Lietuvoje

2019.04.11 18:09

Naujų EP rinkimų maratonas: parašus surinko visi

Paulina Levickytė, ELTA, LRT.lt2019.04.11 18:09

Visi visuomeniniai komitetai bei partijos Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) pristatė parašų rinkimo lapus rinkimuose į Europos Parlamentą. Kol kas VRK dar nepatikrino parašų, bet visi 18 kandidatų peržengė 10 000 rinkėjų parašų slenkstį.

Paskutinis VRK su parašais pasirodė visuomeninis rinkimų komitetas „Prof. Dr. Stanislovo Tomo sąrašas“, surinkęs 10 044 parašus. VRK parašus turi patikrinti per 10 dienų. Balandžio 23 d. numatomas numerių traukimas Seime.

Iš viso parašus pateikė „Tvarka ir teisingumas“, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos ir politinės partijos „Rusų aljansas“ koalicija, visuomeninis rinkimų komitetas „Prezidento Rolando Pakso judėjimas“, Socialdemokratų partija, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, Liberalų sąjūdis, Lietuvos socialdemokratų darbo partija.

Taip pat visuomeninis rinkimų komitetas „Vytautas Radžvilas: susigrąžinkime valstybę!”, Darbo partija, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, visuomeninis rinkimų komitetas „Aušros Maldeikienės traukinys“, visuomeninis rinkimų komitetas „Stipri Lietuva vieningoje Europoje“, visuomeninis rinkimų komitetas ,,Lemiamas šuolis“, Centro partija, Lietuvos laisvės sąjunga, Lietuvos žaliųjų partija, visuomeninis rinkimų komitetas „Prof. Dr. Stanislovo Tomo sąrašas“.

„Valstiečiai“: Marčiulioniui reikia leisti pabandyti

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) pristatė parašų rinkimo lapus rinkimuose į Europos Parlamentą.

„Valstiečių“ rinkimų į EP štabui vadovaujantis viešųjų ryšių specialistas Linas Kontrimas teigia, kad į LVŽS kandidatų sąrašą įšokęs krepšininkas Šarūnas Marčiulionis neturėtų nieko stebinti. Pasak jo, jis tik pradeda politiko karjerą, todėl reikia leisti jam pabandyti.

„Jis atsirado sąraše, nes suka į politiką. Aš neturiu jokių faktų ir abejonių, kad galėčiau juo nepasitikėti. Jis, kaip politikas, dar tik pradeda, ir mes pasižiūrėsime. Man atrodo, nėra teisinga iš karto imti ir pradėti formuoti nuomonę apie žmogaus galimą politinę ateitį dar jam nepradėjus dirbti. (...)“, – sakė L. Kontrimas.

LVŽS teigia surinkę 18 763 parašus popieriniuose parašų rinkimų lapuose ir 1048 parašus portale „Rinkėjo puslapis“.

Pirmajame „valstiečių“ kandidatų į EP narius sąrašo penketuke išreitinguoti visuomenei žinomi vardai: Bronis Ropė (EP narys, LVŽS pirmininko pavaduotojas), Šarūnas Marčiulionis (legendinis krepšininkas, verslininkas), Linas Kontrimas (istorikas, viešųjų ryšių, komunikacijos specialistas), Laima Mogenienė (buvusi Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio sekretoriato vadovės padėjėja), Karolina Štelmokaitė (EP žaliųjų frakcijos patarėja energetikai).

Blinkevičiūtė: reikia, kad EP būtų kuo daugiau normalių partijų atstovų

Socialdemokratai nurodo, kad surinko14 736 parašus popieriniuose parašų rinkimų lapuose ir 2 718 parašų portale „Rinkėjo puslapis“.

LSDP kandidatų sąrašo lyderė – partijos pirmininko pavaduotoja, EP Moterų teisių ir lyčių lygybės komiteto pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė.

„Dabar kaip niekad reikia, kad EP būtų kuo daugiau normalių partijų atstovų ir nebūtų ES griaunama iš vidaus, nes tikslas iš išorės toks tikrai jau yra“, – teigė V. Blinkevičiūtė.

Antroje sąrašo vietoje – LSDP pirmininko pavaduotoja, Seimo narė Rasa Budbergytė, trečioje – Seimo narys Juozas Olekas, ketvirtoje - Seimo LSDP frakcijos seniūnas Julius Sabatauskas, penktoje – Lietuvos moterų socialdemokračių moterų sąjungos pirmininkė Orinta Leiputė.

22 pavardžių kandidatų sąrašą EP rinkimuose patvirtino LSDP konferencija, o kandidatus į EP reitingavo visi partijos nariai.

Šiuo metu socialdemokratams EP atstovauja V. Blinkevičiūtė ir Zigmas Balčytis.

Konservatorių vedlys rinkimuose: kandidatuoti lėmė azartas

Tėvynės sąjunga - Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) pristatė parašų rinkimo lapus rinkimuose į Europos Parlamentą. Konservatoriai nurodo, kad surinko 5433 parašus popieriniuose parašų rinkimų lapuose ir 8 885 parašus portale „Rinkėjo puslapis“.

Sąrašo lyderis – Liudas Mažylis, toliau rikiuojasi Seimo nariai Andrius Kubilius, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Rasa Juknevičienė, Audronius Ažubalis, Arvydas Anušauskas. 

L. Mažylis teigė, kad jau antrą kartą bando tapti EP nariu. Šį kartą kandidatavimą lėmė azartas. 

,,Sąžiningai šnekant – lėmė azartas, ieškojimo azartas, bandymas dar kokioje veikloje ko nors pasiekti sau ir bendražygiams, ir visai Lietuvai“, - sakė L. Mažylis.

„Tvarkiečiai“: anksčiau termino yra tarsi antausis skeptikams

Parlamentinė partija „Tvarka ir teisingumas“ Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) pristatė beveik 23 tūkst. rinkėjų parašų ir užtikrintai baigė pasirengimą dalyvauti Europos Parlamento rinkimuose.

Parašų lapų pristatymo metu „tvarkiečių“ lyderiai neslėpė optimizmo ir džiaugėsi puikiai veikiančia struktūra ir organizacija.

„Džiugu matyti, kad rinkimų maratonas nesumažino partijos narių entuziazmo ir parašų rinkimas praėjo itin sklandžiai. Po rimto partijos atsinaujinimo ir apsivalymo sugebėjome įrodyti, kad dirbame kaip vienas kumštis ir mokame tinkamu metu susitelkti.“ – pasidžiaugė Tvarkos ir teisingumo sąrašo lyderis Europos Parlamento rinkimuose Remigijus Žemaitaitis.

„Parašų pristatymas anksčiau termino yra tarsi antausis skeptikams, kurie viešai laidojo mūsų partiją. Įrodėme, kad esame vieningi ir rimtai kovosime su visomis partijomis. Džiugu, kad po sėkmingų savivaldos rinkimų atsirado ir būrys savanorių, padedančių rinkti parašus. Susitelkėme ir įvykdėme planus, kurie duos stiprų impulsą rinkiminėje kampanijoje“ – teigė partijos rinkimų štabo vadovas Vytautas Kamblevičius.

Partija Tvarka ir teisingumas Europos Parlamento rinkimuose pateikė 22 kandidatų sąrašą, kurio viršūnėje be minėtų lyderių taip pat yra Kęstutis Bartkevičius, Andrius Jurkus ir Juozas Imbrasas.

Maldeikienė: Lietuvos padėtis ES – nestabili

Visuomeninis rinkimų komitetas „Aušros Maldeikienės traukinys“ Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) pristatė parašų rinkimo lapus rinkimuose į Europos Parlamentą. A. Maldeikienė teigia, kad Lietuva turi nustoti būti tik ES prašytoja, nes demonstruoja ne europietiškas vertybes.

„Lietuvos padėtis ES yra santykinai nestabili todėl, kad iš tikrųjų lietuviai su savo pretenzijomis „jūs mums skolingi vis daugiau ir daugiau“ labai aiškiai demonstruoja ne europietiškas vertybes. Europa juk prasideda nuo solidarumo ir dalijimosi.

Ir kai tu visuomet reikalauji tik sau – nuo ūkininkų iki vežėjų, ir dar į ES primėtai trečiųjų Europos valstybių, kas sukelia reakciją visam Mobilumo paketui, tai, be abejo, pasekmės Lietuvai gali būti labai sunkios. Mes turime pradėti mąstyti, kad mes lietuviai esame europiečiai, o Europa irgi mūsų namai“, – teigė A. Maldeikienė.

A. Maldeikienė sako, kad komitetas surinkęs 2151 parašą popieriniuose parašų rinkimų lapuose ir rekordinį 10071 parašą portale „Rinkėjo puslapis“.

Paulauskas: mano patirtis dabar reikalinga EP ir Lietuvai

Artūras Paulauskas su visuomeniniu rinkimų komitetu „Stipri Lietuva vieningoje Europoje“ Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) pristatė parašų rinkimo lapus rinkimuose į Europos Parlamentą. Pasak A. Paulausko, ES išgyvena vieną sunkiausių laikotarpių, todėl jo patirtis yra reikalinga EP atstovauti Lietuvos interesams.

„Patys matote, kokia padėtis Europoje, kad reikia spręsti egzistencinius klausimus, ar ES iš viso išliks. Ten, kur aš dalyvavau, visuomet buvo sprendžiami egzistenciniai klausimai – ar tai būtų Lietuvos nepriklausomybės atgavimas, ar tai būtų stojimas į ES, NATO. Manau, kad mano patirtis ir gebėjimai šiandien reikalingi ten atstovauti Lietuvos interesams“, – teigė A. Paulauskas.

Komitetas teigė surinkęs 10780 parašų popieriniuose parašų rinkimų lapuose ir 445 parašus portale „Rinkėjo puslapis“.

Zuokas: kas nebalsavo už mane, turi galimybę išsiųsti mane į Briuselį

Lietuvos laisvės sąjunga kartu su Artūru Zuoku ketvirtadienį Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) pristatė parašų rinkimo lapus rinkimuose į Europos Parlamentą. A. Zuokas šaržavo, kad už jį balsuos ne tik jį palaikę Vilniaus miesto mero rinkimuose, bet ir tie, kurie nebenori jo matyti Vilniuje.

„Vilniuje mažai vietos liko, tai gal daugiau bus vietos Briuselyje. O jei rimtai, turime gerą kandidatų sąrašą. Laikas keisti daug dalykų gyvenime iš miesto politikos į globalesnę ES. Ir kaip matome, ES trūksta idėjų, o mes jų turime, ir tos idėjos bus naudingos Lietuvai ir, aišku, Europai (...)

Jeigu tie, kurie už mane balsavo rinkimuose į miesto mero poziciją, balsuotų ir dabar, tai garantuotai mes turėtume galimybę. O tie, kurie už mane nebalsavo ir labai norėtų, kad aš dingčiau iš Vilniaus, turi galimybę mane išsiųsti į Briuselį“, – teigė A. Zuokas.

LLS surinko 10482 parašus popieriniuose parašų rinkimų lapuose ir 1196 parašus portale „Rinkėjo puslapis“.

Guoga: Lietuvos žmonėms EP atstovauju geriausiai

Centro partija Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) pristatė parašų rinkimo lapus rinkimuose į Europos Parlamentą. Sąrašo lyderis, europarlamentaras Antanas Guoga teigia turįs didžiulį visuomenės palaikymą, todėl nusprendė dalyvauti rinkimuose EP dar kartą. Pasak A. Guogos, jis Lietuvos žmonėms EP atstovauja geriausiai iš visų parlamentarų.

„Leidžiu rinkėjams spręsti, tegul žmonės sprendžia, ar baigta ar nebaigta (politinė karjera. – ELTA). Iš tikrųjų mano toks sprendimas yra normalus. Darbą atlikau gerai, visuomenės palaikymas yra didelis, ir pagal surinktus parašus rezultatas geras. Reikia leisti žmonėms spręsti. Atstovauju Lietuvos žmonėms geriausiai EP“, – sakė A. Guoga.

Partijos lyderis Naglis Puteikis teigė surinkęs 11 056 parašus popieriniuose parašų rinkimų lapuose ir 1899 parašus portale „Rinkėjo puslapis“.

Žaliųjų partija pristatė parašus VRK

Lietuvos žaliųjų partija Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) pristatė parašų rinkimo lapus rinkimuose į Europos Parlamentą. Žalieji nurodo, kad surinko 9851 parašą popieriniuose parašų rinkimų lapuose ir 1041 parašą portale „Rinkėjo puslapis“. Sąrašo lyderis – Remigijus Lapinskas.

Įstatymai numato, kad partijų ir rinkimų komitetų iškeltus kandidatų sąrašus VRK įregistruoja tik tuo atveju, jeigu juos parašais yra parėmę ne mažiau kaip 10 000 rinkėjų.

„Lemiamas šuolis“ surinko reikiamus parašus

Visuomeninis rinkimų komitetas „Lemiamas šuolis“ su ekonomistu Pauliumi Kunčinu priešakyje Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) pristatė parašų rinkimo lapus rinkimuose į Europos Parlamentą. Pasak P. Kunčino, geras ekonomistas gali būti ir geru politiku.

„Mes sukūrėme naują politinį judėjimą (...). Mano patirtis yra tarptautinė, aš ekonomistu dirbu visose pasaulio šalyse, taip pat ir Europoje. Tas idėjas, kokias mes pristatysime, bus labai įdomios Europos kontekste, o antra, mūsų komitetas suteikia galimybę dalyvauti jaunimui politiniam procese. (...) Geras ekonomistas gali būti geru politiku. Niekad nesupratau tos kritikos, juk ir gydytojai, ir rašytojai, ir muzikai gali būti gerais politikais“, – teigė P. Kunčinas.

Komitetas teigė surinkęs 12 223 parašus popieriniuose parašų rinkimų lapuose ir 1486 parašus portale „Rinkėjo puslapis“.

Registruotis į rinkimus – su 10 tūkst. rinkėjų parašų

Įstatymai numato, kad partijų ir rinkimų komitetų iškeltus kandidatų sąrašus VRK įregistruoja tik tuo atveju, jeigu juos parašais yra parėmę ne mažiau kaip 10 000 rinkėjų.

Ketvirtadienis yra paskutinė diena partijoms ir visuomeniniams rinkimų komitetams rinkti parašus dėl kandidatavimo Europos Parlamento rinkimuose.

Europos Parlamento rinkimai vyks gegužės 26 dieną, kartu su antruoju prezidento rinkimų turu. Lietuva į Europos Parlamentą renka 11 atstovų.

VRK parašus tikrins iki balandžio 21 d. 

Parašus pastarosiomis dienomis jau pateikė partija Tvarka ir teisingumas, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos ir Politinės partijos „Rusų aljanso“ bei Visuomeninis rinkimų komitetas „Prezidento Rolando Pakso judėjimas“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt