Lietuvoje

2015.05.14 01:19

Pirmieji pranešimai šauktiniams – po savaitės, kariuomenė paaiškina galimas išimtis

BNS2015.05.14 01:19

Sudarius šauktinių sąrašus, pirmuosius šaukimus prievolininkai turėtų paštu gauti per savaitę. Jiems prisistačius į karo prievolės skyrius bus vertinamas jaunuolių tinkamumas tarnybai. Kaip BNS patvirtino Krašto apsaugos savanorių pajėgų štabo Karo prievolės ir komplektavimo skyriaus viršininkas majoras Žygimantas Adamonis, šaukimo lapeliai bus išsiųsti per artimiausias 20 dienų.

Sudarius šauktinių sąrašus, pirmuosius šaukimus prievolininkai turėtų paštu gauti per savaitę. Jiems prisistačius į karo prievolės skyrius bus vertinamas jaunuolių tinkamumas tarnybai. Kaip BNS patvirtino Krašto apsaugos savanorių pajėgų štabo Karo prievolės ir komplektavimo skyriaus viršininkas majoras Žygimantas Adamonis, šaukimo lapeliai bus išsiųsti per artimiausias 20 dienų.

„Tiems, kuriems bus išsiūsta šiandien, jie turėtų gauti per savaitę, tiems, kuriems bus išsiųsta po 20 dienų, – maždaug per mėnesį skaičiuojant nuo šiandien“, – BNS sakė kariuomenės atstovas.

Anot jo, gavę šaukimo nurodymus, visi prievolininkai turės per nurodytą laiką atvykti į karo prievolės skyrius ir pateikti dokumentus – jei nebus nustatyta, kad tarnyba šauktiniui turi būti atidėta, jis bus siunčiamas pasitikrinti sveikatos.

Anot jo, pirmieji šauktiniai bei savanoriai turi būti paskirti į dalinius Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų batalione iki rugpjūčio 10 dienos, t. y. likus dvidešimčiai dienų iki rugpjūčio 24-ąją numatomos tarnybos pradžios.

„Pirmiausia į dalinius bus skiriami savanoriai, o vėliau bus skiriami iš šio sąrašo, dalinius papildant“, – paaiškino karininkas.

Majoras priminė, kad savanoriai turi privilegiją patys pasirinkti tarnybos vietą, tad būtent nuo jų pasirinkimo ir priklausys, kiek šauktinių tarnybą pradės rugpjūtį.

Pasak Ž. Adamonio, kuo didesnis yra šauktiniams priskirtas numeris, „tuo mažesnė tikimybė, kad jis papuls“ – sąrašo gale atsidūrusieji gali iškart teikti prašymą, jog nori tarnauti šiemet, tada bus perkelti į sąrašo pradžią.

„Visi, kurie bus neatitarnavę, dalyvaus tame pačiame sąrašų sudaryme kitais metais, tik galbūt skaičius skirsis – bus šviežia statistika, matysime, gal reikės ne 37, o 20 tūkstančių pašaukti“, – sakė už šauktinius atsakingas karininkas.

Jis nurodė, kad galimybės atidėti tarnybą nurodytos krašto apsaugos ministro patvirtintame tvarkos apraše. Jame numatyta, kad tarnyba asmeniui gali būti atidedama, jei jis yra yra vienintelis darbingas šeimos maitintojas, jei jo šeimoje auga du ar daugiau vaikų iki 14 metų arba jei jis šaukiamas atlikti tarnybos žmonos nėštumo ir gimdymo atostogų laikotarpiu bei esant komplikuotam nėštumui. Asmeniui numatyta galimybė atidėti tarnybą, jeigu jis turi išskirtinių gabumų bei yra pelnęs laimėjimų mokslo, meno, sporto ar kitose srityse, savo veikla garsina Lietuvos vardą ir rengiasi dalyvauti arba dalyvauja respublikinio ar pasaulinio lygio renginiuose. Pastaruoju atveju nuo tarnybos asmuo atleidžiamas likus ne daugiau kaip 3 savaitėms iki renginio.

Taip pat numatyta galimybė svarstyti ir kitas tarnybos atidėjimo priežastis, jei prievolininkui ją atliekant „būtų padaryta neproporcingai didelė žala jo asmeniniams ar visuomeniniams interesams“.

„Asmuo teikia prašymą, pateikia faktus pagrindžiančius dokumentus. Pavyzdžiui, jis turi didelę paskolą. Tada jis parašo, kad turi įsipareigojimų, kad negalės išsimokėti paskolos. Jis turi pateikti argumentus, kad bankas jam, tarkime, neleido atidėti mokėjimo tuo laikotarpiu, turi iš banko pristatyti dokumentus“, – paaiškino Ž. Adamonis.

Dėl „neproporcingai didelės žalos“ esą turėtų būti patenkinami ir ūkininkų prašymai atidėti tarnybą, pavyzdžiui, dėl sėjos.

Tarnybos atidėjimo tvarkos apraše numatyta išimtis ir studentams, kuriems suteiktos akademinės atostogos ar kurie yra išvykę studijuoti į užsienio aukštąją mokyklą pagal mainų programą – šiais atvejais tarnyba gali būti atidėta daugiausiai du kartus po vienerius metus.

Ž. Adamonis sakė, kad labai konkrečių kriterijų atidėti tarnybą nėra, galutinį sprendimą priims vietos komisijos.

„Kiekvienas atvejis yra individualus – galutinį sprendimą regionuose priims komisiją“, – sakė majoras.

Jei asmenys minėtų kriterijų neatitinka, prašymai dėl tarnybos atidėjimo individualia tvarka taip pat gali būti teikiami krašto apsaugos ministrui, kuris pats juos vertins.

„Yra svarstoma galbūt įtraukti kaip nors ir visuomenės atstovus, bet tai yra tik svarstymai, nes įstatymas to nenumato, yra komplikuoti dalykai, pavyzdžiui, asmens duomenų apsauga“, – paaiškino karininkas.

Krašto apsaugos ministerija trečiadienį paskelbė šaukimo į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą sąrašus, į juos įtraukti 36 tūkst. 825 jaunuoliai. Tarnybą šiemet atlikti pageidavo dar per tūkstantis savanorių.

Ministerijos atstovai nurodė, kad sudarant sąrašus jau buvo įvertinta gyventojų registro informacija apie studentus ir moksleivius, Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos informacija apie asmenis, kuriems tarnyba turėtų būti atidėta. Privalomai devynių mėnesių mokymams į kariuomenę kviečiami 19–26 metų jaunuoliai. Šiais metais tarnybai bus atrinkti 3 tūkst. asmenų, pirmenybę teikiant savanoriams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.