Lietuvoje

2015.05.14 21:45

L. Linkevičius ragino NATO kurti nuolatines pajėgas Baltijos šalyse

LRT.lt, ELTA, BNS2015.05.14 21:45

NATO užsienio reikalų ministrų susitikimo metu Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius akcentavo, kad Rusija savo veiksmais bando Aljanso budrumą bei vieningumą ir paragino NATO užtikrinti nuolatinį pajėgų buvimą Baltijos šalyse.

NATO užsienio reikalų ministrų susitikimo metu Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius akcentavo, kad Rusija savo veiksmais bando Aljanso budrumą bei vieningumą ir paragino NATO užtikrinti nuolatinį pajėgų buvimą Baltijos šalyse.

Ministras atkreipė dėmesį į Rusijos laivyno veiksmus, kuriais trukdoma taikiai laivybai ir ekonominei veiklai Lietuvos išskirtinėje ekonominėje zonoje Baltijos jūroje, skelbiama pranešime spaudai.

Kalbėdamas apie grėsmes iš Pietų, L. Linkevičius patikino, kad Lietuva prisidės prie bendrų šalių pastangų kovoje su „Islamo valstybe“ bei paieškos sprendimų sprendžiant migracijos problemas ES.

Susitikime ministras paragino NATO toliau tęsti atvirų durų politiką, ypač Rytų Europos valstybėms bei skirti dėmesį ir paramą Gruzijai, kuri aktyviai įgyvendina svarbias saugumo ir gynybos reformas.

Antroji NATO užsienio reikalų ministrų susitikimo diena buvo skirta diskusijai apie Aljanso atsaką į grėsmes saugumui, kylančias iš Rytų ir Pietų. Susitikime dalyvavo Europos Sąjungos vyriausioji įgaliotinė užsienio reikalams ir saugumo politikai Federica Mogherini.

Tarp ministrų vyravo sutarimas, kad Rusijos agresija ir karinės galios eskalavimas įpareigoja NATO ‎imtis ilgalaikių priemonių stiprinant saugumą Rytinėje Aljanso dalyje ir užkirsti kelią galimai agresijai.

J. Stoltenbergas neskuba vertinti

Tačiau NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas kol kas nekomentuoja Baltijos šalių rengiamo prašymo dislokuoti nuolatinę brigadą, taip siekiant atgrasyti Rusiją.

Spaudos konferencijoje Turkijoje atsakydamas į klausimą dėl rengiamo Baltijos šalių laiško šiuo klausimu jis pabrėžė, kad pajėgos šiame regione jau sustiprintos, tačiau konkrečiai vertinti prašymą jis sakė galėsiantis tik su juo susipažinęs.

„Aš žinau, kad toks laiškas rengiamas ir bus atsiųstas, ir žinoma, pamatę šį laišką atidžiai įvertinsime jo specifiką“, – baigiamojoje spaudos konferencijoje po NATO užsienio reikalų ministrų susitikimo Antalijoje sakė J.Stoltenbergas.

NATO vadovas pabrėžė, kad pajėgos Baltijos regione jau sustiprintos. „Mes jau padidinome savo pajėgas rytinėje Aljanso dalyje. Mes padidinome oro policijos pajėgas, laivyno pajėgas Baltijos jūroje, mes taip pat rotacijos pagrindu vykdome pratybas ir yra sausumos pajėgos, taigi mes jau padidinome dalyvavimą Baltijos šalyse“, – sakė J.Stoltenbergas.

Kartu jis pabrėžė, kad „NATO yra pasirengusi ir mes apginsime bet kurią sąjungininkę nuo bet kurių grėsmių“.

Siekia brigados dydžio vieneto

Lietuvos kariuomenės atstovas ketvirtadienį patvirtino, kad Baltijos šalys prašys NATO vadovybės dislokuoti nuolatinę brigadą, taip siekiant atgrasyti Rusiją.

Bendras Lietuvos, Latvijos ir Estijos kariuomenių vadų laiškas bus išsiųstas NATO pajėgų vyriausiajam vadui JAV generolui Philipui Breedlove'ui, BNS sakė Lietuvos kariuomenės vado atstovas spaudai kapitonas Mindaugas Neimontas. „Siekiame brigados dydžio vieneto, kad kiekvienoje Baltijos šalyje nuolat turėtume po batalioną“, – teigė karininkas.

Brigados dydžio vienetą paprastai sudaro nuo 2 iki 3 tūkst. karių.

Nuo pernai Baltijos šalyse yra dislokuota po kuopą – maždaug pusantro šimto – JAV karių. Karius pratyboms vis dažniau atsiunčia ir kiti sąjungininkai, tačiau tai daroma nereguliariai.

Kai kurios Europos šalys, tarp jų Vokietija, skeptiškai vertina siūlymus Rytų Europoje įkurti nuolatines NATO  sąjungininkų bazes, argumentuodamos, kad tai pažeistų 1997 metų susitarimą tarp Rusijos ir Aljanso.

Plėtos santykius su Suomija ir Švedija

NATO šalių užsienio reikalų ministrai taip pat apsvarstė sąveikos su Suomija ir Švedija stiprinimo klausimus.

„Mes apsvarstėme, kaip ateityje galėtume plėtoti santykius su artimomis mūsų partnerėmis Suomija ir Švedija. Mes rengsime su jomis bendras pratybas“, – pažymėjo Aljanso generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.

Gaisras Kaune
9
2021.05.07 11:55

Milžiniškas gaisras Kaune užgesintas: užsiliepsnojo metalo atliekos, didelis dūmų kamuolys buvo matomas iš toli

užterštas vanduo galimai tekėjo į Nemuną; atnaujinta 19.00
9
Saulius Skvernelis
2021.05.07 09:27

Skvernelis: rengiamas partnerystės įstatymas iš esmės įteisintų vienalyčių santuoką

palaiko „Šeimos maršo“ idėją; atnaujinta 17.18
Ingrida Šimonytė
Klaipėdos ritmas 23