Lietuvoje

2015.05.11 11:43

Prasidėjo šauktinių loterija: sudaromi pirmieji sąrašai

Indrė Vainalavičiūtė, lrytas.lt2015.05.11 11:43

Krašto apsaugos ministerijoje jau sudaromi šių metų šaukimo į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą sąrašai. Sąrašai pagal regionus bus sudaromi naudojant kompiuterių programą su atsitiktinių skaičių generatoriumi. Siekiant užtikrinti, kad atrankos procedūra vyktų skaidriai, objektyviai ir viešai, procesą stebės visuomenės atstovai.

Krašto apsaugos ministerijoje jau sudaromi šių metų šaukimo į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą sąrašai. Sąrašai pagal regionus bus sudaromi naudojant kompiuterių programą su atsitiktinių skaičių generatoriumi. Siekiant užtikrinti, kad atrankos procedūra vyktų skaidriai, objektyviai ir viešai, procesą stebės visuomenės atstovai.

Šauktinių sąrašų sudarymo procedūrą stebėjo ir krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, kuris teigė, kad šauktinių sąrašų sudarymas yra labai svarbus įvykis: „Iki šiol šaukimai į kariuomenę būdavo rengiami kiekvienoje rinkimų apygardoje, komplektavimo skyriuose, bet tai vykdavo uždarai, mūsų darbuotojai kviesdavo ir žiūrėdavo ir vertindavo, ką kviesti greičiau, o kieno kvietimą galima ir atidėti. Šį kartą naudojame naują sistemą, kuri buvo pasirinkta siekiant išskaidrinti procesą“, – sakė ministras.

Savanorių – daugiau nei tūkstantis

J. Oleko teigimu, dabar jau niekas neturės abejonių, kad vieni prievolininkai buvo pakviesti, o kiti ne. „Buvo viešojoje erdvėje tam tikrų spekuliacijų, kad siūloma už pinigus išsibraukti iš sąrašų, tai buvo bandymai žulikauti, apgaudinėti žmones. Šiandien mes panaudojome labai skaidrią sistemą, kuomet naudojantis naujomis technologijomis, ne individualia žmonių patirtimi ar atranka, o kompiuteriniu būdu bus iš visos jaunuolių aibės išrinkta tam tikra dalis, kurios reikia, kad tarnauti ateitų apie trys tūkstančiai prievolininkų“.

Anot ministro, šiuo metu norą atlikti karinę tarnybą pareiškė daugiau nei 1130 asmenų. „Ta savanorystė tęsis ir toliau tęsis, laukiame tiek aštuoniolikmečių, kurių nėra šauktinių sąrašuose, tiek žmonių, kuriems jau yra dvidešimt septyneri metai“, – kalbėjo J. Olekas ir teigė turintis vilties, kad bent pusę reikalingo šautinių skaičiau sudarys savanoriškai karinę tarnybą atlikti panorę asmenys.

„Siekiama, kad visa atranka būtų vykdoma technologijų pagalba ir neturėtų jokio subjektyvaus atspalvio, o būtų tik atsitiktinė ir pagal ją galėtume labai aiškiai sekti tuos žmones, kurie bus pakviesti tuo atveju, jei savanorių neužteks“, – kalbėjo ministras ir pridūrė, kad šiuo metu daroma viskas, kad tarnybos sąlygos būtų patrauklios.

100 savanorių vietoje 1000 šauktinių

Sąrašuose pagal nustatytą metodiką atsidurs kur kas daugiau karo prievolininkų pavardžių, nes iš tiesų atliks karinę tarnybą, mat dalis pašauktųjų gali turėti priežastis atidėti karinę tarnybą ar pan. KAM specialistų teigimu, tam, kad karinę tarnybą galėtų atlikti trys tūkstančiai prievolininkų, jų pašaukiama kur kas daugiau, bet šimtas savanorių atrankos metu pareiškusių norą atlikti karinę tarnybą šaukiamų prievolininkų skaičių sumažina maždaug tūkstančiu.

Šiemet į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą bus pašaukta 3 tūkst. 19–26 metų karo prievolininkų. Dalis iš šio skaičiaus tarnybą atliks savo noru. Gegužės 7 d. duomenimis, norą savanoriškai ją atlikti pareiškė 928 Lietuvos piliečiai.

Gegužės 11 d. planuojama sudaryti šešis regioninius karo prievolininkų sąrašus.

Jų sudarymo procedūras stebėjo aštuoni visuomenės atstovai. Du atstovus skyrė Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos Vilniaus apskrities skyrius, po vieną – Lietuvos atsargos karininkų sąjunga, Atsargos karininkų sąjunga, Lietuvos jaunimo organizacijų taryba, Lietuvos skautija, Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės asociacija ir Lietuvos šaulių sąjunga. Vienas atstovas pranešė, kad neatvyks.

Sąrašai per dvi darbo dienas nuo jų sudarymo bus paskelbti ir nuolat atnaujinami specialiai tam skirtoje Krašto apsaugos ministerijos interneto svetainėje (tikslus jos adresas bus paskelbtas vėliau).

Į sąrašus patekę karo prievolininkai šaukimo nurodymus gaus registruotu paštu. Gavę juos karo prievolininkai privalės šaukimo nurodyme paskirtą dieną atvykti į nurodytus Krašto apsaugos savanorių pajėgų rinktinių karo prievolės ir komplektavimo skyrius. Vėliau, patikslinus anketinius duomenis, karo prievolininkai bus organizuotai siunčiami į Karinę medicinos ekspertizės komisiją įvertinti jų sveikatos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.