Lietuvoje

2019.04.11 10:32

Skvernelis pristatė 2018-ųjų darbų ataskaitą: pažėrė kylančių skaičių ir pagyrų reformoms

Šarūnas Nekrošius, LRT.lt2019.04.11 10:32

Premjeras Saulius Skvernelis ketvirtadienį pateikė Seimui vyriausybės 2018 m. veiklos ataskaitą, kurioje nestigo pagyrų reformoms, kylančių ekonominių rodiklių, tačiau opozicija Seimo koridoriuose premjero kabinetui nepagailėjo kritiškų pastabų.

Vyriausybės ataskaitoje tradiciškai apžvelgiami pagrindiniai 2018 metų veiklos rezultatai ir artimiausio laikotarpio prioritetai.

Kalbėdamas iš tribūnus premjeras pabrėžė, kad mėgsta konkretumą, todėl pateikė pagrindinius skaičius ir mažiau skambių epitetų.

„Tai nėra ministro pirmininko veiklos ataskaita, tai yra vyriausybės darbai, kuriuos mes įgyvendinome kartu su Seimu, ministerijų tarnautojai <...>. Nereikia būti politiniu orakulu, kad suvoktume kaip į ataskaitos pristatymą reaguos opozicijos atstovai, laukiu pagrįstos, argumentuotos kritikos. Ji visada yra svarbi, jeigu mes norime tobulėti, taisyti klaidas ir stengtis eiti į priekį“, – įžanginį žodį iš tribūnos sakė premjeras.

S. Skvernelis pasidžiaugė, kad premjero darbas jam suteikė galimybę dirbti ne tik kabinete, bet ir aplankyti įvairius šalies regionus, sužinoti jų problemas.

„Per 2,5 metų apvažiavau praktiškai visą Lietuvą, bendravau su savivaldybių vadovais, verslo atstovais, bendruomenėmis. Ne kartą turėjau įsitikinti, kad žmonės vertina vyriausybės darbus, juos mato. Žinoma, yra kritikos ir nepasitenkinimo, ypatingai dėl vienos ar kitos reformos. Visada naujovės sukelia baimes, abejones, pasipriešinimą, ypač tos, kurių teko imtis, nepopuliarių, kurios eilę metų buvo nepradėtos, o tai nėra paprasta“, – sakė S. Skvernelis.

Premjeras pristatydamas ataskaitą visų pirmą dėmesį nukreipė į skurdo mažinimo temą. Anot S. Skvernelio, 2018-aisiais metai vyriausybė ėmėsi darbų, bandant susidoroti su šiuo, vienu rimčiausių iššūkiu.

„Indeksuojamos socialinio draudimo pensijos, įvesti vaiko pinigai, įvestas minimalių vartojimo poreikių dydis, kuris įsigaliojo šiais metais ir susisietas su socialinėmis išmokomis. Nuo 102 iki 122 eurų padidėjo valstybės remiamos pajamos, išlaidos, piniginei socialiniai paramai, kuri yra viena pagrindinių siekiant apsaugoti pažeidžiamiausias gyventojų grupes, mažinti skurdo ir socialinės atskirties pasekmes, praeitais metais ši parama augo nuo 168 iki 302 mln. eurų“, – skaičius Seime vardijo premjeras.

Anot premjero, vidutinis socialinės pašalpos dydis praėjusiais metais augo nuo 65,5 iki kiek daugiau nei 80 eurų vienam gyventojui.

„Vykdomos struktūrinės reformos yra pirmieji žingsniai mažinant pajamų nelygybę. Mes turėsime ženklų pokyti kalbant apie socialinės atskirties ir skurdo mažinimą ir ateityje“, – sakė vyriausybės vadovas.

Demografinė padėtis ir šeimos politika, ori senatvė

Kalbėdamas apie demografinę situaciją premjeras teigia, kad gimstamumo rezultatai Lietuvoje siekia Europos vidurkį, tačiau demografinė padėtis vis dar kelią nerimą. Vyriausybės vadovas atkreipė dėmesį, kad 2018-aisis vyriausybė ypatingai daug dėmesio skyrė šeimų gyvenimo kokybės gerinimui.

„67 proc. padidinti vaiko pinigai, praeitais metais kiekvienas vaikas gavo 50,15 euro, vertinant šeimos pajamas, šios išmokos už antrą ar trečią vaikelį šios išmokos dar labiau didėjo. Įvestos finansinės paskatos šeimoms pirmam būstui įsigyti regionuose ir džiugu, kad 116 šeimų pasinaudojo valstybės subsidiją įsigyti būtą ar pradėti namo statybas. <...> Siekiant paskatinti vaikų įsivaikinimą nuo 2018-ųjų metų pradėta mokėti nauja išmoka, 204 eurai per mėnesį“, – apie vyriausybės darbus nukreiptus į šeimas iš tribūnus skelbė S. Skvernelis.

Premjero teigimu, 2018-siais metais itin didelis vyriausybės dėmesys nukreiptas į šalies senjorus. Anot S. Skvernelio, ori senatvė buvo vienas pagrindinių uždavinių iškeltų šiai vyriausybei, ir jo yra nuosekliai laikomasi.

„2017-aisiais metais padidinus socialinio draudimo bazinę pensiją, ji didėjo nuo 255 iki 287 eurų, o 2018-siais vidutinė senatvės pensija augo nuo 287 eurų iki 319 eurų praėjusiais metais“, – skaičius analizavo premjeras.

Seimo Statutas numato, kad kiekvienais metais vyriausybė privalo pateikti savo metinę veiklos ataskaitą, kurioje taip pat turi būti aptarti ir artimiausio laikotarpio vyriausybės veiklos prioritetai. Vyriausybės veiklos ataskaitą pateikia ministras pirmininkas, kuris pateikimo metu atsako į Seimo narių klausimus. 

Sveikatos sistema ir alkoholio vartojimo mažėjimas

Dideliu darbu 2018-aisias įvardijo ir sveikatos sistemos balansavimą bei vaistų politiką, kuri visuomenėje sukėlė nemažai klausimų.

Premjero teigimu, sveikatos sistemos tobulinimas vyko keliais etapais, o įgyventinus vaistų kainų mažinimui skirtas priemones, beveik 2 eurais sumažėjo priemoka tenkanti vienam receptui, taip pat S. Skvernelis atkreipė dėmesį ir į kompensuojamų vaistų sistemos pokyčius Lietuvoje.

„Gerinant sveikatos paslaugų vyriausybė 2018-aisis didino darbo užmokestį sveikatos priežiūros specialistams. Jei palygintume su 2016-ais metais ir 2018-us metus, dirbančių gydytojų algų vidurkis padidėjo 307 eurais, slaugytojų beveik 180 eurų“, – sakė S. Skvernelis, pabrėžęs, kad po įgyvendintų reformų akivaizdžiai trumpėja gydytojų eilės pas medikus.

Vienas šios valdžios darbų prioritetas – alkoholio vartojimo mažinimo politika. Premjero teigimu, įgyvendinus įstatymų pakeitimus ir reformas jau galima matyti pirmuosius rezultatus.

„Mažėjantis suvartojimo ir alkoholinių psichozių skaičius yra svarbus indikatorius, patvirtinantis pasirinktos strategijos teisingumą ir efektingumą“, – trumpai apie vieną svarbiausių šios vyriausybės tikslų kalbėjo S. Skvernelis.

Atkreipė dėmesį ir į sunkumų kėlusį švietimo sektorių

Premjeras atkreipė dėmesį į jo vadovaujamoje vyriausybėje krizę sukėlusį švietimo sektorių. Čia, anot S. Skvernelio, didelis dėmesys čia skiriamas jauniems specialistais, pedagogus bandoma vilioti vykdomomis reformomis.

„Įsteigti trys nacionaliniai pedagogų rengimo centrai, parengtos naujo turinio pedagogų rengimo programos, kuriamos ir išbandomos pedagoginės stažuotės. Pažymėtina, kad pagerėjo ikimokyklinio ir pradinio ugdymo prieinamumas“, – sakė premjeras.

Ministro pirmininko teigimu, itin svarbus šios vyriausybės darbas – universitetų tinklo reorganizavimas, apjungęs kelias aukštojo mokslo įstaigas.

„Priimti teisės aktai dėl konkrečių universitetų reorganizavimo ir rasti sprendimo būdai dėl finansinės paramos, jungianti universitetų tinklą ir optimizuojant jų vidinę struktūrą<...> Taip pat dėl valstybės biudžeto lėšų, 17 mln. paskirstyta dėstytojų ir tyrėjų atlyginimams, kurie vidutiniškai didinti 20 proc. “, – sakė premjeras.

Po ataskaitos pateikimo ją svarsto Seimo komitetai ir rengiama speciali Seimo diskusija, kurios pabaigoje Seimas gali priimti rezoliuciją. 

Populiariausi