Naujienų srautas

Lietuvoje2015.05.14 17:07

Premjeras nepritaria mokslininkams: siūlo nekeisti išmokų vaikus auginantiems tėvams tvarkos

BNS 2015.05.14 17:07

Kai Europos Komisija skelbia niūrias demografines prognozes Lietuvai, o Vyriausybė siekia gerinti demografinę padėtį bei skatinti dirbančias mamas, premjeras Algirdas Butkevičius siūlo nekeisti iki šiol galiojusios tvarkos.

Kai Europos Komisija skelbia niūrias demografines prognozes Lietuvai, o Vyriausybė siekia gerinti demografinę padėtį bei skatinti dirbančias mamas, premjeras Algirdas Butkevičius siūlo nekeisti iki šiol galiojusios tvarkos.

Pasak A. Butkevičiaus,  nederėtų keisti išmokų vaikus auginantiems tėvams tvarkos bei, kaip ir anksčiau, trejus metus išsaugoti jų darbo vietą. Tokius pasiūlymus premjeras pateiks Vyriausybės strateginiam komitetui ketvirtadienį.

„Siūlau nepritarti mokslininkų pasiūlymui priimti Ligos ir motinystės socialinio draudimo pataisas, pagal kurias vaiką iki 2 metų auginantys tėvai nebegalėtų tuo pačiu metu gauti visos 40 proc. išmokos ir darbo užmokesčio. Siūlau palikti galioti esamą tvarką. Taip pat siūlau, kad darbo vieta vaiką auginančiai mamai būtų išsaugoma trejus metus, kaip yra dabar“, – BNS sakė A. Butkevičius.

Mokslininkų parengtas bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos siūlomas naujas socialinis modelis siūlė keisti šią tvarką.

Premjeras sakė pritariantis Trišalės tarybos sprendimui dėl atleidimo iš darbo – ji pagaliau rado sutarimą, jog reikia mažinti įspėjimo apie atleidimą iš darbo terminą iki 1 mėnesio, o ilgesnis terminas galiotų ikipeninio amžiaus darbuotojams, neįgaliesiems arba vaikus auginantiems darbuotojams.

Pasak A. Butkevičiaus atstovės spaudai Evelinos Butkutės-Lazdauskienės, premjeras tikisi, kad komitetas ketvirtadienį patvirtins jo pasiūlymus, o po dviejų savaičių juos svarstys Vyriausybė. Gegužės pabaigoje šie siūlymai turėtų būti atiduoti Seimui.

Modelio projektą ypač kritikuoja profesinių sąjungų atstovai, kurių nuomone, iš darbuotojų ketinama atimti daugybę garantijų, todėl reforma gali lemti neramumus visuomenėje. Prezidentė Dalia Grybauskaitė anksčiau yra sakiusi, jog projektas nėra vientisas modelis, o jį paruošti turėjo pati Vyriausybė.

Socialinį modelį parengė mokslininkų grupė. Ji siūlo atleidimo iš darbo apribojimus ir garantijas iš Darbo kodekso perkelti į nacionalines kolektyvines sutartis, sutrumpinti įspėjimo apie atleidimą terminą ir suvienodinti išeitinę išmoką bei sumažinti ją iki 1 mėnesio. Be to, rekomenduojama palikti 40 valandų darbo savaitę. Grupė siūlo įteisinti projektinio darbo, darbinės veiklos mokymo, nenumatytos apimties darbo, darbo keliems darbdaviams, darbo vietos dalinimosi sutartis.

Siūloma bedarbiams mokėti iki 50 proc. algos nedarbo išmoką pirmus tris mėnesius ir ją mažinti neįsidarbinusiems ilgesnį laiką – iki 9 mėnesių, vėliau išmoka apskritai nebūtų mokama.

Trišalė taryba balandžio pabaigoje iš esmės pritarė idėjai, kad išeitinės išmokos atleistiems darbuotojams galėtų būti mokamos iš specialaus fondo, kurį kauptų visi darbdaviai.

Dalis Seimo narių viešai pripažino, kad už kai kurias modelio nuostatas nebalsuos, artėjant Seimo rinkimams 2016 metais.

A.Butkevičius anksčiau yra sakęs, jog kai kurie ginčų keliantys pasiūlymai, dėl kurių socialiniai partneriai nesutars, gali būti svarstomi atskirai ir vėliau, o nesuderintus pasiūlymus Vyriausybė ir Seimas svarstytų iš naujo.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi