Naujienų srautas

Lietuvoje2015.09.08 13:45

Kariuomenės ir visuomenės šventė šiemet vyks Marijampolėje

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Kariuomenės ir visuomenės šventėje, kuri gegužės 17 d. pirmąkart vyks Marijampolėje, bus supažindinta ne tik su Karinėmis oro, jūrų, sausumos ir specialiųjų operacijų pajėgomis, NATO sąjungininkais, bet ir parodytos dvi karinės operacijos, rašoma Krašto apsaugos ministerijos pranešime.

Kariuomenės ir visuomenės šventėje, kuri gegužės 17 d. pirmąkart vyks Marijampolėje, bus supažindinta ne tik su Karinėmis oro, jūrų, sausumos ir specialiųjų operacijų pajėgomis, NATO sąjungininkais, bet ir parodytos dvi karinės operacijos, rašoma Krašto apsaugos ministerijos pranešime.

Viena iš karinių inscenizacijų – šiuolaikinės kariuomenės, o kita – partizaninės kovos inscenizacija, skirta paminėti 70-osioms Kalniškės mūšio metinėms.

Partizaninės kovos su Vidaus reikalų liaudies komisariatu (NKVD) inscenizacijoje, kurią atliks karo istorijos klubo „Grenadierius“ nariai, žiūrovai galės stebėti į nelaisvę patekusių partizanų išvadavimo operaciją.

Rekonstruota partizanų apranga ir naudojami rusiški, vokiški ir čekiški ginklai leis pajusti tarpukario Lietuvos partizanų gyvenimo kasdienybę. NKVD karininkus įkūnijantys „Grenadieriaus“ nariai dėvės autentišką 1943 m. modelio uniformą. Žiūrovai galės pamatyti NKVD kariuomenės naudojamus rusiškus ginklus ir DODGE WC sunkvežimį.

Be inscenizuotos kovos šventės dalyviai galės apsilankyti partizanų giraitėje su bunkeriu ir pamatyti atkurtą 1944–1953 m. partizanų gyvenimą. Atvirame bunkeryje keletas aktorių atkurs partizanų buitį, kasdienę veiklą tarp kovinių operacijų. Šventės dalyviai galės pamatyti ir išmėginti laisvės kovotojų ginklus, partizanų uniformas, kitus partizanų naudotus ekipuotės elementus, rašoma KAM pranešime.

Šventę vainikuos šiuolaikinė jungtinė NATO šalių pajėgų operacija, kurioje žiūrovai galės išvysti, kaip gausios sausumos pajėgos, kartu su NATO sąjungininkais, pasipriešins priešo pajėgoms. Operacijoje dalyvaus ir šiuo metu Lietuvoje dislokuoti JAV ir Portugalijos kariai su savo karine technika. Kovos lauke griaudės minosvaidžiai, skambės kulkosvaidžiai ir automatiniai ginklai. Sužeistiesiems pagalbą teiks karo medicinos medikai, o Juozo Vitkaus Inžinerijos bataliono kariai nukenksmins priešo paliktas minas.

Kariuomenės ir visuomenės šventė rengiama kartą per metus, kai mobilizuojamos visos kariuomenės pajėgos. Tradicija švęsti kariuomenės ir visuomenės dieną yra kilusi iš tarpukario Lietuvos, šios šventės paprastai vyksta trečiąjį gegužės savaitgalį.

Atkūrus nepriklausomybę Lietuvoje ši šventė atgaivinta 1993 m. Vilniuje, 2009 m. ji persikėlė į Kauną, 2012 m. šventė surengta Šiauliuose, kur šventės svečiai stebėjo ne tik karių pasirodymus, bet ir tarptautinį aviacijos šou. 2013 metais šventė pirmą kartą vyko Klaipėdoje, kur visuomenė buvo pakviesta susipažinti su Lietuvos karinėmis jūrų pajėgomis, o pernai didžiausias Lietuvos kariuomenės renginys sugrįžo į sostinę Vilnių.

Šventės programa:

11.30 val. – Oficialus renginio atidarymas
NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse vykdančių naikintuvų pasveikinimo skrydis
Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos stilizuotos salvės
Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų orkestro muzikinė programa

11.30-18.00 val. – Lietuvos kariuomenės padalinių ginkluotės, technikos, ekipuotės ir logistikos ekspozicijos, tarptautinių misijų stovyklos lankymas (kvietimas įveikti ne vieną žaidybinę kliūtį ar karinę užduotį kartu su būsimaisiais kariais).

14.00 val. – Inscenizuota Lietuvos Nepriklausomybės kovotojų operacija

15.00 val. – Jungtinė kariuomenės pajėgų parodomoji karinė operacija

15.45 val. – Parašiutininkų šuoliai/pasirodymas

16.30 val. – Lietuvos kariuomenės orkestro ir Valstybinio dainų ir šokių ansamblio „Lietuva“ koncertas – patriotinė programa

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi