Lietuvoje

2015.05.14 09:03

A. Paulauskas apie savo kandidatūrą į ŠMM ministrus: čia informacijos klaida

Edmundas Jakilaitis, LRT televizijos laida „Dėmesio centre“, LRT RADIJAS, LRT.lt2015.05.14 09:03

Valdančiosios koalicijos ir Prezidentės konfliktas dėl švietimo ir mokslo ministro tęsiasi. Vydas Gedvilas ministro posto siekti atsisakė. Ministerija kol kas yra be vadovo, o Darbo partija teikia kitą kandidatą.  LRT laidos „Dėmesio centre“ žurnalistams šaltiniai atskleidė, jog tai yra Artūras Paulauskas, tačiau Darbo partijos atstovai kol kas to nepatvirtina. 

Valdančiosios koalicijos ir Prezidentės konfliktas dėl švietimo ir mokslo ministro tęsiasi. Vydas Gedvilas ministro posto siekti atsisakė. Ministerija kol kas yra be vadovo, o Darbo partija teikia kitą kandidatą.  LRT laidos „Dėmesio centre“ žurnalistams šaltiniai atskleidė, jog tai yra Artūras Paulauskas, tačiau Darbo partijos atstovai kol kas to nepatvirtina, tai neigia ir pats A. Paulauskas.

„Prezidiume (Darbo partijos, – red. past.) buvo daug pavardžių įvardyta, tarp jų ir mano, bet aš nesu kandidatas. Aš kaip suprantu, bus vienas kandidatas teikiamas. Tikrai jokio sprendimo neturiu, nieko nesvarsčiau ir dar niekas nesiūlė. Manau, kad tai kažkokia informacijos klaida“, – LRT Radijui sakė Artūras Paulauskas.

Apie slaptomis pažymomis apaugusį stumdymąsi tarp Seimo daugumos ir Prezidentės laidos vedėjas Edmundas Jakilaitis kalbėjosi su socialdemokratų vicepirmininku Gediminu Kirkilu, Darbo partijos vicepirmininku Kęstučiu Daukšiu ir Liberalų sąjūdžio nariu Gintaru Steponavičiumi.

– Pone Kęstuti Daukšy, Vydas Gedvilas atsisakė būti kandidatu į švietimo ir mokslo ministrus, Darbo partija susirinko į prezidiumo posėdį. Radote kandidatą?

–Taip, Darbo partija turi kandidatą, kurį derins su premjeru, ir tada paskelbsime.

– Kodėl neskelbiate pavardės?

–Manome, kad politiškai korektiška būtų tą kandidatūrą suderinti su premjeru, ar jam tinka. Iš kitos pusės, nenorime vėl sukelti kažkokio ažiotažo, kad vėl per naktį neprirašytų kokių nors pažymų ar dar ko nors.

–Ar kandidatas yra jūsų partijos narys?

–Taip.

–Ir jis yra jūsų partijos vadovybės narys?

–Jis yra mūsų partijos narys.

–Šaltiniai jūsų partijoje mums teigė, kad kandidatu bus siūlomas Darbo partijos pirmininko pavaduotas Artūras Paulauskas. Ar jūs galite patvirtinti šią informaciją?

–Partijos laikinasis pirmininkas Valentinas Bukauskas šią informaciją paskelbs, kai kandidatūra bus suderinta su premjeru.

–Pone K. Daukšy, kaip jūs ir jūsų partija vertina visą tai, kas įvyko dėl Vydo Gedvilo?

–Mums gaila, kad Vydas Gedvilas pasitraukė, bet mes jį suprantame. Mes jį palaikėme ir palaikome dabar. Žinome, kad jis yra profesionalas: mokslų daktaras, buvęs prorektorius, buvęs Seimo pirmininkas, dabar – Seimo pirmininko pavaduotojas, ilgametis švietimo komiteto narys.

V. Gedvilas yra žmogus, kuris tą sritį išmano ir manau, kad jis būtų buvęs labai geras ministras. Gaila, kad viskas taip įvyko: iš pradžių pradėtos viešinti visokios pažymos, pradėta kalbėti  tai, ko nėra. Gaila, kad kai kurie vadovai padaro pareiškimus, kurių, manau, neturėtų daryti. Vydas Gedvilas šiandien pasakė, kad nebekandidatuos, nes nenori įnešti sumaišties Valstybėje, nenori supriešinti Premjero ir Prezidentės, nenori supriešinti politinių partijų. Galų gale jis nori, kad būtų sprendžiami tie klausimai, kurie labai svarbūs švietimui ir mokslui.

– Pone Gediminai Kirkilai, esate didelę patirtį politikoje turintis asmuo. Jūsų nuomone, ar ta paviešinta pažymos informacija yra pakankamas pagrindas neskirti asmens į pareigas?

– Man taip neatrodo. Manau, perspėti galima, bet kad žmogaus su tokia patirtimi, kaip kalbėjo K. Daukšys,  neskirtų į pareigas – man atrodo per daug. Tuo labiau, buvo galima pasakyti, kad tai yra koalicijos atsakomybė, premjero atsakomybė pirmiausia. Šis klausimas galėjo būti išspręstas ir taip. Bet mes kalbame apie tai, kas buvo pasklidę viešoje erdvėje. Aš girdėjau, kad ne tik ši informacija buvo toje pažymoje.

–Pone Gintarai Steponavičiau, jūsų nuomone, kur slypi šio konflikto esmė?

–Reikėtų pradėti nuo to, kad maždaug prieš tris savaites, kai Darbo partija nusprendė atšaukti savo ankstesnį ministrą, jie turėjo suprasti, kad nėra padėties šeimininkai. Kitas dalykas, tai visiškai aišku, kad dėl Darbo partijos pažeidžiamumo, kuris susijęs su korupcijos šleifu, padidinamasis stiklas ties jais bus keliomis dioptrijomis stipresnis. Ir tai nėra vien koalicijos sprendimas.

Mes žinome principingą Prezidentės laikyseną šiuo klausimu ir man keista, kad visą tai pavirto tokiu viešu susikirtimu. Juk puikiai žinome, kad tokiais atvejais būna reguliarūs premjero pokalbiai su prezidente, komunikuoja patarėjai ir siunčia signalus. Manau, kad ėjimas kaktomuša, o ne derinant sprendimus, ir privedė prie tokios viešos skalbyklos. Manau, teisingiausias žingsnis būtų ne partinio kandidato ieškojimas. Turime pavyzdžių – Rokas Masiulis ir Saulius Skvernelis – juos Prezidentė labai greitai patvirtino. Tokiu keliu reikėjo eiti ir dabar tam, kad turėtume kuo greičiau dirbantį ministrą.

K. Daukšys: Seimo rinkimus laimi konkrečios partijos, turi konkretų skaičių Seimo narių. Tas narių skaičius rodo žmonių pasitikėjimą partijomis. Ir nei vienas politinis vadovas ar valstybės vadovas neturėtų to rinkėjų pasitikėjimo niekinti. Nemanau, kad į Lietuvos Respublikos Prezidento pareigas „įeina“ vienų partijų aukštinimas, kitų partijų niekinimas. Tikrai tikiu, kad Prezidentė žiūrės į Darbo partiją taip pat, kaip ir į kitas.

–Pone G. Kirkilai, kaip jūs vertinate Artūro Paulausko kandidatūrą? Esate dirbęs su juo vienoje Vyriausybėje – jis buvo aplinkos ministras.

–Vertinčiau pozityviai. Šiuo atveju Darbo partija vėl renkasi kandidatūrą ministras – politikas. Manau, kad tai yra teisingas žingsnis. Jo darbą, nors ir neilgai dirbo ministru, vertinčiau gerai. Nemažai buvo padaryta jam dirbant. Ir būtent jis akcentavo teisinius dalykus. Bet norėčiau trumpai grįžti prie kolegų išsakytų minčių. Taip, Prezidentė turi būti principinga, su tuo visiškai sutinku.

Iš kitos pusės, visi mes esame politikai ir reikia suprasti, kad šiuo metu veikia koalicinė vyriausybė ir ministrui pirmininkui reikia derinti įvairius interesus, ir jis negali neatsižvelgti į savo partnerių interesus. Šis klausimas jau net ne koalicinis, tai Valstybinis klausimas. Visi žinome, kad šis Seimas tikrai nepaskelbs priešlaikinių rinkimų, tad ko mes norime – Vyriausybės destabilizacijos? Kuo greitesnis ir sklandesnis ministro parinkimas, manau, kad yra visų interesas – tiek Prezidentės, tiek premjero, tiek koalicijos.

–Pone Gintarai Steponavičiau, kaip jūs vertinate A. Paulausko galimą teikimą?

– Jis tikrai yra politikos profesionalas ir Darbo partijos branduolio žmogus, bet klausimas, kiek jis yra švietimo srities profesionalas? Kiek jam, likus mažiau nei trečdaliui kadencijos, reikės laiko gilintis ir susivokti?  Ypač turint omenyje, kad dabartinėje ministerijoje suburta komanda yra labai silpna, ypač Darbo partijos atstovai. Šiuo atveju mes tik hipotetiškai galime spėlioti kaip jam sektųsi, bet tam tikra prasme, jeigu ir vėl nebus kalbamasi su Prezidente apie galimus konfliktus, ši istorija ir toliau tęsis. Reikia sprendimo, kuris būtų grindžiamas visų šalių kompromisu. Kuo greičiau tas sprendimas bus, tuo geriau.

– Pone Kęstuti Daukšy, jūs nenorite minėti Artūro Paulausko pavardės, tiek to. Bet ar jūsų partijos vadovybė dėl kandidatūros sutarė vieningai?

–Mūsų prezidiumo sprendimai yra vieningi visą laiką.

–Atsarginių planų jūs kol kas neruošiate?

–Jūs vis norite, kad pasakyčiau, ką nusprendėme. Aš galiu jums pasakyti – mes nusprendėme, kurį kandidatą siūlysime, ir nusprendėme, kad jį paviešins mūsų partijos pirmininko pareigas einantis Valentinas Bukauskas po to, kai suderins su premjeru.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.