba ir buvo slidi – jei balsavę būtų bent vienu Seimo nariu mažiau, balsavimas būtų neįvykęs. Nepritardami pataisoms, opozicinių frakcijų atstovai ištraukė korteles ir nedalyvavo balsavime.

Visgi du Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) atstovai nutarė plaukti prieš opozicijos srovę. Konservatoriai Paulius Saudargas ir Rimantas Jonas Dagys ne tik neištraukė kortelių, bet ir balsavo už R. Karbauskio pataisas. Jei jie būtų ištraukę korteles, balsavimas būtų neįvykęs, nes būtų registravęsis 71 Seimo narys.

TS-LKD lyderis Gabrielius Landsbergis komentuodamas balsavimą žiniasklaidai sakė, kad palaikydami įstatymo pataisas jo frakcijos kolegos parodė pateisinantys smurtą prieš vaikus.

Kolegų sprendimo nesupranta

Vėliau portalui LRT.lt komentuodamas kolegų sprendimą G. Landsbergis priminė, kad prieš keletą mėnesių partijos prezidiumas priėmė sprendimą įpareigoti Seimo narius atsiimti parašus nuo tuomet Mindaugo Puidoko įregistruotų pataisų, kurios, anot partijos lyderio, būtų grąžinusios Lietuvą į akmens amžių ir įteisintų smurtą prieš vaikus.

„Tuomet tas pataisų paketas buvo nepateiktas salėje, atmestas. Todėl jokių sankcijų ar priemonių partija nesiėmė. Vėliau kito formalaus sprendimo priimta nebuvo, žmonės turėjo galimybę balsuoti pagal sąžinę. Man asmeniškai keistai atrodo dviejų frakcijos kolegų balsavimas. Jų argumentų, kodėl reikia šokti pagal R. Karbauskio dūdelę, aš nesuprantu“, – komentavo TS-LKD lyderis.

Jo teigimu, ketvirtadienį priimtos įstatymo pataisos yra visiškai R. Karbauskio iniciatyva. G. Landsbergis kalbėjo, kad anksčiau paruoštas projektas buvo suderintas su vyriausybe, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, komitetu Seime, kompromisas buvo rastas ir tarp opozicinių frakcijų, ir su valdančiaisiais. Tačiau posėdžio metu į įstatymą buvo įtrauktos R. Karbauskio pataisos. Jų priėmimas, pasak G. Landsbergio, sugriovė labai ilgai derėtą kompromisą dėl valdančiųjų ir opozicijos.

„Ir du žmonės tiesiog nuėjo kartu su R. Karbauskiu. Čia yra ne vertybinis balsavimas, bet tiesiog pataikavimas R. Karbauskiui ir man tai atrodo keistai. <...> Formalių sprendimų nebus, nes nėra priežasties. Pasilieku sau politinio vertinimo teisę“, – portalui LRT.lt sakė G. Landsbergis.

Tiesa, jis teigė, kad retais atvejais yra įtvirtinama griežta frakcijos pozicija dėl balsavimo vienu ar kitu klausimu. Be to, net ir įtvirtinta frakcijos pozicija ne daug ką reiškia, nes, kaip sakė G. Landsbergis, laisvas Seimo nario mandatas yra aukščiau frakcijos pozicijos.

„Partijos pozicija yra griežtesnis dalykas, nes ji yra susieta su partijos naryste. Bet tokį instrumentą naudojame retai ir tik labai ypatingais atvejais. Šiuo atveju nebuvo naudotas, taip kad ir kažkokių priemonių imtis nematau poreikio“, – kalbėjo konservatorių lyderis, dar kartą pridurdamas, kad nesupranta dviejų frakcijos kolegų, nusprendusių balsuoti kitaip nei visa opozicija.

R. J. Dagys: išsiskyrė vertybės

Už pataisas balsavęs R. J. Dagys portalui LRT.lt kalbėjo, kad jo sprendimas „išplaukia“ iš partijos programinių nuostatų: „Mes esame už tai, kad šeimai būtų garantuota jos konstitucinė teisė auginti ir auklėti vaikus.“

Paklaustas apie tai, kad partijos lyderis neigiamai vertina jo ir P. Saudargo sprendimą palaikyti pataisas, R. J. Dagys atsakė trumpai, kad šiuo atveju išsiskyrė vertybės. Politikas sakė manantis, kad jis su kolega pasielgė teisingai, nes pataisos yra žingsnis į priekį įgyvendinant požiūrį, kad vaikas yra šeimos dalis ir vaiko atėmimas iš šeimos yra blogis, o vaikas paimamas gali būti paimamas tik tuomet, kai žala palikus jį bus didesnė nei paėmus iš tėvų.

„O žalos įrodinėjimas kiekvienam kvalifikuotam teisininkui problemų nesudaro. Jei ponas Kukuraitis nesugeba surinkti kvalifikuotų teisininkų, čia yra jo bėda, kaip ministro. Galų gale gali parašyti detalią instrukciją, kaip įstatymą taikyti“, – komentavo R. J. Dagys.

Anot jo, projektas, dėl kurio buvo priimtas kompromisas, turėjo neaiškių sąvokų, projektas nebuvo tobulas.

Mano, kad įstatymas tinkamas

P. Saudargas, paklaustas kodėl nusprendė laikytis kitokios pozicijos nei kitos opozicinės frakcijos, sakė nematęs priežasčių, kodėl reikėtų nepritarti R. Karbauskio pataisoms. Politikas kalbėjo, kad ne taip seniai buvo priimtas pirminis įstatymo variantas, bet normalu, kad jį prireikė taisyti.

„Lietuva tokio tipo Vaiko teisių apsaugos įstatymą priėmė pirmą kartą ir suprantama, kad iš pirmo karto viskas nebūtinai tiksliai išeina, o paskui prasidėjo kiti precedentai dėl vaikų paėmimo, interpretacijų, kokiu atveju tinka paimti, kokiu sukeltų didesnę žalą vaikui ir šeimai. Čia turbūt ir yra ta didžioji diskusija.

Mes, kurie balsavome už, manome, kad vaiko paėmimas iš šeimos, vienomis ar kitomis aplinkybėmis, taip pat yra žala. Tą žalą reikia įsivertinti – kuri žala yra didesnė. Tu negali visais atvejais, į nieką neatsižvelgdamas, naudoti šią sankciją. Man atrodo, kad dabartinis įstatymo variantas yra geriau sureglamentuotas. Aš nemačiau net ir iš tų, kurie oponuoja, aiškios kritikos, kodėl blogas šitas variantas“, – portalui LRT.lt kalbėjo P. Saudargas.

Kalbėdamas apie tai, kad jo ir R. J. Dagio pozicija buvo visiškai skirtina nei likusios opozicijos, politikas sakė, kad balsuodamas vadovavosi ilgamete partijos tradicija ir programa: „Vadovaujuosi ilgamete partijos tradicija, programa, krikščionišku požiūriu. Man atrodo ir katalikų bažnyčios, Vyskupų konferencijos nuomonė išsakyta šiais klausimais, yra labiau mūsų pusėje.“

Jis taip pat teigė, kad frakcijoje nebuvo priimta griežto sprendimo, kaip visi jos nariai turi balsuoti. P. Saudargas sakė, kad jo ir R. J. Dagio nuomone įstatymas yra tinkamas, todėl nemano, kad jų nuomonė yra keista.