Lietuvoje

2015.05.11 19:25

Šaukimai bus išsiųsti 37 tūkst. jaunuolių, iš jų kariuomenei greičiausiai tiks tik trečdalis

BNS2015.05.11 19:25

Krašto apsaugos ministerijoje pirmadienį baigti sudaryti šauktinių sąrašai. Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas pranešė, kad į juos įtraukti 36 tūkst. 825 jaunuoliai nuo 19 iki 36 metų. Šiemet į kariuomenę devynių mėnesių mokymams ketinama pakviesti 3 tūkst. šauktinių, įskaitant savanorius, kurių užsirašė per tūkstantį.

Krašto apsaugos ministerijoje pirmadienį baigti sudaryti šauktinių sąrašai. Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas pranešė, kad į juos įtraukti 36 tūkst. 825 jaunuoliai nuo 19 iki 36 metų. Šiemet į kariuomenę devynių mėnesių mokymams ketinama pakviesti 3 tūkst. šauktinių, įskaitant savanorius, kurių užsirašė per tūkstantį.

Ministro teigimu, sąrašai bus vieši, visi norintys galės matyti šaukiamųjų pavardes, gimimo datą, kokioje teritorijoje asmuo gyvena.

„Esame numatę pakviesti 3000 jaunuolių kartu su savanoriais, kurių, kaip sakiau, yra per tūkstantį. Mums reikia išsiųsti šaukimus beveik apie 37 tūkst. jaunuolių“, – žurnalistams pirmadienį ministerijoje sakė J.Olekas.

Pasak ministro, savanoriai gali ir toliau registruotis komplektavimo skyriuose.

Informacija apie asmenis, kurie gavo šaukimo lapelius, bet neprisistatė į skyrius, bus perduota Policijos departamentui, šių jaunuolių „laukia ir baudžiamoji, ir administracinė atsakomybė“, sakė J. Olekas.

Ministerijos personalo departamento specialistas Gedeminas Davydovas sakė, kad sudarant sąrašus buvo įvertinta gyventojų, studentų ir moksleivių registro, Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos informacija apie asmenis, kuriems tarnyba turėtų būti atidėta.

„Preliminariai, mes jau neįtraukėme į sąrašus apie 50 tūkst. šios amžiaus grupės jaunuolių“, – sakė G. Davydovas.

J. Olekas pabrėžė, kad į savanorius ateityj galės pretenduoti ir sudaromuose sąrašuose esantys asmenys, jei jie nepateks tarp galutinių į tarnybą pašauktų 3 tūkst. asmenų.

Ministras sakė, kad Lietuvoje šiuo metu negyvenantys asmenys „bus ieškomi paštu“.

Tarnybai tinka tik trečdalis

Krašto apsaugos savanorių pajėgų štabo Karo prievolės ir komplektavimo skyriaus viršininkas majoras Žygimantas Adamonis pripažino, kad vertinant buvusią šaukimų patirtį iki 2008-ųjų, tikimasi, kad į skyrius iš karto prisistatys apie 40 proc. šauktinių.

„Tik apie 30–35 proc. buvo tinkamų 2008-aisiais metais. Labai mažas (procentas), pažiūrėsime dabar, po septynerių metų galbūt tendencija pagerėjo. Viliamės“, – sakė Ž. Adamonis.

J. Oleko teigimu, savanorių sveikatos būklė yra itin gera, tarnybai tinkama apie 90 procentų.

Sveikata bus tikrinama visiems prisistačiusiems į šaukimo skyrius.

„Atvykę į procedūras jie pateiks duomenis, dokumentus, bus siunčiami pasitikrinti sveikatos. Pasitikrinę sveikatą, ar tinkami tarnybai, bus skiriami į pareigas daliniuose. Viskas priklausys nuo jų eiliškumo tame sąraše, kurį paviešinsime per dvi dienas. Jei jis yra pirmas sąraše, tai yra didžiausia tikimybė, kad jis ir pateks“, – sakė Ž.Adamonis.

Anot jo, galutinė 3000 šauktinių atranka bus vykdoma iki lapkričio mėnesio.

Šauktinių sąrašai sudaromi naudojant kompiuterių programą, ją stebėjo J.Olekas, Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Artūras Paulauskas, prezidentės patarėjas Kęstutis Budrys, visuomenės atstovai.

Ministerijos duomenimis, Lietuvoje šiuo metu iš viso yra 175 tūkst. šaukiamojo amžiaus (19–26 metų) vaikinų, apie 100 tūkst. iš jų neturi Karo prievolės įstatyme numatytos tarnybos atidėjimo priežasties.

Kovo mėnesį nusprendus grąžinti šauktinius, savanoriškai atlikti karo tarnybą iki pirmadienio užsirašė 1124  Lietuvos piliečiai.  

Pirmieji karo prievolininkai  tarnybą pradės rugpjūčio 24 dieną Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų batalione.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.