Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Vilniaus valdžia siūlo vietoj valstybinio kurti gerokai brangesnį privatų darželį

Violeta Grigaliūnaitė, 15min.lt2015.09.08 13:45

Vilniaus miesto vadovai nusiteikę ištiesti ranką privačių vaikų darželių steigėjams. Mero Remigijaus Šimašiaus teigimu, bus siūloma konkurso būdu nuomotis patalpas, kuriose galima įrengti tokias įstaigas. Pirmasis siūlymas – buvusi Šalomo Aleichemo mokykla Justiniškių gatvėje. Anksčiau čia buvo darželis, žadėta patalpose vėl įkurti 240 vaikų ikimokyklinio ugdymo įstaigą. Galimybei pastatą nuomoti prieštarauja socialdemokratai, tvirtindami, kad miestas vaikams siūlys 240 vietų po 300 eurų, nors galėtų vos po 59 eurus.

Vilniaus miesto vadovai nusiteikę ištiesti ranką privačių vaikų darželių steigėjams. Mero Remigijaus Šimašiaus teigimu, bus siūloma konkurso būdu nuomotis patalpas, kuriose galima įrengti tokias įstaigas. Pirmasis siūlymas – buvusi Šalomo Aleichemo mokykla Justiniškių gatvėje. Anksčiau čia buvo darželis, žadėta patalpose vėl įkurti 240 vaikų ikimokyklinio ugdymo įstaigą. Galimybei pastatą nuomoti prieštarauja socialdemokratai, tvirtindami, kad miestas vaikams siūlys 240 vietų po 300 eurų, nors galėtų vos po 59 eurus.

Kitos savaitės tarybos posėdyje Vilniaus politikai spręs, ar likviduoti biudžetinę įstaigą Vilniaus lopšelį-darželį „Gluosnis“. Būtent šis darželis turėjo įsikurti Š.Aleichemo mokyklos patalpose, kai pastaroji išsikraustė į atnaujintą gimnazijos pastatą Žvėryne.

100 eurų privačių darželių vaikams

Buvęs Vilniaus meras Artūras Zuokas yra ne kartą sakęs, kad šioje vietoje vėl veiks valstybinis darželis, kurį lankyti galės 240 vaikų. Tam ir įkurta minėta įstaiga. Tiesa, vaikų registracija į šį darželį kol kas nebuvo pradėta. Kaip ir nenumatyta, iš kur bus gauta pinigų remontui – mokyklos patalpos skiriasi nuo tų, kurių reikia darželiui.

Tačiau pasikeitė valdžia, pasikeitė ir požiūris. Vienas pirmųjų naujosios valdžios sprendimų – nuo šių metų rugsėjo kiekvienam vaikui, lankančiam privatų vaikų darželį, mokėti po 100 eurų per mėnesį. Tokiu būdu tėvams sumažės finansinė našta, daugiau jų galės rinktis privačias įstaigas, tad išsispręs ir problema dėl vietų trūkumo valstybiniuose darželiuose.

Tai ir yra priežastis, kodėl ketinama likviduoti „Gluosnį“, o patalpas Justiniškių g. 65 išnuomoti viešo konkurso būdu 20 metų. „Gluosnį“ nuspręsta likviduoti. Jau artimiausiame posėdyje pateiksime projektą dėl vaikų darželio likvidavimo. Ir bandysime konkurso būdu siūlyti privačiam verslui nuomotis pastatą“, – 15min.lt yra sakęs Vilniaus savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto departamento direktorius Gintaras Petronis.

Nėra pinigų, nebus darželio

Šiai idėjai pritaria ir švietimą kuruojantis vicemeras konservatorius Valdas Benkunskas. Priežastis – finansinė savivaldybės situacija.

„Žiūrime labai objektyviai ir paprastai – per kiek laiko šitas objektas gali vykdyti ikimokyklinio ugdymo funkcijas? Reikalinga investicija siekia daugiau nei 2 mln. eurų, biudžete yra absoliutus nulis, nei investicinėje programoje, nei niekur nėra numatyta, kad gautume ES paramą, tad reikėtų viską padaryti iš savivaldybės lėšų. Šiemet biudžete yra nulis, galime kalbėti, kad kitąmet susiplanuotume finansavimą. Bet metus prarastume“, – sakė vicemeras.

V.Benkunskas nelinkęs tikėti, kad kitąmet pinigų bus daugiau – Vilniaus skolos įspūdingos, o ir už švietimo įstaigoms suteiktą šilumą, vaikų maitinimą gerokai įsiskolinta.

„Tai senosios valdžios „dovana“ vilniečiams. Atrodytų, patalpos yra, įsteigei viešąją įstaigą ir jau darželis. Bet taip nėra. Jeigu atsakingai žiūrėsime į finansus, pinigų plėtrai, naujai infrastruktūrai gali ir penkerius metus neatsirasti“, – kalbėjo konservatorius.

Jo teigimu, šiuo metu mieste yra net 11 sklypų, kuriuose galėtų būti statomi darželiai. Tik pinigų nė vienam iš šių projektų biudžete nėra. „Todėl mums paprasčiau skelbti konkursą, leisti į tas patalpas privatininką. Sutartyje apsitarsime ir dėl kainodaros, be to, mokamas 100 eurų krepšelis. Realu, kad iki kitų metų rugsėjo čia turėsime 240 vietų darželį“, – tikino V.Benkunskas.

59 ar 300 eurų?

Valdančiojoje koalicijoje irgi dirbantys socialdemokratai su tokiu požiūriu nesutinka. Jų deleguotas vicemeras Gintautas Paluckas kelia klausimą, kas vilniečiams būtų priimtiniau: turėti 240 naujų vietų vaikų darželyje, kur mėnesio mokestis yra 59 eurai, ar 240 vietų po 300 eurų. Net ir gavus 100 eurų kompensaciją suma už vaiko mokestį siektų 200 eurų.

„Aš manau, kad tai yra absoliučiai neteisinga. Šiose patalpose anksčiau jau yra buvęs darželis, vėliau patalpos atiduotos žydų mokyklai, kuri dabar išsikraustė. Žinoma, sutvarkymui, patalpų pritaikymui darželio reikmėms reikalingos investicijos. Norint viską sutvarkyti pagal europinius standartus, reikėtų beveik milijono eurų. Bet sutvarkymą galima būtų išskirti į du etapus – patalpų pritaikymą ir fasado tvarkymą vykdant energetinio efektyvumo reikalavimus“, – savo požiūrį dėstė G.Paluckas.

Socialdemokratas abejoja ir tuo, ar savivaldybės skiriamas 100 eurų krepšelis privačių darželių vaikams neišaugins mokesčių. Esą situacija gali pasikeisti: 300 eurų iki šiol mokantys tėvai tiek pat ir mokės, bet darželis gaus ir 100 eurų savivaldybės kompensaciją. Anot G.Palucko, tokia savivaldybės kompensacija sprendžia tik gana dideles pajamas turinčių vilniečių problemas. Mažiau uždirbantieji paliekami tuo rūpintys patys.

G.Paluckas tvirtina, kad jų frakcija tokios iniciatyvos tikrai nerems, bandys dar įkalbėti ir koalicijos partnerius nepritarti patalpų nuomai bei privataus darželio steigimui.

Nes esą per metus vieno vaiko išlaikymas valstybinėje įstaigoje kainuoja per 1,9 tūkst. eurų, tai suma be infrastruktūros kaštų. Tačiau palyginti, kiek kartų didesnę sumą per metus gauna privačios įstaigos, kuriose mėnesio mokestis siekia apie 300 eurų, nėra sunku.

Pirmos spaudos konferencijos tema – darželiai

Surengęs pirmąją savo kaip mero spaudos konferenciją R.Šimašius kalbėjo būtent apie vaikų darželius: „Kol kas turime dvi problemas, kurias būtina kuo skubiau spręsti. Viena – elementarus trūkumas vietų darželiuose, trūksta apie 3 tūkst. vaikų vietų Vilniaus darželiuose. Kita problema – nelogiška, daug galvos skausmo tėvams sukurianti registracijos tvarka.“

Anot liberalo mero, statyti naujus darželius yra labai brangu, o ir laiko užtrunka, todėl yra logiška remti privačias įstaigas suformuojant tėvams 100 eurų krepšelį.

Privačius darželius šiuo metu lanko apie 3 tūkst. mažųjų vilniečių. Kompensacijoms, kurios turėtų būti mokamos nuo šių metų rugsėjo, per metus prireiks apie 1,6 mln. eurų.

Šiuo metu savivaldybė sprendžia, iš kur gauti pinigų kito darželio – „Ąžuolo“ – remontui. Patalpose Žirmūnų gatvėje ne vienerius metus veikė suaugusiųjų mokykla, tad dabar jas būtina pritaikyti darželiui. Buvo skaičiuojama, kad tam reikia net 2 mln. eurų, tačiau sąmatas ketinama peržiūrėti.